חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"רק לא ביבי" – הנוסחה שתכשיל את השמאל

נושאים בחירות 2015, דעות, עלו ברשת ב 30.12.14 0:32

מחנה המרכז שמאל מכריז על כוונתו להחליף את ראש הממשלה – אך אינו מציב סדר יום משלו מעבר לכך. בדרך זו, אין סיכוי להשיג שינוי פוליטי

מאת מיכאל מנקין

לא סוד הוא שממשלת נתניהו נכנסה למערכת הבחירות הנוכחית חלשה, בתום שנתיים של כישלון מוחלט בכל תחומי החיים בישראל. בתחום הביטחוני שום פתרון אינו נראה באופק לסבבי הלחימה התקופתיים, וכבר שנים אנו רק משתרכים אחר הפלסטינים – מגיבים ולא יוזמים דבר בעצמנו. בזירה הבינלאומית אנחנו חווים כרסום הולך ומעמיק במעמדנו. ובאשר למצב הכלכלי, ממשלת נתניהו השלישית לא הצליחה, ואף לא ניסתה ממש, לעשות צעדים משמעותיים כדי לחלץ את מעמד הביניים ואת העניים מהמשבר החברתי העמוק.
בנוסף לכל אלה, בציבור רווחת תחושה קשה של חוסר אמון, שלפיה המדינה מנוהלת על-ידי קבוצות אינטרסים אגוצנטריות ותאבות בצע – הטייקונים או הימין המתנחלי, למשל – שהבינו כיצד לנצל את הזירה הפוליטית לטובתן.
אין פלא, אם כן, שהציווי הפוליטי העליון בימים אלו הוא "רק לא ביבי". אלא שזו קריאה חלקית ופגומה, ואירועי השבועות האחרונים מלמדים אותנו למה.
אף אחד במערכת הפוליטית לא מדבר על סדר היום שלו, ואפילו לא על סדר היום של היריב שלו; כולם חוזרים, בווריאציה כזו או אחרת, על הפזמון "אנחנו לא ביבי". התוכן נעלם כליל מזירת המאבק.
ייתכן מאוד כי השיטה הזו עובדת לטווח הקצר, אלא שבטווח הארוך היא פוגעת מהותית בכל מי שמבקש עתיד אחר לישראל. בשורה התחתונה, כיום אי-אפשר לדעת מהו סדר היום של אלו שרוצים ליטול את מושכות השלטון מנתניהו. אין בעיה, אתם "הרוב הציוני" מול "המיעוט הקיצוני" – אבל מה אתם מבקשים לשנות? ובאילו דרכים? איך אתם מתכוונים להתמודד עם רצועת עזה, למשל? מה הם שלושת הצעדים הראשונים שתעשו לטיפול במצב הכלכלי? מה החזון ארוך הטווח לגבי מדינת ישראל?
אין ספק כי נתניהו הזיק למדינה באופן שקשה לתאר. מאידך, אין להכחיש כי הוא מייצג סדר יום ומוביל על פיו. איראן, הפרטה, דת ומדינה, פלסטינים, שירותים חברתיים – כל אלה נושאים שעמדתו של נתניהו לגביהם ברורה וידועה. אבל איפה אנחנו, מחנה האנטי-ביבי, מצויים ביחס אליהם? אין הכוונה פה לרפורמה כזו או אחרת, אלא להצגה הכרחית של תפיסת עולם.
בסופו של דבר, בחירות – ופוליטיקה בכלל – אינן על אנשים אלא על סדר יום. היעדר הרצון של מחנה המרכז-שמאל להציג חזון בקווים מציאותיים וקונקרטיים והיעדר היכולת לדבר באופן פתוח על הפחדים והתקוות של הציבור – מונעים מן המחנה שלנו להוביל. יפה יעשו המנהיגים אם יזכירו לעצמם כי הם צריכים להוכיח לבוחריהם כי הם ראויים להם.

למאמר המלא 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    צודק, צריך להגיד מה אנחנו לא רק מה לא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.