חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת הכלכלה דנה באיומי כי"ל לפטר עובדים לאחר פרסום ששינסקי 2

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 4.11.14 0:03

לאחר פרסום המלצות ששינסקי 2 איימה כימיקלים לישראל כי תפטר עובדים ותסגור את מפעל המגנזיום. הח"כים מיקי רוזנטל (עבודה) ותמר זנדברג (מרצ) הגישו הצעה לדיון מהיר בעניין. להלן ההודעה שפרסמה ועדת הכלכלה בעקבות הדיון

​ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, קיימה היום דיון במסקנות ועדת ששינסקי 2 אותו יזמו חברי הכנסת מיקי רוזנטל ותמר זנדברג, על רקע איומי חברת כימיקלים לישראל להפסיק להשקיע בארץ. ח"כ ברוורמן אמר בפתח הדיון כי בעקבות מסקנות הוועדה אנחנו שומעים שמפעל המגנזיום של כי"ל ייסגר, לצד צמצומים במפעלים אחרים. הוא הוסיף כי השאלה שעומדת במרכז הדיון כי כיצד מוצאים דרך שבה גם הציבור מקבל תמורה למשאבי הטבע, וגם התעשייה תוכל להמשיך להיות רווחית ותחרותית ולהעסיק עובדים.

ח"כ רוזנטל אמר כי "למצער ועדת ששינסקי 2 עסקה רק בהיבט הפיסקלי ולא עוסקת במה אנחנו משאירים לדורות הבאים מתוך משאבי הטבע שלנו, וזה מראה על יכולת הניהול של הממשלה". הוא הוסיף כי "לא יכול להיות שבעלי המניות ימשכו דיבידנדים של 2 מיליארד שקל והציבור יקבל פחות מ-150 מיליון. כי"ל הפכה בכיינות למדיניות ואיומים לכלי, ואני מציע להם להפסיק עם זה". לדבריו, איום בפיטורי עובדים זה איום סרק שעומד בניגוד לתנאי מניית הזהב שמחזיקה המדינה בחברה. עוד אמר ח"כ רוזנטל כי האיום האמיתי נוגע לרצונה של כי"ל להאריך את הזיכיון גם אחרי 2030. "צריך להיאבק בזה נגד מי שחומס את זכויותינו באוצרות הטבע שלנו", אמר. ח"כ רוזנטל הוסיף וביקש לדעת מדוע ההמלצות עדיין לא אושרו בממשלה.
ח"כ דוד צור העיר בעניין הדיבידנדים כי 75% ממניות החברה שייכים לציבור, שקיבל את רוב הדיבידנדים. ח"כ רוזנטל השיב כי עידן עופר ומשפחותו, בעלי השליטה בכי"ל לקחו 800 מיליון שקלים. ח"כ זנדברג אמרה כי ועדת ששינסקי 2 הוקמה כדי להחזיר את משאבי הטבע לציבור, ולמרות שהמסקנות קוצצו ואין סכנה למפעל המגנזיום עדיין יש איום על התעסוקה בנגב.

רכז תשתיות ואנרגיה במשרד האוצר, אודי אדירי, אמר כי הוועדה החליטה רק על מס רווחי יתר, כלומר למסות את החברה רק לאחר שהחזירה את כל ההוצאות והרוויחה רווח סביר. הוא הוסיף כי הוועדה התייחסה בכבד ראש לתעסוקה בנגב, והמסקנות לא יפגעו במפעלים שאין בהם רווחי יתר. "בשנים כמו 2008, שבה היו רווחים גבוהים, המס יהיה כ-1.5 מיליארד שקל אך בשנה כמו השנה המס יהיה רק 500 מיליון", הסביר אדירי. הוא הוסיף כי בכוונת האוצר להביא את מסקנות הוועדה לאישור הממשלה בהקדם האפשרי. המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, ינון אלרועי, אמר כי המשרד תומך במיסוי רווחי יתר, אך יש חשש שהמסקנות עוברות מתחת לרף שמשקיע מצפה לקבל. לדבריו, המחלוקת נעה סביב סכום של 10-20 מיליון שקלים. ח"כ זנדברג אמרה לאלרועי כי "העמדה שלכם זה מה שנקרא בגידת הרגולטור". אדירי אמר בתגובה כי "מפעל המגנזיום לא יפגע".

מנהל כי"ל ישראל, אבנר מימון, כינה את התנהלות האוצר כ"לא הכי מכובדת" ואמר כי החברה רואה נטל כולל של 1.5 מיליארד שקלים נוספים, מתוכם גזירה של חצי מיליארד שקלים בששינסקי 2. "אין חברה בעולם שיכולה לשאת על עצמה נטל כזה שמביא למס שולי של 57%", אמר. לדבריו, "החברה תעשה את מה שהיא צריכה ולא תבגוד בבעלי המניות שלה". הוא הוסיף כי מפעל המגנזיום מיום הקמתו מפסיד כסף ועד היום כי"ל תמכה בו והשקיעה מאות מיליוני דולרים. "אנחנו למודי ניסיון עם ועדות וחקיקות וכבר כמה פעמים סובבו אותנו, ראינו איפה התחלנו ואיפה סיימנו ואנחנו עדיין לא יודעים איפה זה יסתיים הפעם", אמר.

ח"כ ברוורמן העיר כי אם מדובר רק ב-10 מיליון שקלים אז כל הרעש לא שווה את זה, ופנה בקריאה לעידן עופר לפתור את הבעיה. "אם סלע המחלוקת הוא רק 10 מיליון שקלים אז אני פונה לעידן עופר להמשיך להשקיע בארץ, ולא לזרוק את אנשים לכלבים", אמר. הוא הוסיף כי יפנה גם לאוצר על מנת שיאשר את המסקנות במהרה כדי לתת ודאות למפעל ולעובדים. ח"כ דוד צור אמר כי לא מדובר רק בכסף אלא גם בגישה, שהופכת את כי"ל לגנבים ושודדים.

יו"ר ועד עובדי מפעל המגנזיום, אבי בן שושן, אמר כי זו חוצפה שהנהלת כי"ל לא מאמינה לכנסת. "הם מרוויחים מיליונים ומרשים לעצמם להשתמש בעובדים. הם הוציאו הודעה שסוגרים את המפעל, כשאין לו קשר למסקנות הוועדה. הבעלים בלונדון מרשה לעצמו לשחק בנו ולהגיד לנו שישתמש בנו 1 בינואר 2017", אמר בן שושן. הוא הוסיף כי המפעל לא יחזיק מעמד עד אז, כי כבר עכשיו אין חוזים. יו"ר מועצת עובדי מפעלי ים המלח, ארמון לנקרי, הוסיף כי "ב-6 השנים האחרונות חולקו דיבידנדים בסך 17 מיליארד דולר, והיום משתמשים בעובדים בצורה צינית מול ועדת ששינסקי. ים המלח מניב 70% מרווחי כי"ל ומאיימים עלינו".

ח"כ דב חנין אמר כי כי"ל השיגה את כל מה שהיא רצתה, ולא מסתפקת רק בזה וממשיכה לאיים על המדינה והעובדים. הוא כינה את התנהלות כי"ל כ"חמורה ביותר, באים לחברי הכנסת ואומרים להם אם לא תעשו ככה וככה אז העובדים האלה יעופו הביתה – וזה חמור ביותר". ח"כ דוד צור אמר מנגד כי הוא נגד האווירה שמסיתה נגד ההנהלה. "עסקים עושים כדי להרוויח, והאווירה פה מבריחה משקיעים", אמר.
מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, טען כי ששינסקי 2 ויתרה על הכנסות למדינה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, ולא השכילה לגבש מדיניות כוללת לניהול משאבי הטבע. נציג ארגון מגמה ירוקה, אלעד הוכמן, טען כי משאבי הטבע מתכלים בצורה אכזרית, ועוד 50 שנה לא יהיה ים המלח ולא יהיו עובדים ועל זה צריך לדון.

היו"ר ברוורמן סיכם את הדברים ואמר כי הדבר החשוב ביותר להנהלה ולעובדים, ולניהול עסקים בכלל, זו הוודאות. "אקלים של שיסוי ועודף רגולציה לא בריא", אמר. הוא הוסיף כי יקרא לשר האוצר להגיש את המלצות ועדת ששינסקי 2 לאישור הממשלה כבר בשבוע הבא, כדי לתת ודאות להנהלה ולעובדים, וקרא שלא להחזיק את עובדי מפעל המגנזיום כבני ערובה.

הודעת ועדת הכלכלה

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  עדות מחדר הועדה

  יו"ר ועד עובדי מפעל המגנזיום, אבי בן שושן, היה הרבה יותר בוטה ממה שנכתב בסיכום הדיון שפורסם.
  הוא אמר: כשהייתם צריכים אותנו לקחתם אותנו להפגין נגד ועדת ששינסקי.
  איימתם שתפטרו אותנו אם לא תקבלו מה שאתם דורשים. הועדה קיבלה את כל מה שביקשתם למפעל המגנזיום ואתם לא מסירים את איום הסגירה. אתם אישית (מצביע על מנהלי כי"ל שיושבים מולו סביב שולחן הועדה) מרויחים מיליונים ואותנו אתם רוצים לפטר.
  ואתם לא רק מאיימים אתם עוצרים הזמנות חדשות. הורדתם את המכירות ל-90% והעדפים נצברים (נראה כמו "יבש-חסל" י.ל.).
  תשובת המנהלים היתה שמעכבים את ההחלטה עד ל-2017, מועד כניסת המלצות ששינסקי לתוקף (אם הכנסת תחוקק, י.ל.).

  מה שאנחנו רואים כאן זו התעמרות כפולה.
  מצד אחד מתעמרים בעובדים שתלויים בחוסר ודאות ומאידך מנסים להתעמר בציבור ולסחוט עוד ועוד.
  עוד נאמר בדיון שכיל חילקה 2 מיליארד (לא ברור אם שקלים או דולארים) רווחים לבעלי המניות.
  על כך אמר ח"כ דוד צור ש-75% מהמקבלים הם הציבור הרחב. התשובה היתה שעידן עופר קיבל בחלוקת התמלוגים 800 מיליונים! (לא ברו אם זה חלק מ2 המיליארדים או בנוסף להם).

 2. ק. טוכולסקי :

  נו אז ועדת הכלכלה סכמה ו….? היור שלה מקדם חקיקה? מלאימים את מפעלי ים המלח?
  יו"ר כלום בוועדה שאבדה את כל שנייה בגלל כמה שהוא כלום ברוורמן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.