האם ועדת השרים לחקיקה קברה הצעה טובה בשל איבה אישית של הזוג נתניהו?

במסגרת פרוייקט 100 ימים של שקיפות של תומר אביטל מתפרסמת רשומה זו, המבקרת את חוסר השקיפות בהתנהלות ועדת השרים לחקיקה, החורצת גורלן של הצעות חוק. הצעת החוק של ח"כ מיקי רוזנטל בעניין הגנה לחושפי שחיתויות נדחתה לאחר שיועצת ראש הממשלה בשליחותו עשתה לובי נגד החוק

 

האם ועדת השרים לחקיקה קברה הצעה טובה בשל איבה אישית של הזוג נתניהו?

יום ראשון שעבר. משרד ראש הממשלה. ועדת השרים לחקיקה התכנסה כדי לדון בשורה של הצעות חוק. בין השאר החליטה הוועדה להפיל הצעת חוק הגיונית להחריד שהגיש ח״כ מיקי רוזנטל. ההצעה ביקשה להרחיב את ההגנה לחושפי שחיתויות גם ליועצים משפטיים, גזברים וארגוני עובדים.

זה המקום לספר שלפני ההצבעה עברה בין השרים היועצת הצמודה של ראש הממשלה, פרח לרנר. לדברי מקורות, לרנר עשתה לובי מיוחד נגד החוק – בעקבות זהות המציע; אדם שהתבטא לא אחת נגד שרה נתניהו והפזרנות של בעלה.

רגע. רוורס.

ועדת השרים לחקיקה חורצת מדי שבוע את גורלן של הצעות חוק פרטיות, כלומר אלו שמגישים חברי הכנסת. בעוד אירועים אחרים בחייה של הצעת החוק חשופים לציבור ונלמדים בשיעורי אזרחות, הצומת המרכזי – ועדת השרים – נותר חסוי. זאת על אף חשיבותו: הפלת הצעה בוועדה מכריעה למעשה את גורלה, שכן בכנסת תצביע נגדה הקואליציה בצורה אוטומטית. אלא שלציבור אין דרך לדעת מה קרה בוועדה – הפרוטוקולים וזהות המצביעים הם סוד כמוס.

בין התומכים בשקיפות הוועדה נמצאת יו״ר הוועדה ציפי לבני. שרת המשפטים אף הגישה לממשלה הצעות לשינוי התקנון כך שפעילות הוועדה תיחשף לציבור. איך יו״ר ועדה לא מצליחה לשנות את צורת פעולתה? כי מהצד השני של המתרס עומדים אישים לא פחות עצמתיים – ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ואחרים. אלו הפעילו את כובד משקלם כדי לבלום את הפיכת הוועדה לשקופה.

הם גורסים כי דווקא העלטה מאפשרת דיונים מקצועיים ונקיים מלחצים. היכולת להתבטא בחופשיות, לדבריהם, בצירוף העובדה שהציבור לא חשוף לפרטי ההצבעה – מאפשרים לקבל החלטות לא פופוליסטיות.

והנה מה שקרה בשבוע שעבר: הצעה של רוזנטל נחתה על השולחן. החוק – שלא עולה שקל מהתקציב – מבקש למנות שומרי סף נוספים שייזכו להגנה עקב חשיפת שחיתות (גזברים ויועצים משפטיים) ומציע להרחיב את ההגנה גם לארגוני עובדים.

להמשך קריאה

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply