תקציב 2015 – ארגון עובדים מען מתנגד להעלאת אגרות ומס על עובדים זרים

נייר עמדה של ארגון העובדים מען לוועדת עובדים זרים של הכנסת. רפורמת המס המוצעת בתקציב 2015: הממשלה מקדמת ניצול יתר של עובדים זרים ומשאירה עובדים ישראלים בעוני ואבטלה

העלאת שעור האגרות והמס על עובדים  זרים בהצעת התקציב לשנת 2015 מכשירה את המשך היבוא של עובדים זרים, ותשאיר את עובדות החקלאות ופועלי הבניין באבטלה.

–          האגרה שתוטל על עובדים זרים לא תייקר את עבודתם אלא תפגע בשכרם הנמוך ממילא.

–          קידום קליטת ישראלים בשוק העבודה מצריך להפסיק לייבא עובדים בכבילה, ולתת סיוע למעסיקים שקולטים עובדים מקומיים.

–          כריכת העסק המשגשג והנגוע בשחיתות של יבוא עובדים זרים, עם נושא הפליטים ומבקשי המקלט, היא פופוליסטית ודמגוגית.

בידה האחת הממשלה מציעה להגדיל את האגרה המוטלת על מעסיקי מבקשי מקלט בשעור של 10% מעל לזו המוטלת על מעסיקי עובדים זרים ברשיון, ולבטל את הזיכוי ממס שקבלו עד עתה עובדים זרים ברשיון בענפי הבניין והחקלאות.

בידה השניה הממשלה ממשיכה להתיר העסקה של יותר מ-25 אלף עובדים זרים בחקלאות (המהווים 60% מכח העבודה בענף)ומגדילה מחדש את מכסת העובדים הזרים בבניין מ-5,000 ל-15,000. התוצאה – פועלות חקלאות ועובדי בנין יישארו מובטלים.

ארגון העובדים מען נאבק מזה תשע שנים לקדם תעסוקה של נשים ערביות חסרות מקצוע בחקלאות, אך נתקל שוב ושוב במשקים חקלאיים הרוויים בעובדים תאילנדים זולים, המשתלמים יותר לחקלאים. מען הצליח עד כה לשלב מאות נשים ערביות במשקים חקלאייםשבעליהם הסכימו לשלם שכר חוקי, ויצאו נשכרים. אך עדין אלפי נשים ערביות שמחפשות עבודה באופן נואש ומתדפקות על משרדי מען, נותרות ללא מענה או נאלצות להסתפק בעבודות זמניות. דור שלם של צעירים ערבים שלא נקלטו בתחום הבניין, יושבים באפס מעשה ונותרו ללא עתיד. התוצאה היא אבטלה ועוני בישובים ערביים, המלווים בהתבדלות ותסכול.

עשרות דוחות וועדות חקירה ובדיקה של בנק ישראל, של משרד האוצר, ושל ארגון המדינות המפותחות, קבעו כי על הממשלה לשים קץ לתעשיית של ייבוא עובדים זרים בכבילה כדי לפתוח את שוק העבודה בפני עובדים מקומיים מהפריפריה, בעיקר ברחוב הערבי. אלא שהממשלות האחרונות העדיפו קשרים מושחתים ואינטרסים צרים של הלובי החקלאי ושל חברות כוח האדם העושות רווחי עתק מניצול של עובדים זרים בכבילה.

אין לכרוך את הבעיה זו עם הבעיה של מבקשי מקלט. קליטתם של פליטים בשוק העבודה הישראלי היא פתרון אנושי שמאפשר להם להתפרנס בכבוד, במקום לכלאם בכלא "פתוח" על לא עוול בכפם. יש להפסיק את יבוא העובדים הזרים ולעודד את שוק העבודה המקומי.

הודעה מטעם ארגון עובדים "מען"

Tags: , , , ,

Leave a Reply