הון שלטון משה ליאון – על קבורת חוק "לבנת פורן"

הצעת החוק להגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה לחברות למיצוי זכויות כמו זו של לבנת פורן, שיזם ח"כ מיקי רוזנטל, נדחתה בוועדת הכנסת, למרות שזכתה לתמיכה חוצה מפלגות. לחץ של לוביסטים ובעלי עניין השפיע על סיעת "ישראל ביתנו" ויו"ר הסיעה ליברמן הורה לדחות את ההצעה בהשפעת מקורבו משה ליאון

מאת: בן וינברג

הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 159) (הגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה), התשע"ד 2014 היא חלק מהחוקים הנמצאים במעקב המשמר החברתי בחורף 2015

"אני עוסק כבר הרבה שנים בהון-שלטון, ומעולם לא ראיתי אותו בפעולה כמו בהצעת החוק הזאת", אמר ח"כ מיקי רוזנטל, אחד מיוזמי הצעת חוק "לבנת פורן" על קבורת ההצעה ברגע האחרון, לאחר שעברה חודשים של דיונים ואישור סופי בוועדות. "היה פה מסע לחצים חסר תקדים כדי לקבור את ההצעה, שכלל שלוש חברות לובינג ושתי חברות יח"צ, והשתתפו בו בין היתר דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים; נורית אלשטיין, לשעבר היועצת המשפטית של הכנסת; עובד יחזקאל, מזכיר הממשלה לשעבר; ועשרות לוביסטים"

ההצעה, שהייתה אמורה להגביל את רווחי החברות ועורכי הדין המייצגים אזרחים בפני הביטוח הלאומי, קודמה על ידי רוזנטל, חיים כץ, אורלי לוי אבקסיס, אילן גילאון וקארין אלהרר. כבר בדיון האחרון  כץ הודה בגלוי על הלחצים העצומים שמופעלים על חברי הוועדה שבראשותו. "אני לא זוכר דבר כזה", הוא אמר. והנה – הפלא ופלא, היום הודיע בהפתעה יו"ר הקואליציה זאב אלקין שההצעה לא תעלה להצבעה, כי "יש סיעה שמתנגדת", מבלי שהסכים לחשוף מי זו הסיעה.

היום, במסיבת עיתונאים, חשף רוזנטל בדיוק מי הפעילו לחץ מאחורי הקלעים ואיך הם הצליחו לקבור הצעת חוק חשובה בניגוד לכל כללי מנהג תקין ולמרות שהובטח לה רוב ברור במליאת הכנסת. "אחד הלוביסטים שנשכר היה משה ליאון, מי שהתמודד בעבר על ראשות עיריית ירושלים מטעמו של אביגדור ליברמן. משה ליאון קיבל 150 אלף שקל מהחברות למימוש זכויות, דיבר עם מקורבו ליברמן – שלא מכיר בכלל את הצעת החוק המדוברת – וכך, אתמול בלילה, הורה שר החוץ לדחות את החוק בוועדת הכנסת, למרות שחברת מפלגתו אורלי לוי אבקסיס חתומה על החוק ושותפה מלאה לו, ולמרות שהחוק מקובל על כל חלקי הבית". ליברמן, אומר רוזנטל, הפיל הצעת החוק שזוכה לתמיכה חוצת מפלגות בכנסת, רק כדי לרצות את מקורבו משה ליאון.

להמשך קריאה ב"המשמר החברתי"

 

יום לפני האירוע פורסמה רשומה בפייסבוק "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת" המוסיפה הבהרות לקבורת הצעת החוק:
העמותה לדמוקרטיה מתקדמת
8 דצמבר • נערך
"לצערנו "בוריס אוכל רוזנטל" בלי מלח. "לוביסט אוכל חבר/ת כנסת" בלי מלח. זו התשובה המדהימה והעצובה שקיבלנו הערב לשאלה ששאלנו כאן ביום שישי, אבל באמת מבלי שיש לנו כוונה לפגוע בח"כ מיקי רוזנטל אותו אנו מעריכים. רוזנטל הוא המשלה לכל חבר/ת כנסת.

ביום שיש שלחנו מכאן אזהרה לח"×› רוזנטל בנוגע לדיווח שקיבלנו על כך שלוביסטים מ'פוליסי' ואולי חברות לובינג נוספות, מרכזים מאמצים כדי לטרפד את התיקון לחוק ביטוח לאומי שח"×› רוזנטל קידם במשך שנה. לא עזר התמיכה של יו"ר ועדת העבודה, ×—"×› חיים ×›×¥, ורשימה ארוכה של ×—"כים שתמכו וקידמו. ביום שישי הגדלנו לדייק ואפילו הדגשנו שעיקר המאמצים מופנים לכך שהחוק לא יועלה כלל להצבעה, כלומר בסופו של דבר מדובר בלחצים על יו"ר הכנסת Yuli Edelstein – יולי אדלשטיין שהכוח בנושא מצוי בידיו.

לצערנו מקורותינו כנראה צדקו. כרגע קיבלנו דיווח שהחוק באמת טורפד ולא יועלה להצבעה במליאה. חבל שחברי כנסת צריכים להבין את זה בדרך הקשה. חבל שכשהם עדין יכולים הם לא עושים דבר על מנת לצמצם ולהגביל את כוחה של תעשיית הלובינג בכנסת ובמשרדי ממשלה. כולנו תקווה שאם ח"כ רוזמנטל יכהן גם בכנסת הבאה היום יהווה לו לקח וידרבן אותו לפעול עם 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' למען הסדרת פעילות הלובינג בישראל, כמו גם חברי כנסת נוספים."

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

One Response to “הון שלטון משה ליאון – על קבורת חוק "לבנת פורן"”

  1. עזרא הגיב:

    כדאי להזהר בכבודו של ליברמן, כי או-טו-טו בוז'י מלבין אותו לקואליציה עם העבודה

Leave a Reply