חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דליפת מיכל האמוניה בעמק חפר: הטרור מבית – מי הקורבנות הבאים?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דיור, תכנון ובניה ב 9.11.14 0:01

דליפת האמוניה ממיכלים בעמק חפר היא תמרור אזהרה לגבי העלול להתרחש אם תהיה דליפה מהמיכל הגדול יותר בחיפה

מפרץ חיפה. צילום: חנה קופרמן

מכל האמוניה בחיפה - האם העירייה באמת רוצה בהזזתו?

ראש העיר חיפה יונה יהב הודיע השבוע כי יפעל לסילוקו של מכל האמוניה ממפרץ חיפה. חבר מועצת העיר שמואל גלבהרט טוען: ראש העיר הנוכחי וקודמו לא עשו דבר למניעת מתן היתר למכל או למען סגירתו מאת רביב נאוה

לקריאה נוספת

האירוע שהתרחש בעמק חפר, הוא תמרור אזהרה למחדל מתמשך בטיפול בחומרים מסוכנים (חומ"ס) ברחבי הארץ. אם עשרות כבאים נפגעו, מאות אזרחים פונו ואלפים צווו להסתגר בבתיהם עקב דליפה במתקן המכיל 60 טון אמוניה,  מה יקרה אם תהיה דליפה כתוצאה מתקלה או פגיעה מכוונת במכל בנמל חיפה המאחסן כ- 12,000 טון אמוניה בלב אזור מאוכלס וצפוף?

לפי דו"חות רשמיים[1] כמות הנפגעים מתרחיש מחמיר של פגיעה במיכל האמוניה תנוע בין 70,000-100,000 נפגעים קשה והרוגים,  ברדיוס של עד 16 ק"מ מהמיכל.

התנהלות מדינת ישראל בנושאי החומרים המסוכנים, לרבות היעדר פיקוח ואכיפה, היעדר כח אדם מיומן לטיפול באירועים ועוד, ראויה לכינוי: "טרור מבית", והיא מסוכנת יותר מכל איום חיצוני מוכר אחר.

דו"חות רבים של מבקר המדינה מתריעים כבר עשרים שנה על המחדל בטיפול בחומ"ס במשרדי הממשלה. הדו"חות חושפים כי חומרים מסוכנים רעילים ונפיצים מאיימים על חיי מאות אלפי אנשים. האירוע האחרון אינו אלא כתובת אחרונה על הקיר, בשרשרת ארוכה של אירועי אמוניה, ושאר חומרים מסוכנים.

מתקפת הסקאדים של מלחמת המפרץ הראשונה הייתה צריכה כבר מזמן להקפיץ את כל המערכת, אבל  לאחר ירי של 4,000 טילים לעבר מפרץ חיפה הרגיעה ראש ענף חומרים מסוכנים בפיקוד העורף, ואמרה: "אני חושבת שבינתיים זה עמד במבחן המציאות". דברים אלו שנאמרו ב- 2009, משקפים את עמדת פיקוד העורף לגבי חומ"ס גם היום: כפי שהעובדות בשטח מלמדות, המדיניות היא- "יהיה בסדר"[2].

המלחמה התקשורתית מצד בעלי האינטרס השונים ומקבלי ההחלטות ברשויות להכחיש את עוצמת הסיכון ואת גודל המחדל המתמשך של המדינה בנושא קיומי זה, מתעצמת עם השנים, והיא הטרור מבית. בשעות אלו, משרדי הממשלה עסוקים בלהתמקד במחדל הבטיחותי שהתגלה, ולא בשאלת המחדל הכולל.

האירוע האחרון בעמק חפר קורה על רקע הפירוק של המשרד להגנת העורף והמשרד להגנת הסביבה מחלק ניכר ממשאביהם שנועדו לטפל באירועי חומרים מסוכנים. המשאבים הועברו למשרד לביטחון הפנים, אל הרשות לכיבוי והצלה. רשות זו, הוקמה לאחרונה  במסגרת המשרד לביטחון הפנים כלקח ממאורעות השריפה בכרמל, ומניסיון משרד ראש המשלה להעביר אחריות למשרד הפנים.  לאור מצב זה, קיים כרגע חסר ביכולות לטפל באירועי חומרים מסוכנים, שיקשה על התמודדות עם אירועים מסוג זה.

אם לא די בכך, המדינה אף מתעתדת להוסיף עוד סכנות בקרבת תושבים: תשתיות לאומיות חדשות, כדוגמת מפעלי עיבוד הגז הטבעי, הגדלת משק הגפ"ם ותזקיקי הדלקים שיופקו בכמויות אדירות מתוצרי הלוואי של הגז מהמאגרים , הרחבת אחסון החומרים המסוכנים במפרץ חיפה, הוספת נמלי דלק בקרבת אוכלוסיה, כל אלו נעשים  מבלי אפילו לערוך את התסקירים הביטחוניים ההולמים[3], שכן לפי עמדת המשרד להגנת הסביבה, "הכללת תרחישים ביטחוניים בהליך התכנון, תמנע למעשה הקמת כל תשתית בישראל ולכן לא ניתן לעשות כן."

גישת הרשויות שהביאה אותנו למצב הזה, חייבת להיעצר. ראש הממשלה הוא שאחראי לתקן את מה שהתקלקל, קרי להפוך את המגמה הזו ובאמצעות משרדי האוצר והכלכלה לעצור את הטרור הכימי שמבפנים. כך או כך, יש להקים בדחיפות גוף א-פוליטי שיהיה אחראי ומוסמך על כל נושא החומרים המסוכנים בישראל, דוגמת הועדה לאנרגיה אטומית. זאת במקום להותיר את הטיפול בסוגיה בידי גופים עצמאיים חסרי הכשרה מתאימה ומבוזרים, שפועלים ללא תיאום. לו גוף כזה היה קיים, יש ביכולתו לא רק להציל חיי אזרחים אלא גם להכשיר כראוי את כוחות ההצלה, דבר שהיה מונע את המחיר הכבד ששילמו הכבאים באירוע בעמק חפר.

[1] על פי דו"חות שונים: דו"ח מבקר המדינה (64א, 54ב, 51), דו"ח חברת DNB שהוזמן עבור עיריית חיפה

[2] מתוך פרוטוקול ועדת הפנים והגנת הסביבה "הצעה לסדר היום: מכלי האמוניה במפרץ חיפה", מיום 8.6.2009 .

[3] (עמדת המשרד להגנת הסביבה לקוחה מפרוטוקול מועצה ארצית 540 מיום 6.12.11 בדיון בתמ"א 37/א/2/ 6 עמ' 7 ו-פרוטוקול ולנת"ע- תמ"א 37/א/2/ 6 מס' 474 מיום 29.11.11 עמ' 13 )

 

הודעה מטעם:

שבתאי עזריאל , פורום עזרא, מומחים ומהנדסים למניעת אסונות  

אלה נווה, "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות",  

חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים  

ארגונים העושים לתיקון המצב המתואר לעיל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שמענו שיונה יהב ראש הממשלה פנה לממשלה בבקשה לפנות את מיכל האמוניה. האם זו הפעילות היחידה הנחוצה לסילוק מיכל האמוניה.

 2. מנחם לוריא :

  מיכל האמוניה בחיפה....

  שלום, נעים מאוד – שמי: נשדור ואני מוכרת יותר בשם,אמוניה.

  האמוניה מופיעה בטבע בכמויות קטנות מאוד בעיקר עקב פעילות של חיידקים. גם גוף האדם פולט אמוניה שמתהדרת בהספקת הריח לזיעה האנושית.

  פריץ האבר וקרל בוש פיתחו עבור גרמניה שיטה להפקת אמוניה. זה נעשה במסגרת המאמץ של גרמניה להכריע את מלחמת העולם הראשונה תוך כדי שימוש בגזים.

  האמוניה היא גז חסר צבע ובעל ריח ייחודי. שאיפת אמוניה,בכמויות קטנות מאוד,מסוכנת לבני האדם ולבעלי חיים – סכנת מוות.

  האמוניה משמשת כחומר גלם ביצור דשנים,חומצות חנקתיות וחומר נפץ. בתעשיה נעשה שימוש באמוניה לשם קרור חדרי קרור בסדרי גודל גדולים מאוד. בעבר היו מקררים ביתיים שבהם נעשה שימוש באמוניה אולם האמוניה קרוסיבית לצינורות הנחושת,ולנחושת בכלל,והשימוש הזה הופסק.

  עד 1980 יוצרה אמוניה בישראל. ב1980 הופסק הייצור מטעמי כדאיות כלכלית ומאז,ועד היום,כל צרכי המשק הישראלי לאמוניה מיובאים מחו"ל. ישראל צורכת כ 120000 טון אמוניה בשנה.

  את האמוניה לישראל מיבאת חיפה כימיקלים בע"מ והיא מונופול בתחום. כל האמוניה שחיפה כימקלים מיבאת נאגרת במיכל האמוניה שבחיפה שבבעלות בלעדית של חיפה כימיקלים. אוניות האמוניה פורקות במסוף הכימקלים שבנמל הקישון.

  70% מהאמוניה שמיבאת חיפה כימקלים מועברים לרשותה לצורך ייצור דשנים. הייתה נמכרת על ידי היבואנית לצרכנים כאשר חלקם מחוברים בצנרת תת קרקעית למיכל האמוניה ואלה שלא: הגז הרעיל מובל אליהם במכליות כביש,שמסתובבות בגונגל האספלט של מ.י הלא היא א"י פלסתינה.

  חיפה כימקלים נמצאת בבעלותו של אריה גנגר שמחזיק,גם,26% ממניות בתי הזיקוק בחיפה.

  ב 2006,לאחר מלחמת לבנון השנייה קמה ועדה ציבורית שתפקידה היה לבדוק האם מיכל האמוניה של מר גנגר בטוח ואם לא להציע חלופות כולל העתקתו. הועדה קבעה שהמיכל בטוח ואין צורך להעתיקו ממקומו.

  בישראל 2014 כיסו של הטייקון (גנגר) שווה הרבה יותר מחייהם של כ 700 אלף איש…

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.