postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מודלים חברתיים ב"בת-גלים"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מודלים חברתיים ב"בת-גלים"

נושאים חדשות, מידע על פעילויות ב 19.10.14 0:55

 

בשכונת בת-גלים, בחוף חיפה, מתקיימים מספר מיזמים חברתיים עכשוויים חדשניים: "קפה בר קואופרטיבי", מודל "רפואה ציבורית-חברתית-חלוצית", ייחודית בבית חולים רמב"ם, "גינה קהילתית", ו"שוק-קהילה" לבגדי יד שניה.

מאת: דוד סנדובסקי

 

בשכונת בת-גלים בחיפה, התקיים בחול המועד סוכות, פסטיבל "בית-גלים" זו השנה החמישית. זוהי הזדמנות להמחיש את ייחודיותה של "שכונת הגנים" החיפאית, שנוסדה בשנת 1922 בחוף חיפה. יש לציין שיונה יהב, ראש העיר, פועל למען השכונה.

המחאה החברתית החיפאית (שהיו לה מאפיינים ייחודיים), של קיץ 2011, נתנה את אותותיה בבת-גלים. זאת, בסמלים ל"אתחוּל" חיובי חברתי חדש במדינת ישראל, כמתואר בהמשך המאמר.

הדבר בא לידי ביטוי בפרויקטים חברתיים חדשניים עכשוויים, ייחודיים בשכונה. דוגמא ראשונה: ה"קפה-בר הקואופרטיבי" הראשון בחיפה, שמשמש גם כמתחם תרבותי-קהילתי-שכונתי עם מגוון פעילויות רחב, שנוסד ופועל בה בשנה האחרונה, בהשתתפות כ-77 חברים רשומים בקואופרטיב "אחוות גלים", שנרשם כחוק. החברים קנו מניות בסך 1,000 ש"ח למניה. החברים הם: תושבי בת-גלים (צעירים ומבוגרים), פעילים חברתיים וסטודנטים לרפואה ברמב"ם. פרויקט זה לפי מטרותיו מהווה פלטפורמה לאירועים חברתיים, אירועי תרבות, מוסיקה ואמנות. המקום משמש לבילוי ולפעילויות לתושבי השכונה ולתושבי העיר חיפה. הקואופרטיב רואה מטרה לעצמו לקדם פרויקטים לקידום תרבות חברתית וקהילתית של השכונה. גם אירועי פסטיבל "בית-גלים" התקיימו, בין השאר, במקום. יוזמה חברתית זו מתקיימת בהצלחה במקביל לפעילויות המרכז קהילתי של עיריית חיפה בשכונה.

פרויקט ה"קואופרטיב" ממוקם מול הבית שהיה בית משפחת סמי ויולי עופר, שגדלו בשכונה. צריך להזכיר שסמי עופר ז"ל תרם את המשאבים להקמת בית החולים התת-קרקעי מהגדולים והמשוכללים בעולם בקרית המרכז הרפואי רמב"ם, וכן להקמת האצטדיון החדש של חיפה.

בבת-גלים פועלים מזה מספר שנים שני פרויקטים חברתיים-קהילתיים נוספים. אחד מהם הוא "הגינה הקהילתית", הממוקמת בקרבת מסילת הברזל של הרכבת, שמופרדת בקיר אקוסטי גבוה מהשכונה. בפרויקט זה שותפים מתנדבים צעירים רבים, שמגדלים דוגמיות גידולים חקלאיים מגוונים – פירות, ירקות, עצים וצמחים. פרויקט זה מייצר סולידריות קהילתית ומקרב את המתנדבים לטבע ולחקלאות. עירית חיפה הקצתה שטח לצורך העניין ומסייעת לפרויקט. הפרוייקט השני הוא פרויקט "שוק קהילה" של נשים מתנדבות בשכונה לבגדי יד-שניה שנתרמים ונמכרים לצורכי כיסוי עלויות הפרויקט, ולפרוייטים חברתיים בשכונה. הפרויקט נתמך על ידי המתנ"ס השכונתי.

בגיליון שמחת תורה של מוסף "דה-מרקר" של עיתון "הארץ" מתואר במאמר ראשי פרויקט רפואי-חברתי ייחודי ותקדימי המתרחש גם הוא בבת-גלים, בבית החולים הממשלתי האוניברסיטאי ליד הטכניון רמב"ם, המשרת בשוויוניות מלאה את אוכלוסיית חיפה וצפון ישראל, יהודים ובני מיעוטים כאחד. פרויקט זה מתקיים במחלקה לאף אוזן גרון וניתוחי ראש-צוואר. הפרויקט מונהג על ידי פרופ' זיו גיל, יליד קיבוץ מצר, של השומר הצעיר, שהוא בעל ערכים חברתיים שורשיים. מטרת הפרויקט היא לקרוא תיגר על "הרפואה הפרטית" הכלכלית ולהוכיח את עדיפותה של "הרפואה הציבורית" החברתית עליה בכל פרמטר, כולל בהיבטים אידיאולוגיים ומעשיים.

מה שמתרחש במחלקה של פרופ' זיו גיל ברמב"ם מוגדר על ידו: "כמודל החלוצים בעליה השניה". לא פחות ומוביליו רואים בו פיילוט עבור מערכת הבריאות בישראל כולה.  העיקרון המנחה הוא: "לספק רפואה ציבורית בלי תשלום, באופן שוויוני וביחס אישי עם אלמנטים שירותיים, שקיימים כיום רק ברפואה הפרטית". זאת, בניגוד למודל הקפיטליסטי של תמרוּץ כספי כהגדרתו של פרופ' גיל.

הפרויקט ממחיש "עבודת צוות" סולידרית ואיכותנית במגזר הציבורי. המחלקה מגדלת ומכשירה רופאים מתמחים ומומחים ברמת מצוינות מירבית. הרופאים לא עובדים בשר"פים. פרויקט זה ממחיש את חשיבות תקצוב המחלקות בבתי החולים, שעליו המליצה "ועדת גרמן". לפי התוכנית יתוגמלו צוותי רופאים טובים כ"פול-טיימרים", שיעבדו רק בבתי החולים הציבוריים בשכר הוגן וראוי. השכר ייקח בחשבון את התפוקות ואת המאמץ המושקע. כן תילקח בחשבון המחויבות המקצועית לאיכותיות, למצוינות וליחס האנושי למטופלים.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. נ :

    קישור לכתבה על המחלקה ברמב"ם

    http://www.themarker.com/news/health/1.2459369

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.