postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועדת החינוך למשרד החינוך: לעצור קיזוז תשלומי יתר משכרם של מורים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת החינוך למשרד החינוך: לעצור קיזוז תשלומי יתר משכרם של מורים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 27.11.14 0:28

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע (התנועה) קרא ב-26 בנובמבר למשרד החינוך לעצור את גביית הכספים מכ-500 מורים שנמצאו חייבים כסף בגלל טעות בחישוב במעבר להסכם אופק חדש. "על משרד החינוך לשבת באופן אישי עם כל מורה ומורה, להבין האם בכלל קיים חוב וכיצד ניתן לגבות את הכסף בצורה שלא תכביד על המורים"

משרד החינוך מקזז משכורות מורים

מורות ומורים במסגרת "אופק חדש" הופתעו לגלות שמשרד החינוך קיזז אלפי שקלים משכרם כ"החזר" על משכורות גבוהות מדי מאת רביב נאוֶה

לקריאה נוספת

הדברים נאמרו לאחר שבדיון שיזמה ח"כ שלי יחימוביץ עלה כי קיימים מורים החייבים כסף למערכת, אך בניגוד לטענות משרד החינוך, חלקם לא עברו מהסכם השכר הישן להסכם "אופק חדש", אלא נכנסו למערכת החינוך כמורים בתקופת אופק חדש.

יוסי שניידר, בן זוגה של מורה שנקבע כי היא חייבת כ-200,000 ₪ לקופת המשרד, סיפר לחברי הכנסת כי לאחר פניות רבות לגורמים במשרד החינוך לא ניתנה לו ולאשתו תשובה לגבי אופן חישוב החוב ובנוסף התברר להם כי התיק של אשתו נעלם מארכיב המשרד . "משרד החינוך במשך שמונה שנים לא יודע לבדוק את המערכת הממוחשבת שלו".

שירי גולצאקר, סיפרה שהחלה לעבוד כמורה לפני שש שנים לאחר הסבה מקצועית, כאשר המשכורת שסוכמה איתה עמדה על 5,500 ₪. "לאחר שש שנים, ביום בהיר אחד, פתחתי את תלוש המשכורת שלי וגיליתי אפס שקלים בבנק. בנוסף, משכו לי מקרן ההשתלמות 14,000 ₪". לדבריה, לאחר פניות למשרד החינוך נאמר לה שנעשתה טעות עם חישוב הדרגות שלה. "המשכורת אמנם הוחזרה לי, אבל הסכום לקרן ההשתלמות לא הוחזר, כמו גם כל השעות שהשקעתי בהשתלמויות ועבור העלייה בדרגות". עוד אמרה "ההגדרה הזאת של 'חוב' היא טעות ביסודה. מדובר בחוסר מינהל תקין פר אקסלנס. האנשים שניהלו באופן גרוע את מערכת השכר, יכולים לתרום מכספם ולפצות על הטעות".

לטענת מרדכי אלישע, סגן בכיר לחשבת הכללית במשרד האוצר, יתכן כי הסכום שנלקח מקרן ההשתלמות מקורו בפעולה אוטומטית של המחשב – "הסיפור הזה ייבדק". עוד הוסיף כי "בסופו של דבר מדובר בכספי ציבור ואי אפשר לחלק מתנות".

נציג הממונה על השכר, משה בכר הוסיף כי "הסכם אופק חדש הוא הסכם מאוד מורכב, אך שיעור הטעויות לא היה גבוה.  בהנחה שיש טעות וקורות טעויות – מדובר בהתקשרות עם מדינה ועם כספי ציבור ויש לנו חובת נאמנות כלפי הציבור הזה".

ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) התייחסה לדברים ואמרה: ""אנחנו בשנת שמיטה ולא מובן מאליו שיחזירו את החובות, אם אכן מדובר בחובות. אנחנו עומדים בפני חורבן בית של המעמד הבינוני הנמוך".

לדברי ח"כ תמר  זנדברג (מרצ) בדיון נחשפה מציאות שתשפיע בהכרח על המשכורות של המורים בעתיד – "האם משרד החינוך יוכל גם בעתיד להיכנס לכיס של עובדיו ולגבות חובות והאם המורות הללו יאלצו לעבוד תחת הסכם שכר חדש ונמוך יותר ? – שאלה את נציגי משרד החינוך.

ח"כ משולם נהרי (ש"ס) הצטרף גם הוא למבקרים ואמר כי "חמור ביותר שבאים לאחר כמה שנים לעובד ומבקשים ממנו כסף. משרד החינוך משנה את הכללים חדשות לבקרים. המורים שנותנים את הנשמה בסופו של יום יוצאים נפגעים מבחינת הזכויות שלהם. אסור לבקש מהם אפילו אגורה אחת".

ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) הוסיף "הדיון הזה היה צריך להתקיים אתמול ביום האלימות נגד מורים. חייבים לדאוג למעמד המורה ולהעלות את שכרו".

לאחר דיון סוער סיכם יו"ר הוועדה, ח"כ מצנע: "כל מערכת הטיפול בשכר ובתנאי השירות של המורים בישראל היא מתחת לכל ביקורת ומחייבת שידוד מערכות. אני פונה למשרד החינוך ולחשב הכללי להקפיא את כל מהלך הטיפול בחובות של 500 המורים ולטפל בכל מורה ומורה שנמצא כחייב, באופן אישי". בנוסף אמר כי אם מורה עבד את השעות עליהן חתם, יש חובה להחזיר לו את השכר עבור השעות שעבד. בנוסף קרא למחלקת המשפטית במשרד החינוך ובממונה על השכר להיכנס לעובי הקורה ולספק לוועדה חוות דעת משפטית לגבי מה מותר ומה אסור בהליך גביית חובות והאם גביית החוב מקרן ההשתלמות ש/ל המורה התבצעה באופן חוקי.

הודעה שפורסמה על ידי ועדת החינוך

 

לעיון במסמך ההמלצות להסדרת נוהל החזר החובות:

גביית חובות אלימה ממשרד החינוך

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. יערית שטרן :

    בושה!!

    אני אחת מהמורות שנפגעו מתהליך טיוב הנתונים של משרד החינוך. החליטו שקיבלתי "תשלומי יתר" אבל החלטה זו היא רק שם פשוט להרעת תנאים משמעותית של משרד החינוך ושינוי הסטטוס שלי מעובד "ותיק" כלומר מהעולם הישן, לעובד "חדש" שכולל שלילת ותק, שלילת דירוג ועוד. אם מישהו נמצא באותו מצב כמוני אשמח שנדבר ונמצא דרכים להתמודד עם העוול הזה. הסתדרות המורים כגוף המייצג סוחבת אותי כבר שנתיים!!!!!!!! אנא צרו קשר sternyaarit@gmail.com

  2. דליה :

    מעולם לא התרחשה תופעה כה מוזרה במשרד החינוך. המשרד מרשה לעצמו לקזז משכורות שלמות של מורים ולהעביר להם אפס שכר. זאת תחת השר שי פירון.התנהלות לגמרי לא חינוכית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.