חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הבית היהודי" – מות המפד"ל וערכיה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 10.11.14 1:37

מפלגת "הבית היהודי" מסמנת את מותה של מורשת המפד"ל. היא מייצגת מתנחלים ועשירים למרות שבוחריה אינם כאלה. מהמפד"ל שהייתה בעבר מפלגה דתית במעמד העובדים, לא נותר דבר. מנהיגיה הדגולים מהעבר לא היו מוצאים בה מקומם היום. בנט מייצג תערובת נפיצה של לאומנות וקפיטליזם. "הבית היהודי" גירסה דתית של "מסיבת התה" הישראלית

מאת: קורט טוכולסקי

ועד העובדים יכשיל את המפעל או מותה המביש של המפד"ל

ועד עובדים יכשיל את המפעל אמר בטכס של פתיחת מפעל שר הקלקלה בנט. במשפט הזה שנאמר כלאחר יד, טמונה משמעות סמלית רבה. "הבית היהודי" קמה על חורבות המפד"ל, אבל בניגוד לדברים שמוקמים על חורבות ושניתן למצוא בהם סימנים של העבר, מהעבר של המפד"ל לא נשאר כלום. מי עוד זוכר ש"הפועל המזרחי", בשר מבשרה של תנועת העבודה היתה פעם הבסיס של המפד"ל? כלום לא נשאר מהאידאולוגיה של "הפועל מזרחי" וגם לא מהמזרחי, רק כיפות על הראשים. כיפות שכבר אפשר להוריד כי הן לא מסוככות על כלום. בנט מייצג את שלטון ההון בגרסת הכיפה, תערובת נפיצה במיוחדת של לאומנות וקפיטליזם.

עד כמה שאני יודע רוב רובם של בוחרי "הבית היהודי" אינם תושבי התנחלויות, גם לא טייקונים ובעלי מפעלים. אבל את הקבוצה האלקטוראלית הזו מייצגת "הבית היהודי". חלק מאנשיה עולה להתפלל על הר הבית, חלק מאנשיה עסוק בחקיקה פשיסטית, אחרים בהפצת תיאוריות קונספירציה על כוחו של ה"שמאל", אבל כל אנשיה, מה שהם לא עושים כתחביב או בשביל כותרות בעיתונים, כולם כאחד משרתים נאמנים של שלטון ההון ומפעל ההתנחלות.

כלום לא נשאר מהמפד"ל ואני לא חושב שאפילו אחד מחברי הכנסת של "הבית היהודי" חש צער. במפלגה שהייתה פעם מפלגה דתית יהודית במעמד העובדים, אין היום נציגים לא לציונות היהודית ולא לציונות הסוציאליסטית. הגרסה הדתית של "מסיבת התה" הישראלית, מכילה תערובת נפיצה למדי של מרשתי רבנים פונדמנטליסטיים ומשרתי הון ניאו ליברליים. העוינות לאדם העובד ולעבודה המאורגנת ניכרת בבסיס העבודה של משרד הכלכלה. העוינות לנתמך ולנזקק ניכרת בבסיס עבודתו של משרד הבינוי (עד לא מזמן הבינוי והשיכון). בשינוי הסמנטי לכאורה של שמות משרדי השיכון והתעסוקה לכלכלה והבינוי מצהירים שרי הבית היהודי על מחויבותם לא לשכן ולא לדאוג לתעסוקה.

נכון, אפשר להגיד גם על הליכוד שאבותיו המייסדים והרוחניים לא היו מוצאים את עצמם שם כיום. אבל "הבית היהודי" מבוסס על מפלגות שהיו חלק מובהק מבוני הארץ הזאת ולא ממהרסייה. בתהליך ארוך הגיע "הבית היהודי" למצב שלא רק יוסף בורג וזרח ורהפטיג או משה אונא לא היו מזהים עצמם במפלגה. גם מנהיגים כזבולון המר וזבולון אורלב שהנהיגו את המפלגה בעשורים האחרונים לא היו מוצאים בה את מקומם. לא רק "הפועל המזרחי" נמחקה, גם המזרחי. מי היה מאמין שהניתוק מתפיסות חברתיות יסודיות ויהודיות יהיה כל כך עמוק.

השר בנט הוא איש עשיר, הנמנה על המאיון העליון ודואג לאינטרסים שלו. הוא משלב בין דאגה לאינטרסים של העשירים ביותר ודאגה למפעל ההתנחלויות. הוא מלבה אש שתשלח את טובי בנינו לשדות קרב אבודים כמו במלחמת הקיץ האחרון שנסתיימה בתבוסה שהוא אחראי שותף לה. הוא משסה את העם נגד העבודה המאורגנת ודואג בתפקידו כשר האחראי על הכלכלה לטייקונים תאגידים ומתנחלים. הבוז שלו לאדם העובד ולזכויותיו, התפיסה שלו את העבודה המאורגנת כאויב, הכל ביהירות וזחיחות גלויה. הוא חושב שהוא מתאים להיות ראש ממשלה, תכלס הוא לא גרוע מביבי, אבל לנו מגיעים ראשי משלה טובים יותר ממה שהקואליציה הנוכחית מציעה.

שר הכלכלה אומר שוועד העובדים יכשיל את המפעל. עוד לא הוקם מפעל שוועד העובדים הכשילו. וועדי עובדים אינם מושכים דיבידנדים כשהמפעל אינו מרוויח, הם גם אינם לוקחים הלוואות בעלים, וועדי עובדים לא מקבלים מיליונים מהמדינה בשביל להעביר מפעל מנקודה איקס לנקודה וואי ולהצטלם עם שר תורן שמקבל כותרת. וועדי עובדים אינם נמנעים מהשקעות במפעל והתפתחותו בשביל למצוץ את לשדו. בלי ועדי עובדים העובדים הם עבדים, וזה מה שרוצה שר הכלכלה, עבדים עבריים, רצועי אוזן. לזכותו של בנט יאמר שהוא לא גרוע יותר משותפיו לממשלה הנוכחית, לחובתנו עומדת העובדה שהבאנו על עצמנו ממשלה גרועה כזו למשול. הגיע הזמן לדרוש ממנו ומשאר חבריו לשלטון הנוכחי, ללכת הביתה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. ל רפי :

  גם בן גוריון לא היה מוצא מקום בעבודה כיום

  אינני מבין מדוע אתם צריכים לעסוק במפד"ל. אין להם חברים משלהם שיעסקו בכך.
  ואולי לא רק המפד"ל השתנתה, כמו כל המפלגות בישראל, אלא גם חבריה השתנו והם מחפשים בה ובשותפיה הפוליטיים כיום משהו אחר?
  נדמה לי שבעיות העבודה בפרט והשמאל בכלל הן כה גדולות וכה מורכבות, שהן דורשות את מלוא האנרגיות האינטלקטואליות של חבריהן. אולי כשהשמאל ימצא מחדש את דרכו הציונית, הוא ידבר גם אל אנשי המפד"ל בשפה משכנעת הרבה יותר.

 2. דליה :

  מאמר נוקב ביותר. העיסוק במפלגה זו חשוב. הוא משפיע על פניה של הפוליטיקה בישראל. בעבר הייתה המפד"ל לשון מאזניים. הקצנתה לימין בתוספת ש"ס שהימינה בתקופת אלי ישי, מטה את הרוב לכיוון ימין. מפלגות המרכז שמאל אינן מסוגלות בשל מצב זה להשיג רוב בכנסת.

 3. z i v :

  לא מבין למה ראשי הבית היהודי צריכים ללכת הבייתה.

  המפלגה הזאת, תרצה או לא תרצה קיבלה 12 מנדטים.
  המפלגה הזאת מתחזקת לקראת הבחירות הבאות.
  מדוע ראשיה צריכים ללכת הבייתה? יש לה קהל בוחרים שני או שלישי במדינה!
  מדוע על יאיר לפיד אתה לא אומר ללכת הבייתה?
  מדוע על בוזי הרצוג אינך אומר כנ"ל? יש להם פחתו תומכים.

  פעם ראשונה שאני קורא על ראשי מפלגה גדולה, שתומכיה רק גדלים, קריאה למנהיגיה שהביאוה עד הלום – ללכת הבייתה.

  יש לי רק הסבר אחד לכך: קינאה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המפלגה הזו צריכה ללכת הביתה כי היא מפלגה קיצונית מאוד, לאומנית וגזענית.
  העובדה שמספר התומכים בה גדל אומרת שהיא פועלת על יצרים ועל המכנה המשותף הנמוך ביותר. הכיוון שהיא מתווה לישראל פשוט מייאש וחסר תקווה לנאורות ולדמוקרטיה.

 5. רביב :

  זיו, האמירה במאמר היתה שהממשלה צריכה ללכת הביתה, כלומר להיות מוחלפת.

 6. ק. טוכולסקי :

  זיו, גם לפיד והרצוג צריכים ללכת הביתה ולא רק הם, תאמין לי הרשימה של משרתי ההון עוד ארוכה.

 7. רפי :

  כך גם מכון כתר

  מכון ״כתר״, מפרסם עצמו כמכון לכלכלה ע״פ התורה.
  המכון טוען שהשיטה הקפיטליסטית הינה השיטה הנכונה ע״פ התורה, דבר שלא ייתכן שהוא נכון.
  התורה ודרכה אינם לא קפיטליסטים ולא סוציאליסטים וגם לא אנרכיסטיים.
  אבל דרך התורה יכולה להיות ״קרובה״ ״ותומכת״ בשיטה כלכלית מודרנית כזו או אחרת.
  ודרך התורה יותר ״קרובה״ ויותר ״תומכת״ בשיטה הסוציאליסטית מאשר בשיטה הקפיטליסטית, בניגוד לדרך שמאמצת מפלגת הבית היהודי ״הדתית״ שתופסת כיוון יותר לאומני על חשבון הכיוון הדתין.
  האם יש קשר בין הכיוון הקפיטליסטי של מפלגת הבית היהודי לבין הכיוון הקפיטליסטי של ״מכון כתר״?

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כתובת המייל של מכון כתר http://www.keter.org.il/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.