חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כי"ל הצליחה לקחת מאיתנו מיליארד שקלים שלא היתה זכאית להם (ג)

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 29.10.14 0:05

בקטע השלישי של המאמר מתמקד אמנון פורטוגלי בבתי המלון ובהגנה על החוף ועל התשתיות

DSHotelsAnnat
הצילום באדיבות ענת רסקין, 31 מזרח – פורטל תיירות וקהילה נגב מזרחי

ההגנה על בתי המלון שלחוף ים המלח ותשתיות החוף מפני הצפה ונזקים אחרים

כי"ל הצליחה לקחת מאיתנו מיליארד שקלים שלא היתה זכאית להם (ב)

על היווצרות הבעייה, על קוצר ראות תכנוני, על הסכנות שבאי קצירת המלח, למלונות ולכי"ל.  אמנון פורטוגלי חושף מתוך פרסומי כי"ל את הסכנה למפעלי ים המלח שתתממש אם המלח לא ייקצר: "... עלולה החברה להפסיד ייצור של עד 1 מליון טון אשלג, על פני שתי שנות ייצור, המהווה כ- 17% מכושר ייצור האשלג הנוכחי"

לקריאה נוספת

מעבר להצפה 'פשוטה' הסיכונים לבתי המלון הם חמורים ביותר. בין השאר כתוצאה מערעור יסודות בתי המלון עקב חדירת מי התהום סביב היסודות ומתחתם, וסכנת קריסת במקרה של רעידת אדמה קלה יחסית שעלולה להביא לליקוויפיקציה של תת הקרקע סביב יסודות המלונות ולהתמוטטות המלונות.

בדוח התקופתי של כיל לשנת 2005, שפורסם בסוף מרץ 2006, בעמ' 40 נכתב: "כבר בשנת 1971 היה ידוע ברבים, כולל לרשויות השונות, כי מפלס המים בבריכה 150 (בריכה 5 א.פ.) עלה מידי שנה בכ- 20 ס"מ. רוב בתי המלון חתמו על מסמך בו הם מאשרים ידיעתם לגבי עלית המפלס וכי ייקחו ענין זה בחשבון בתכנון והקמה של בתי המלון וכן כי ישאו בעלויות הקמת הגנות."

ובהמשך: "לחופי הבריכה ממוקמים בתי מלון ותשתיות אחרות. העלאת מפלס מי הבריכה מעבר לגובה מסוים עלולה לגרום נזק ליסודות ולמבני בתי המלון הנמצאים בסמוך לשפת הבריכה ולתשתיות אחרות, הכל לפי גובה המפלס ומיקום בית המלון והתשתיות.

המצב המתואר יצר צורך בהקמת הגנות על בתי המלון. הגנות כאלה הוקמו בעבר ויהיה צורך בהקמת הגנות נוספות, כמצוין להלן. ההגנות שבוצעו התבטאו בהקמת סוללות הגנה בצמידות לחופי בתי המלון. הגנות אלה נקראות "הגנות צמודות" עד עתה נבנו הגנות כאלה בשלושה אתרים. לגבי מימון הגנות צמודות מסוימות נקבע בחוק ההסדרים כי הוא יועמד ע"י המדינה ( 1/2 ) ו- 1/6 ע"י כ"א מהמועצה האזורית תמר, בתי המלון וחברת מפעלי ים המלח.

שיטת ההגנות הנוכחיות נותנת מענה לאתרים מסוימים ולפרקי זמן מוגבלים והיא משלבת הקמה של סוללות צמודות עם מערכות שאיבה. ההחלטה לגבי ביצוע ההגנות נעשית על סמך מדידות לכל אתר ואתר לאורך חופי הבריכה. שיטת ההגנה נקבעת בהתאם לשיקולים טכניים וכלכליים חלק מהאתרים מצריכים פתרון כבר בשנת 2006 אחרים מאוחר יותר. עיכוב בביצוע הגנה כלשהי עלול לגרום לעיכוב בהעלאת המפלס."

"הצטברות שכבת מלח בעובי של כ-20 ס"מ לשנה על קרקעית הבריכות, גורמת לעליה מתמדת במפלס המים בבריכות – דבר המאיים על התשתיות ועל המלונות." (מסמך מדיניות אגן ים המלח 2006).

"כתוצאה משקיעת מלח בבריכות האידוי, מתרחשת מדי שנה עלייה של כ-20 ס"מ במפלס מי הבריכה… ולהצפה כבר היום, של שימושי הקרקע מצידי החוף ובעיקר באתרי המלונאות בצידו הדרום מערבי של האגן." (תמ"א 13, ספטמבר 2010).

בינואר 2003 קיבלה הממשלה החלטה לבחון אפשרויות ודרכים להתמודדות עם ירידת מפלס ים המלח. בעקבות ההחלטה הוקם צוות מקצועי שתפקידו לבחון את ההצעות השונות. במרץ  2004 הוגש דו"ח הביניים הבוחן את התרחיש של "ברירת מחדל". דו"ח זה, שהוגש למשרד לאיכות הסביבה ולמשרד לתשתיות לאומיות, הוא הראשון מבין שלושה ונועד לבחון את התרחיש של המשך מאזן המים השלילי בים המלח והחמרתו. מסקנות הדו"ח קובעות כי "בטווח הנראה לעין לא יהיה שינוי במאזן המים הגירעוני של ים המלח וירידת המפלס תימשך בקצב של כמטר בשנה ואולי אף יותר".
http://public-policy.huji.ac.il/.upload/PolicyPaperA/Neta_Sclzinger.pdf

ב- 2008 הוקמה החברה הממשלתית להגנות ים המלח בע"מ במטרה לרכז את התכנון והביצוע של ההגנה על מלונות ים המלח ותשתיות החוף מפני הצפה. מדובר על ארבעה עשר בתי מלון (כ-4,000 חדרים) השוכנים במתחמי התיירות "עין בוקק" ו"נווה זוהר" לחופי בריכת האידוי 5 באגן הדרומי של ים המלח. עד כה בוצעו פתרונות הגנה זמניים וחלקיים. בין אלה, הוגבהו מקטעי חוף בחזית המלונות לשם הגנתם וכן הוקם מערך שאיבת מי תהום. יש לתכנן ולבצע פתרון ארוך טווח אשר יאפשר המשך הפעילות התיירותית והתעשייתית באופן בטוח ורציף.

תאור מפורט, בעיקר של הפעילות הממשלתית בנושא ההגנה על המלונות והתיירות בים המלח נמצא בחוות הדעת המשפטית של משנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי) עו"ד אבי ליכט 'ביצוע פרוייקט הגנות ים המלח ומימונו' מ-4 לספטמבר 2011, בסעיפים 32-70, ובדברי ההסבר להצעת ההחלטה של הממשלה בנושא מ-28 לדצמבר 2011.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.