חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם האחים עופר יקבלו עוד מתנה, במחיר חיי ובריאות תושבים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 19.10.14 1:07

מה תהיה דמות הנגב? האם "המדבר יופרח" אל נופי ירח ואוכלוסיה מוחלשת או שיישמר לתיירות וקיימות?  ד"ר בתיה רודד, גיאוגרפית ופעילה חברתית בערד, מתארת סכנה קרובה ומוחשית

FloridaExMine

תמונה מפלורידה*, אחרי שהמכרה חיסל את הפוספט, האם כך אנחנו רוצים לראות את הנגב?

הנגב בין כלכלת מכרות לבין תכנון כלכלי-חברתי רחוק טווח

לאחרונה, נודע לעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות", המנהלת מאבק רב שנים נגד רצונה של כי"ל להקים מכרה פוספט בשולי ערד, כי המועצה הארצית לתכנון ובנייה תתכנס בראשית נובמבר כדי לקבל החלטה בעניין המכרה – לאשר או לדחות את הקמתו.

לכאורה, הקמת מכרה פוספטים בסמוך לערד, משדרת אינטרס לאומי ואזורי החובר לעניינו של תאגיד כי"ל: פתרון למצוקת התעסוקה בנגב. למעשה, המכרה לא יוסיף לנגב תעסוקה, אלא יישמר את המצב הקיים: תדמית שלילית, תעסוקה עיקרית המבוססת על עובדי צווארון כחול, היקף הכנסות נמוך, עוני והזנחה ואף יחמיר את המצב לטווח הרחוק.

אלא, שבנוסף לכל זאת, המכרה יפגע קשות בבריאות תושביו. כלומר, צידוקי התעסוקה והשגשוג לנגב, בהם משתמשים בעלי התאגיד והפוליטיקאים התומכים בהם, באים לחפות על יחסי מדינה-חברה בישראל המעמיקים את הפריפריאליות של הנגב ופוטרים את הממשלה מהצורך בשיפור המצב. מקרה זה מהווה דוגמה ליחסיהם של ראשי הממשל המיטיבים עם בעל הון, עידן עופר היושב בלונדון, על גבם של תושבי הנגב.

משרד ראש הממשלה, מִנהל התכנון ומשרדי ממשלה נוספים, נטלו על עצמם את האחריות והזכות המוסרית להמשיך ולקדם את הקמתו של מכרה הפוספט בערד. זאת, בניגוד להחלטת משרד הבריאות, לחוק אוויר נקי, לעקרון הזהירות המונעת, תוך התעלמות מההשלכות הבריאותיות על תושבי אל פורעה, בסיס נבטים, כסייפה וערד. צעד זה מבטא וויתור על הסדר המדינתי הראוי ומצביע על שחיקה בדמוקרטיה.

ראשית, יש כאן ביטוי להתעצמותה של הרשות המבצעת במערכת הממשלית בישראל ה"מסדרת ומכשירה" נהלים לתאגיד מסלול מהיר ונוח לקבלת משאב השייך לציבור. שנית, אופי ההתנהלות מנוגד לערכים ועקרונות דמוקרטיים: מהלכים מושתקים ומוסתרים ומוטל עליהם איפול עד לרגע האחרון. כך המערכת הממשלית מתעלמת במופגן מעמדתו של משרד הבריאות כגוף המקצועי העליון הראוי להכריע בסוגיה בריאותית. למרות שפסק נגד המכרה עושים המשרדים התומכים בהקמת המכרה פרשנות משלהם כמומחים לענייני בריאות.

למשל, בניגוד למערכות התכנון במדינות המערב ההופכות ליותר ויותר משתפות ושקופות לציבור ומעמידות את טובת הציבור בראש סדר העדיפויות, המצב בנגב סובל בקביעות ממדיניות המתעלמת מתושביו ומטובתם בעת קבלת ההחלטות, כשרוב ההחלטות אף פועלות לרעתם: מטמנות אשפה ארציות, מפעל קומפוסט מצחין ומפעלים כימיים הפולטים חומרים רעילים. זאת, מול רמות שירותים הנמוכות במפגיע ביחס למרכז הארץ.

מעבר לנזק הבריאותי והסביבתי שייגרם לכ-55.000 בני אדם החיים בקרבת המכרה המתוכנן, יש לדון בסוגיה בראייה רחבה יותר. זו המתבוננת בתכנון הכלכלי-חברתי בנגב לטווח הרחוק, הנושא אופי מקיים וחושב על הדורות הבאים. תכנון, שיחתור להשוות את רמתו הכלכלית-חברתית לזו של אזור המרכז. לשם כך יש לחדול מלהישען על תעשיית המכרות כמקור עיקרי של תעסוקה והכנסות בנגב, אלא להשתית את המבנה הכלכלי על שירותי מומחים, מחקר ופיתוח, ההופכים מידע לידע; ולהשתיתם על עקרונות הקיימות.

כיום, הנגב מתקיים מניצול משאבי הטבע תוך נישול תושבים, זיהום קרקע, אוויר ואדם, החרבת נופיו הייחודיים, שהם נכסיו העתידיים; כוח העבודה העיקרי כמעט ולא כולל מומחים כשכבה משכילה, מבוססת ומקדמת; אין מנגנון המסדיר חלוקה צודקת של הרווחים שמניבים מפעלי כי"ל ומאפשר הצבר הון לבעלי התאגיד וריקון הנגב מאוצרותיו.

בעתיד הלא רחוק, כשהפוספט במכרה ינוצל עד תום, בנגב, המהווה כשני שלישים משטחה של מדינת ישראל, יישארו חורבן סביבתי, יישובי עקורים, ערד – עיר רפאים, והאבטלה הגבוהה עוד תתרחב. כלומר, גם אוצרות הטבע שהיו מנכסיו העיקריים יחוסלו ומה יחליף אותם? על מה יוכל הנגב להמשיך ולהתקיים?

________________________
*

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    מה שמזעזע הוא שבנימין נתניהו ראש ממשלתנו מפעיל את כל המניפולציות האפשריות כדי לקדם הקמת מכרה בערד. דמוקרטיה אינה נחשבת בעיניו. רצון האזרחים אינו נחשב בעיניו. נראה שבעלי הון נחשבים בעיניו.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    לדליה 1

    מה שלא נחשב בעיני בנימין נתניהו הוא רצון התושבים לחיות, כי במכרה יש סכנה לחייהם.
    מה שלא נחשב בעיני בנימין נתניהו הוא רצון התושבים להיות בריאים, כי במכרה יש סכנה לבריאותם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.