חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חיליק בר, מה לך ולחוק זועבי

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני, מכתבים ב 30.10.14 0:06

רָבִיב נָאוֶה, חבר מערכת "עבודה שחורה" וחבר מפלגת העבודה כותב לח"כ חיליק בר, מזכיר מפלגת העבודה, ומביע את אכזבתו מהצטרפות ח"כ בר למציעי החוק שנקרא חוק זועבי. נָאוֶה רואה בחוק זה ציון דרך רע במדרון החלק שבו גולשת החברה הישראלית מהיותה חברה דמוקרטית וסובלנית. "זוהי הצעת חוק לא דמוקרטית, ומכאן שגם לא ציונית", הוא כותב

לכבוד: חה"כ חיליק בר
הכנסת
ירושלים

שלום חיליק,

כחבר מפלגת העבודה, הופתעתי והתאכזבתי לגלות כי צירפת חתימתך לחוק שזכה לכינוי "חוק זועבי" המתיר לכנסת להרחיק אחד מחבריה בשל אמירותיו. חוק שעתיד, אם יתקבל, להיות כתם בספר החוקים הישראלי.

חוק זה, ביחד עם חוקים נוספים (וחמורים אף יותר), הוא חוק אישי ש"נתפר" במיוחד למידותיה של חברת כנסת מסוימת, ובזאת בלבד יש כדי לפסול אותו, אולם סכנתו ופגיעתו חמורות בהרבה. הניסוח לפיו "חבר כנסת שבעת מלחמה שהחליטה עליה הממשלה פרסם דברי תמיכה במאבק מזוין, של מדינת האויב או של ארגון הטרור נגד מדינת ישראל, תיפסק כהונתו בכנסת" יוכל, בפרשנות מרחיבה (ולא יחסרו מי שיפרשו אותו כך) להביא לרדיפה של כל מי שהביע חוסר תמיכה בפעולה הצבאית או במטרותיה. לא ירחקו הימים בהם ישמש החוק הזה לאיים גם על חברים מהמחנה הפוליטי הקרוב יותר אליך – השמאל הציוני. מעבר לכך, זהו חוק הפוגע בחופש הביטוי ובדיון הציבורי דווקא כאשר הוא זקוק להגנה הגדולה ביותר – בתקופות של עימות ומתח בטחוני. לאור זאת, פוטנציאל הפגיעה שלו במדינה ובחברה גדול הרבה יותר מכל ביטוי כזה או אחר של תמיכה בארגן טרור. זוהי הצעת חוק לא דמוקרטית, ומכאן שגם לא ציונית.

הצעת חוק זו, ושאר "חוקי זועבי" אינם עומדים לבדם. מי שיוזם ומקדם אותם, דוחף גם הצעות חוק נוספות שעניינן צמצום השיח הציבורי והגבלת הפעילות הפוליטית של יחידים וארגונים לגבולות צרים של קונצנזוס לאומי. מפלגת העבודה מחויבת להשקפה מנוגדת – כזו המקדמת פלורליזם פוליטי, חופש ביטוי וסובלנות גם כלפי התבטאויות מקוממות. זהו חלק מרוחה וערכיה לא פחות מהשאיפה להסדר מדיני ולצמצום פערים חברתיים. ככזו, וכמי שרואה בעצמה אלטרנטיבה לשלטון הימין, צריכה מפלגת העבודה לעמוד בחזית המאבק נגד חוקי ההשתקה ולא להיגרר, מתנצלת, אחרי יוזמיהם.

התמיכה בחוק והרחקת ח"כ זועבי מהכנסת הזכירה לי את החרפה שהמיטה על עצמה מפלגת העבודה לפני שנים מספר, עת תמכה באיסור על מפלגת בל"ד להתמודד בבחירות – החלטה ששונתה בהתערבות בג"ץ.
גם החוק המוצע לא יעמוד במבחן בג"ץ, ואתה יודע זאת, אלא אם כן יצלח ניסיונם של מספר חברי כנסת (אותם ח"כים החתומים עמך על הצעת החוק) לעקר גם אותו מתפקידיו כמאזן הרשות המחוקקת והמגן על מיעוטים מפני עריצות הרוב. זהו חוק שעתיד לבייש את החתומים עליו. לכן, גם מבחינה אישית, מוטב שתסיר את שמך מרשימת המציעים שלו ואני מצפה מסיעת העבודה להתנגד לחוק ול"חוקי זועבי" האחרים בכל שלבי חקיקתם.

בברכה,
רביב נאוֶה
חבר מפלגת העבודה
חיפה

*מכתב זה מתפרסם באתר "עבודה שחורה" http://www.blacklabor.org
תגובתך תפורסם גם היא, לכשתתקבל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    חיליק בר מתאים יותר להיות במפלגת ימין ולא במפלגת. זו דוגמא נוספת לכך.אם מפלגת העבודה תמשיך כך, מספר התומכים בה ילך ויפחת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.