חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מקבלי אות זכויות האדם לשנת 2014 – שרי בשי וארגון "גישה"

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 1.12.14 0:54

אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג מוענק מדי שנה מטעם האגודה לזכויות האזרח, לאדם או לארגון שתרמו תרומה יוצאת דופן למען זכויות האדם בישראל.טקס הענקת האות נדחה בעקבות מבצע "צוק איתן", ויתקיים ב- 14 בדצמבר 2014

ארגון "גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע", אותו ייסדה שרי בשי ב-2005 עם עו"ד פרופ' קנת מן, פועל לקידום חופש התנועה של תושבי עזה. ההחלטה על הענקת האות התקבלה טרם אירועי הקיץ האחרון, וההודעה על הזכייה נדחתה בעטיים. עם זאת, במהלך מבצע "צוק איתן" הוכיח שוב ארגון גישה את חיוניותו בהעברת מידע אמין על מצב זכויות האדם בעזה, בטיפול אפקטיבי בצרכים הומניטריים מול הרשויות הישראליות ובתום הלחימה, בטיפול במצוקות הייחודיות שעולות מן הרצועה ההרוסה.

ב-6 בנובמבר השנה אפשרה ישראל למשאית נושאת סחורה חקלאית לצאת מעזה לגדה המערבית דרך מעבר כרם שלום, לראשונה מאז הטלת הסגר על רצועה עזה ב-2007. ביטול האיסור הגורף על שיווק סחורות מעזה לגדה הוא אחד מהנושאים המרכזיים שגישה עסק בהם, התנגד לכוונות שמאחוריו, הטיל ספק באפקטיביות שלו, התריע על הנזקים הכבדים שגרם לאוכלוסייה האזרחית ופקפק בחוקיותו. כעת פועל הארגון להכללת סחורות נוספות שייעדן הגדה המערבית וישראל.

מתוך נימוקי ועדת האות: 

"גישה הוא ארגון זכויות האדם היחיד שמתרכז ברצועת עזה, אשר בעתות בהן אין לחימה באזור זה, כמעט שאינו זוכה לתשומת לב ציבורית. חופש התנועה הוא תנאי למימוש זכויות יסוד נוספות כגון הזכות לחינוך, למקורות פרנסה, לטיפול רפואי ולאיחוד משפחות. לפעילותו של ארגון גישה, כפועל יוצא, השפעה וחשיבות רחבה הנוגעת לתחומים רבים בחייהם של הפלסטינים החיים בעזה ובגדה המערבית. הארגון סייע לאלפי אנשים להתמודד עם המנגנון שמיישם את 'מדיניות הבידול' הישראלית ואפשר לחלקם להתגבר על הגבלות תנועה כדי להתאחד עם בני משפחה, להגיע ללימודים ולמקומות עבודה ולזכות בהזדמנויות מקצועיות וחינוכיות."

"פעילות הארגון מעוררת דיון ציבורי במדיניות הישראלית ביחס לרצועה, ובכך גורמת לשינוי מעמיק בהתנהלות הרשויות ובתפיסה הציבורית […]. במישור הציבורי, פעל הארגון בזירה הישראלית והבינלאומית להעלאת המודעות למצב ברצועת עזה, הקשר שלה לגדה המערבית, מדיניות ישראל כלפי תושביה והפוטנציאל הגלום בחבל ארץ זה. ארגון גישה ביסס את עצמו במהלך השנים כמקור מידע אמין וזמין, וסמכות מקצועית בכל הנוגע למעמדה החוקי של רצועת עזה."

"בעשר שנים האחרונות הובילה עו"ד שרי בשי את הארגון להישגים רבים ומשמעותיים. עם פרישתה מתפקידה כמנכ"ל, מצאה הוועדה לנכון להעניק לשרי בשי ולארגון גישה את האות – על פועלם החשוב והייחודי.  הוועדה בחרה להעניק את האות לעו"ד שרי בשי על היכולת לחזות את הצורך בהקמת ארגון ייעודי למצב המיוחד ברצועת עזה, על הקמת הארגון, ניהולו והרחבת פעילותו במציאות משתנה."

ועדת אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג לשנת 2013 מונה את פרופ' רות הלפרין קדריפרופ' מיכאיל קרייני ופרופ' יוסי יונה.

למידע נוסף על אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצוויג: http://www.acri.org.il/he/5500

הודעה מטעם האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.