postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מדינה יהודית או דמוקרטית? – הצעת חוק: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדינה יהודית או דמוקרטית? – הצעת חוק: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי

נושאים איכות השלטון, משפט ופלילים ב 16.11.14 0:42

האגודה לזכויות האזרח מתריעה מפני הצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, שתידון היום ב-16 בנובמבר בוועדת השרים לענייני חקיקה

 

הגדרה מחדש של זהות המדינה ואופייה
הצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי של חה"כ זאב אלקין (פ/2502)

עמדת האגודה: הצעת החוק מרחיקת לכת ופוגענית במיוחד. נוסח החוק כפי שהונח יביא, באופן חסר תקדים, להכפפת מהותה הדמוקרטית של המדינה להגדרתה כמדינה יהודית. בכך יש כדי לפגוע בזכויות האדם של כלל אזרחי המדינה, בשל השחיקה החמורה שלה יגרום חוק יסוד כזה במעמדה של הדמוקרטיה במדינה.

בהצעת החוק גלומות פגיעות חמורות נוספות בזכויות האדם, בדגש על זכויות המיעוט הערבי בישראל, המהווה 20% מאזרחי המדינה. בין היתר מוצע להוריד את מעמדה של השפה הערבית משפה רשמית לשפה עם "מעמד מיוחד" בלבד, ולאפשר הפרדה במגורים על בסיס דת או לאום.  פגיעה בזכויותיהם של חמישית מהאזרחים שומטת את הקרקע מתחת לעקרון השוויון, ומהווה בכך בפני עצמה פגיעה אנושה בדמוקרטיה, ששוויון אזרחי הוא מעמודי התווך שלה. הצעת החוק, הכוללת הוראות מפלות רבות, אף פותחת את הפתח להנהגת פרקטיקות של הפליה גזענית נוספות ורחבות בכל תחומי החיים. להרחבה

הודעה מטעם האגודה לזכויות  האזרח

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. ל רפי :

  בוקר טוב לאגודה לזכויות האזרח

  מדינת ישראל הגדירה עצמה עם הקמתה כמדינה יהודית ורק לאחר מהן פרטה את אופי המשטר שישרור בה – משטר דמוקרטי במהותו שאינו בא בשום נושא ואופן לשנות את מהותה הלאומית של מדינת היהודים. מי שלא הבין זאת עד היום, חי באשליות. ומי שאינו מוכן לקבל זאת כיום, יכול למצוא לו מדינה דמוקרטית אחרת ולחיות בה.
  הייחוד הציוני של מדינת ישראל הוא היותה מדינת לאום של העם היהודי, לא היותה "עוד מדינה דמוקרטית…".
  טוב עושה כיום הכנסת שהיא מבהירה עניין מהותי וקיומי זה בחוק יסוד שיש לו "בכירות" על כל חוקי היסוד האחרים. מדינה חייבת לדעת בראש וראשונה של מי היא, מה בעיקר היא באה לבטא ולייצג ובמה היא שונה מכל מדינה אחרת. החוק החדש עומד להבהיר זאת אחת ולתמיד. אחרי כמעט 67 שנות עצמאות, היגע הזמן לומר זאת בפה מלא, ועצם העובדה שהערבים המחפשים בנרות דרכים להפוך את מדינת היהודים ל"חיה" מסוג אחר אינם מרוצים מכך, אינה מעלה ואינה משנה דבר. העיקרון הקובע זהות לאומית אחת למדינת ישראל בא לקבוע שאין זה משנה איזו עדה נוספת נמצאת בישראל וכמה אחוזים היא מהווה באוכלוסייה ברגע זה או אחר. אופייה הלאומי של מדינת ישראל הוא עקרון מקובע שאינו ניתן לשינוי.
  תפקידו של בית משפט לחוקה, שאותו יש להקים במקביל לאישור החוק, צריך להיות פרוש החקיקה הסדירה בישראל בכפוף לחוקי היסוד, שלכשתסתיים חקיקתם יהפכו לחוקת המדינה. את חוקת המדינה קובעת הכנסת באישור העם, ולא שום גורם אחר. את ערבוב המושגים שיצר במקומותינו בית המשפט העליון, בזכות היותו בית משפט לכל דבר בזכות מינוי שנטל לעצמו מתוקף עקרון האקטיביזם השיפוטי, חייבים לתקן, והחוק האמור הוא צעד חשוב מאוד בכיוון זה.
  אולם, אם לדייק, חשיבותו העליונה של החוק המוצע, ולכן אני מקווה שלא תשונה בו עמדה זו במהלך הדיונים על אישור החוק, היא באמירה המעשית שאם וכאשר יוצר ניגוד בין היותה של ישראל מדינה יהודית לבין היותה דמוקרטיה במובן של העדפת זכויות היחיד על זכויות הכלל (או הרוב), זכויות הציבור קודמות. זהו מבחן השכל הישר, ובדברי הפתיחה לחוק הייתי רושם כהנחית המחוקק לעוסקים במשפט בישראל, שבכל מקרה יש לחפש דרך להגיע לאיזון בין יהדותה של המדינה לבין השאיפה להתנהלות דמוקרטית מאוזנת, ורק באין דרך מעשית לממש זאת, תכריע יהדותה את הכף.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ???????????????. מכינים אותנו ליום שלא נצטרך בהכרח לגור כאן בכלל? כי לא משנה....מדינת ישראל תישאר תמיד??????????????.

  העיקרון הקובע זהות לאומית אחת למדינת ישראל בא לקבוע שאין זה משנה איזו עדה נוספת נמצאת בישראל וכמה אחוזים היא מהווה באוכלוסייה ברגע זה או אחר. אופייה הלאומי של מדינת ישראל הוא עקרון מקובע שאינו ניתן לשינוי.

  אופציה מעניינת, כן בהחלט.
  מה זה השטויות האלה? 🙂

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מה זה השטויות האלה? יש מגילת עצמאות מסמך מכונן

  בהסכם הקואליציוני של ממשלת בגין (1977)
  הוכנס השינוי הבא:
  "בלי הבדל דת, גזע מין ולאום".
  ולאום!
  "מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות".

  הרבה מים זרמו מאז, אפילו בירדן.

  ניתן לאמץ את המגילה כחוק, וגם אז זה לא ישנה הרבה, כי מה שקובע – כיצד פועלת המדינה והאם היא מקימת את האמור במגלה או מחפשת לחוקק חוקים שיחסמו את האפשרות לפעול על פיה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מזל שדחו את הדיון בהצעת החוק הנואלת הזו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.