postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מכתב "האגודה לזכויות האזרח" בתגובה לדברי השר אהרונוביץ המתיר הרג

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכתב "האגודה לזכויות האזרח" בתגובה לדברי השר אהרונוביץ המתיר הרג

נושאים מכתבים, משפט ופלילים ב 12.11.14 0:39

בעקבות דברי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', לפיהם "מחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג", ועל רקע תקרית הירי בכפר כנא, פנתה עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה שיבהיר, כי דברי השר אינם משקפים את הדין, וכי שימוש בכוח קטלני על ידי שוטרים יכול להיעשות כמוצא אחרון בלבד

 

9 בנובמבר 2014

לכבוד
מר יהודה וינשטיין
היועץ המשפטי לממשלה
באמצעות פקס: 02-6467001

 

שלום רב,

 הנדון:  התבטאותו של השר אהרונוביץ' לפיה "מחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג"

 הננו פונים אליך כדי להביע את דאגתנו העמוקה נוכח התבטאותו החמורה של השר יצחק אהרונוביץ' בשבוע שעבר, לפיה "מחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג". כפי שפורסם בתקשורת, הדברים נאמרו בהמשך להתייחסות השר לירי למוות במחבל, שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים: "הפעולה של קצין המג"ב, שדלק אחרי המחבל והרג אותו במהירות, היא פעולה נכונה ומקצועית וכך הייתי רוצה שיסתיימו האירועים.  מחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג". מבלי להתייחס לשאלה, אם במסגרת אירוע ספציפי זה אכן היה צורך להשתמש בכוח קטלני – הרי שאמירה גורפת זו של השר עלולה להתפרש כהתרת הרסן לשימוש בכוח קטלני גם בנסיבות שאינן מצדיקות זאת ובניגוד לחוק.

הדין בעניין השימוש בכוח קטלני בידי שוטרים הוא חד משמעי: אסור בתכלית האיסור לעשות זאת אלא כמוצא אחרון, כשאין כל דרך אחרת לנטרל סכנה חמורה הנשקפת מחשוד (ע"פ 486/88 אנקונינה נ' התובע הצבאי הראשי, פ"ד מד(2) 353 (1990)). גם אז, ככלל, קיימת חובה לנקוט אמצעים שונים להבטחת סבירות השימוש בכוח, "ולבסוף – ורק לבסוף – ירי מכוון, וגם אז באופן שיהיה בו כדי למעט במידת הפגיעה הגופנית" (שם, עמ' 375).  פקודה, המורה לאיש מרות להרוג מחבל כשאין בכך צורך כדי לנטרל את מסוכנותו, היא פקודה בלתי חוקית בעליל, שאסור לציית לה (בג"ץ 4668/01 שריד נ' ראש הממשלה, פ"ד נו(2) 265 (2001) (בעניין "פרשת קו 300")).

אין כל צורך להרבות מלים על חשיבות פעילות רשויות האכיפה לסיכול פיגועי טרור המסכנים חיי אדם. יחד עם זאת, הציפיה העולה מדברי השר, ששוטרים יפעלו כמעין "בית דין שדה" להוצאה להורג של חשודים, חמורה ופסולה במיוחד – ועלולה לסבך את השוטרים שיפעלו כך בהליכים פליליים בשל רצח או הריגה.

החשש הכבד שמא הגישה הפסולה העולה מדברי השר מופנמת באופן מסוכן על ידי שוטרים בשטח, קיבל ביטוי מחריד בסוף שבוע זה, כששוטר ירה למוות בצעיר חיר א-דין חמדאן בכפר כנא.  האירוע נמצא בבדיקת מח"ש, אולם כבר מהסרטון שפורסם בתקשורת עולה חשד חמור כי השוטרים לא פעלו, בלשון המעטה, לפי הכללים המחייבים שימוש בכוח קטלני כמוצא אחרון בלבד.

לאור כל האמור לעיל, ובלי קשר לצעדים שיינקטו בעקבות חקירת מח"ש, אנו מבקשים את התערבותך הדחופה כדי להבהיר – הן לשר אהרונוביץ' והן למשטרה – כי דבריו של השר אינם משקפים את הדין. כמו כן אנו מבקשים כי תנחה את מפכ"ל המשטרה להוציא הבהרה דחופה בעניין, כדי להעמיד את כל המשרתים בשורות המשטרה על הכללים החלים על השימוש בכוח קטלני.

בכבוד רב,

לילה מרגלית, עו"ד

 

העתקים:
השר יצחק אהרונוביץ', השר לביטחון פנים
רב ניצב יוחנן דנינו, מפכ"ל משטרת ישראל

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. להחליף את הממשלה ומיד בלי בחירות :

  רק אנחנו אשמים. לא עשינו כלום לפני רצח רבין ואנחנו עושים מאומה עכשיו.

  זו לא היתה ההתבטאות היחידה שלו בנושא. באחת ההזדמנויות הוא תאר לקשורת את השתלשלות העניינים, ציין שהמפגע נהרג והוסיף: "וטוב שכך".
  את הדברים שמעתי במו אזני.

  אבל מה יעשה היועץ?

  יש אין סוף התבטאויות מסוכנות של בעלי תפקידים רשמיים בקואליציה הזו, כולל יו"רים של סיעות, יושבי ראש וועדות בכנסת (ראו וועדת האתיקה. את זועבי העיפו מהכנסת אבל תלונות נגד אילת שקץ, שאמרה דברים חמורים בהרבה ובקור רוח מעורר פלצות אפילו לא נענות ע"י היו"ר האתי).

 2. מערכת עבודה שחורה :

  גם "יש דין" התייחסה לעניין ושלחה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה. להלן ההודעה שפרסמה: ארגון יש דין קורא ליועץ המשפטי לממשלה להשמיע את קולו ולהבהיר כי התבטאותו של השר לביטחון פנים הינה פקודה בלתי חוקית בעליל

  יש דין: "זוהי פקודה שדגל שחור מתנוסס מעליה, ומחובתו של היועץ המשפטי לממשלה לומר זאת בפה מלא."

  במכתב שנשלח היום ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, טוען ארגון זכויות האדם יש דין כי התבטאותו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ': "כל פיגוע צריך להסתיים במות המחבל בזירה", הינה פקודה בלתי חוקית בעליל וכי מתפקידו ומחובתו של היועץ המשפטי לממשלה להתבטא בצורה פומבית כנגדה.
  מתוך המכתב: "החוק אמנם מתיר לבעל תפקיד להפעיל כוח בבואו לעצור אדם שעובר עבירה, אך רק אם אין כל ברירה אחרת ולעולם במידה שאינה עולה הנדרש. זאת מפני שהמטרה הינה לעצור, ולא להרוג.
  אמון הציבור בשירותי הביטחון קשור קשר ישיר להיות שוטריו שומרי חוק, בעיקר לאותם החוקים המרסנים את השימוש בכוח הרב שמצוי בידיהם."

  במכתב עליו חתומות עורכות הדין רוני פלי ואמילי שפר, מהצוות המשפטי של יש דין, נכתב: "נדהמנו שלאחר ההתבטאות החמורה והמסוכנת הזו, קולו של היועץ המשפטי לממשלה לא נשמע". על רקע דבריו של השר, רק יומיים לאחר מכן, בשבת ה-8.11.2014, ירה שוטר למוות בצעיר ערבי עת ניסה להימלט לאחר שהכה על שמשות ניידת משטרה בסכין.

  כמו כן מזכיר המכתב שבערב בה השמיע השר את התבטאותו האומללה דרס תושב הכפר בית עווא שלושה חיילים בצומת גוש עציון, באירוע שנראה כפיגוע דריסה נוסף. למזלו, ככל הנראה, ברח הדורס מן הזירה. כאשר הסגיר עצמו יום אחרי הדריסה, ולאור חקירה שנערכה עפ"י דין, הסתבר כי על אף ששני האירועים נראו בתחילה דומים, ההבדל ביניהם היה גדול. השני היה תאונה. לו היה שוטר במקום שהיה מבצע את הנחייתו של השר, ניתן להניח שהנהג הרשלן היה מוצא באותו הערב את מותו, ולא מתאונה אלא מירי בנשק חי.

  במכתב טוען ארגון יש דין כי: "אולי התבטאותו האומללה של השר נועדה לרצות את ציבור בוחריו. במקרה כזה על היועץ המשפטי לממשלה להבהיר שהתבטאות כזו מפיו של מי שאמון על אכיפת החוק הינה הסתה, אשר אסורה בדין הפלילי, וחורגת במידה רבה מגבולות השיח הפוליטי הלגיטימי. אולי התבטאותו האומללה של השר מעידה על חוסר בקיאות בהליך הפלילי בישראל ועל כן ראוי ונדרש להבהיר את הדין – להבהיר אותו לשר, למפכ"ל ולכל שרשרת אכיפת החוק שהם אמונים עליה."

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.