המדינה מעודדת יצירת מעמד רופאים עובדי קבלן

פרטי מכתב מנציגי ארגון הרופאים עובדי המדינה אל הרופאים החברים מזכירים את התהליכים שעברו על המורים בתהליך שחיקת מעמדם ביוזמת המדינה. נציגי ארגון הרופאים מאשימים את נציבות שירות המדינה במדיניות מכוונת שמטרתה לשחוק את מעמד הרופאים, לפגוע בתדמיתם ובאמון הציבור בהם. להלן המכתב

רופאות ורופאים יקרים,

ברצוני לעדכן בנוגע לכמה נושאים פרופסיונאליים חשובים בהם הארגון מטפל בימים אלו. הנושאים לכאורה אינם קשורים זה לזה, אולם אם מביטים על כל נושא כחלק אחד מפאזל שלם, מקבלים תמונה קשה המשקפת את האג'נדה האמיתית של נציב שירות המדינה: הקטנת השפעת הרופאים על מערכת הבריאות, הקטנת יכולת ההשתכרות שלנו, החלשת המנהלים, זריעת יריבות פנימית ובעיקר פגיעה בתדמיתנו ובאמון הציבור בנו.

במה מדובר?

פיטורי צמצום של רופאים המועסקים על ידי תאגיד הבריאות

מאחר שאין אפשרות לטפל בחולים עם כמות הרופאים הזעומה שתיקני הנציבות מקצים, התפתחו בכל בתי החולים תאגידי בריאות המעסיקים רופאים רבים כ"עובדי קבלן". אין להם קביעות בעבודה, ותנאי העסקתם פחותים מאלו של הרופאים עובדי המדינה עמם הם עובדים כתף אל כתף. החסר בתקני כח אדם הוא כלכך חמור עד שבבתי החולים הגדולים אחוז גבוה מהרופאים הם עובדי תאגיד. בתל השומר כ-30%, ברמב"ם כ-20%, באיכילוב כ- 20%, באסף הרופא כ-15%. ללא רופאים אלו, בתי החולים היו קורסים בו ביום.

בשבועות האחרונים, עקב ירידה בהכנסות, החלו בתל-השומר לפטר רופאים בתאגיד הבריאות. לאיש אין טענות לגבי תפקודם של אותם רופאים והפיטורים נובעים רק בשל שיקול כלכלי. ארגון רופאי המדינה אינו מסכים לפיטורים, ועל פי תקנות השירות של נציבות שירות המדינה על המעסיקים לנהל עמנו מו"מ במקרים אלו. למרות ההוראות הברורות, הנציבות מתעלמת בתואנה שהם אינם עובדי המדינה ולכן אינה מחויבת להם.

נציבות שירות המדינה היא האחראית על כוח האדם במוסדות הממשלתיים, ולכן אנו רואים אותה כאחראית ישירה על תנאי העסקת רופאי התאגיד. התעלמות הנציב מהמשבר הקשה היא התנהלות שערורייתית ומעילה בתפקידו.

ענישה לפני משפט

"………. . בשנים האחרונות אנו רואים שיטה עבודה מדאיגה של הנציבות: מסמנים רופא, מנהלים נגדו חקירה על נושאים רבים )כולל אפילו נבירה בתיקו האישי הרפואי(, בוררים מתוכם נושא או שניים בהם לכאורה נמצאו ראיות נגדו, ומדליפים לתקשורת מידע הצובע אותו כעבריין חסר מוסר ומצפון. הפרסום הפומבי משמש להפעלת לחץ על אותו רופא להתפטר מתפקידו ו"ללכת בשקט" ואולי גם כאמצעי להאדרת שמה של הנציבות. כשדרשנו לקבל מידע מספרי מדוייק כמה חקירות התנהלו בשנים האחרונות כנגד רופאים, מול מספר ההעמדות לדין וההרשעות בסוף התהליך המייסר – סירבו בנציבות למסור את המידע.

ארגון רופאי המדינה מסתייג הסתייגות חריפה מהרשעת רופאים לפני משפט עלידי לינץ' תקשורתי וציבורי – דבר שהפך לשיטה קבועה של הנציבות. אנו רואים בנציב אחראי ישיר להדלפה לתקשורת של חומרי חקירה שכל תכליתה פגיעה ביכולתו של מי שהואשם להגן על עצמו.

"………

הערכות רופאים

רבות כבר כתבנו על נסיון נואל זה לשפוט אותנו ולתת לנו ציונים. מאז תחילת המאבק נחשפו בתקשורת פרטים שונים לגבי תכניתה של הנציבות לקבוע מי רופא טוב ומי לא, וחשדותינו מתאמתים אחד לאחד. על פי המתפרסם טיפין טיפין אין כל כוונה לתת הערכות אמיתיות אלא ליצור התפלגות מוכתבת של 15%"טובים", 70%"בינוניים" ו 15% "גרועים" אותם יפטרו על רקע אי-תפקוד במקום 0.1% כיום. כמובן שרופא "טוב" בעיני הנציבות זה הצייתן וה"שירותי", ולאו דווקא הידען, המנוסה, המנתח המוכשר או המורה והחוקר הדגול.

אנו נמצאים בסכסוך עבודה בנושא זה עם נציבות שירות המדינה, והנחיות הארגון ברורות: אנו לא משתתפים בתהליך – לא כמעריך ולא כמוערך. אנו רואים בנציב שירות המדינה יוזם ואחראי ישיר למהלך הפוגעני שנועד להכניענו והפיכתנו לעבדים נרצעים למנגנון הפקידותי.

רשות מוסדות האשפוז הממשלתיים

שנים רבות אנו מתריעים על כוונתם הברורה של הנציבות ומשרד האוצר להפקיע את הובלת מערכת הבריאות מידי הרופאים, ולמרות שלא קיבלנו שום מידע לגבי סמכויות אותה רשות אשפוז ותפקידיה, ברור לנו שההסתרה אינה מקרית. כוונתם הברורה היא שפקידים ינהלו אותנו, יכתיבו לנו איך לעבוד, ויהפכו אותנו לטכנאי ביצוע של מדיניות שמטרתה צמצום העלויות על חשבון בריאותם של מטופלינו.

ארגון רופאי המדינה לא ייתן יד לשום מהלך אשר יפגע ביכולתו של הרופא לבצע את עבודתו נאמנה מתוך מחויבות אחת ויחידה – למטופל הנזקק לעזרתו.

לקריאת המכתב המלא

 

תודה לאתר הפייסבוק של "הקואליציה הארצית להעסקה ישירה" שהביא את המידע לידיעת הציבור

Tags: , , , ,

3 Responses to “המדינה מעודדת יצירת מעמד רופאים עובדי קבלן”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  פשוט מזעזע איך הממשלה פועלת נגד אזרחיה. במקום לדאוג לשמור על רמה מקצועית ועל חופשיות המקצועות החשובים הללו, היא פוגעת בהם ומשליטה את עקרון הכסף המשחית על כל המערכת. אסור להסכים לכך. יש להיאבק בתוקף נגד.

 2. אופק הגיב:

  מקריאת המכתב המלא מצטייר בעיניי שנוצר מאבק ישיר בין ראש או ראשי ארגון הרופאים לבין ראש או ראשי נציבות שירות המדינה. המפסידים הישירים מן המאבק הפוליטי הזה הם הרופאים הנמצאים כרגע תחת הנהגה שלא בטוח שדואגת לאינטרסים שלהם כמו שצריך.
  יש פה מקרה קלאסי ששני הצדדים צודקים כל אחד בדרכו, פשוט יש צורך בהידברות, מה שלא נראה אפשרי על פי נוסח המכתב של ארגון הרופאים.

 3. דוקטורינת ההלם עובדת חביבי הגיב:

  המשפט הסתום הזה דורש הבהרה.
  מדובר בבי"ח ממשלתי שאמור לטפל בחולים לא למכור "בריאות" לכל המרבה במחיר – אז מה פירוש ירידה בהכנסות?
  הציבור נהייה בריא יותר?
  אין מספיק זקנות במסדרון?
  בלי להבין את המשפט הזה – אי אפשר להבין כלום.

  אבל ממילא אנחנו נכנסים לתקופה : "לרגל פרישתו מתפקיד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, התראיין אורי יוגב לעיתון הארץ: "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל"

  (הכוונה היא לתקופת המיתון באינתיפאדה השנייה
  ולשבירת הוועדים החלשים. הגיבור על החלשים יוגב הוא כיום יושב-ראש החברות הממשלתיות).
  ב-17.9.2007 התראיין בנימין נתניהו לעיתון דה-מרקר: "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. 'הסכנה לא הייתה קריסה, אבל ההזדמנות הייתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים'"

  (גם זה קרה בעיצומה של האינתיפאדה השנייה).

  "הצלחנו לנצל", אמר יוגב. "ההזדמנות הייתה", אמר נתניהו. הראשון התרברב על חשבון החלשים, אבל השני הגדיל לעשות והודה ששיקר. לא הצלת הפנסיות ה"קורסות", באמת או לכאורה, עמדה לנגד עיניו, אלא הזדמנות ליצירת שוק הון לטובת – שימו לב! – משקי הבית הקטנים, אלה שמסתכלים היום בעיניים כלות על הפנסיות הנשחקות ככל שהם עובדים יותר.
  מי לידינו יתקע שהקריסה של "הדסה" איננה עוד "הזדמנות"?

  http://on-the-left-side.org.il/ירושלים-של-זהב-עובדי-הדסה-כמשל

Leave a Reply