חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסתאבות בארגון המורים – רן ארז העלה שכרו לשכר מנכ"ל

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 7.10.14 1:46

מאז הקמת הארגון, שכר בעלי התפקיד בארגון המורים היה בדירוג עובדי הוראה. רן ארז, יו"ר הארגון, החליט לנתק שכרו מדירוג עובדי הוראה ולהצמידו לשכר מנכ"ל במשרד ממשלתי. התנגדות להצמדה זו, הובילה ליוזמתו של ארז להצמיד את שכר כל עובדי הארגון לדירוג שכר בכירים במגזר הציבורי

מאת: דליה בלומנפלד

יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים רן ארז הצמיד את השכר שהוא מקבל כיו"ר לדירוג שכר מנכ"ל במגזר הציבורי, והעלה את השכר החודשי שלו באלפי שקלים. זה קרה בישיבת מועצת ארגון המורים שנערכה בתחילת 2012. ארז העלה בקשה זו והיא אושרה.

השינוי בתנאי שכרו הוא חריגה מהנורמה שנקבעה עוד ב- 1958 שנת היווסדו של ארגון המורים: שכר עובדי ארגון המורים, שהם מורים במקצועם, יהיה בדירוג עובדי ההוראה. במצב זה, עובדי הארגון פועלים למען חבריו מתוך מעמד שווה וסולידרי. חברי ההנהלה קיבלו שכר של מנהל בית ספר, ויו"ר הארגון, רן ארז קיבל שכר חודשי של 175% שכר מפקח בשיא הוותק.

רן ארז לא הסתפק בקידום בשכרו בעקבות השינויים של השכר על-פי "עוז לתמורה". הוא רצה שכר גבוה יותר. הדרך היצירתית שלו לעשות זאת היתה לנתק את שכרם של העובדים בארגון מדירוג עובדי ההוראה לדירוג שכר בכירים במשק. ואת שכרו להצמיד ל- 90% שכר מנכ"ל. דרישתו זו אושרה על ידי המועצה. נקבע ששכר חברי הנהלת ארגון המורים יוצמד לדירוג בכירים במשרד ממשלתי. היו"ר ישתכר 90% משכר מנכ"ל, יו"ר המחלקה הפרופסיונאלית בארגון, נורית ולנסי, תשתכר 75% משכר מנכ"ל. ושכר עובדי הארגון המורים יעבור מדירוג עובדי הוראה לדירוג בכירים.

כך היה במשך שנתיים. אך 9 חברי מועצה בארגון החלו להרגיש לא בנוח עם ההחלטה לנתק את שכר יו"ר האיגוד המקצועי של המורים מדירוג עובדי הוראה, והעלו הצעה לסדר להצמיד בחזרה את שכר היו"ר לדירוג עובדי הוראה. הם נהגו לפי הכתוב בתקנון והגישו בקשה בכתב לנשיאות מועצת הארגון שכללה גם בקשה להצבעה חשאית מאחורי פרגוד, כפי שמחייב סעיף 34 בתקנון הארגון (הצבעה חשאית בכל נושא אישי פרופסיונאלי).

בישיבת מועצה שנערכה ב- 30 בספטמבר 2014 במקום להיעתר לבקשה ולחזור להצמדה לדירוג עובדי הוראה, עשה רן ארז ההיפך. הוא ביקש להעלות את שכרו ל- 100% שכר מנכ"ל, את שכרה של נורית ולנסי להעלות ל- 85% שכר מנכ"ל, והבטיח שאם זה יאושר, שכרם של כל חברי ההנהלה מזכירי הסניפים, רכזי הרווחה ורכזי ההשתלמויות יעלה בהתאם. דרישתו זו היא בניגוד לתקנון המחייבו להעלות הצעתו לנשיאות המועצה 21 יום קודם לכן.

הצעתו יוצרת ניתוק מוחלט בין דירוג השכר של עובדי ההוראה לבין תנאי השכר של העובדים בארגון המורים. האם מזכיר סניף בשכר גבוה של פקיד ממשלתי בכיר יכול להיות סולידרי בייצגו מורה ששכרו הרבה יותר נמוך? האם ראוי שעובד איגוד מקצועי, ששכרו נגבה מכספי המיסים של מורי האיגוד, יקבל שכר גבוה ומנותק מזה של עובד ההוראה אותו הוא מייצג? נראה שבעיות אתיקה אלה אינן מטרידות את רן ארז. הוא מקבל שכרו מכספי המיסים של המורים, אך אין זה מפריע לו ליהנות משכר מופלג, בעוד המורים שהוא מייצג, מתפרנסים בשכר נמוך הרבה יותר.

הצעה זו הועמדה להצבעה במועצת הארגון (כאמור, בספטמבר 2014). וכאן נחשפת בעיית ניגוד העניינים שנובעת מהדרך בה מנהל יו"ר הארגון את האיגוד המקצועי שהוא עומד בראשו. הוא יצר מצב בו חלק גדול מחברי המועצה הם מקבלי שכר, חברי הנהלה, מזכירי סניפים, רכזי רווחה, רכזי השתלמויות. אילולא קיבלו שכר, אולי יכולים היו לשקול באופן אובייקטיבי את הנושא ולדון בו ללא פניות. העובדה שחלק ניכר מהם מקבל שכר, הכניסה את האינטרס האישי של כל אחד מהם לתמונה. ולמרבה הצער, רבים מהם פעלו לפי האינטרס האישי ולא כנציגים של איגוד מקצועי. הם הצביעו למעשה על שכרם.

כן. היו כאלה שסירבו. הם היו 4 בלבד. 2 נמנעו. רוב החברים הצביעו בעד הצעתו של ארז. הם הצביעו בעד העלאת השכר לעצמם.

התקנון קובע שההצבעה תהיה חשאית, אך ארז דרש שתהיה גלויה, ואכן נערכה הצבעה גלויה , בניגוד לתקנון. ארז מתנהג כאילו התקנון אינו מחייב אותו גם בעניין זה וגם בעניין העלאת הצעתו בפני נשיאות מועצת הארגון, 21 יום לפני התכנסות מועצת הארגון.

מן הראוי לציין כי לפני התכנסות המועצה, התבקשו החברים לחתום על טופס סודיות. האם נציגי האיגוד המקצועי והיו"ר לא חושבים שהם צריכים לתת דין וחשבון לציבור משלמי המיסים בארגון? קומץ חברים לא חתם על הטופס.

רן ארז משמש יו"ר הארגון משך שנים רבות. הישארותו בתפקיד מתאפשרת בשל העובדה שהוא יצר מבנה ארגוני המבטיח את תפקידו גם כשנערכות בחירות. רק הנאמנים לו הם אלה הזוכים להיבחר, חזור והיבחר, למוסדות הארגון בחירות אחרי בחירות, משך שנים רבות.

בכספי המיסים של המורים הנאנקים מקשיי פרנסה נוצרה חצר ביזנטית, המבטיחה תעסוקה ושכר גבוה לחברים בה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

16 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ליושבים בראש הארגון יש עור של פיל, שום ביקורת לא תזיז להם, וכיוון שזו עמותה עותמנית גם אי אפשר להתערב. והחגיגה נמשכת….

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  החצר הביזנטית צריכה להיעלם

  ארגון המורים הוא ארגון חשוב. לנהל אותו כחצר ביזנטית זו פגיעה בחברים בו.

 3. ארטור :

  מענין שבשתי התגובות מוזכרים העותמנים והביזנטים ...

  אני אכתוב גם כן בזווית הגריאטרית
  אולי צריך לבדוק את הקפצת השכר של ארז בהקשר לזכויות הפנסיה שנובעות מהקפצה זו?

 4. מי ימלל :

  הדיקטטור הגדול

  רן ארז שולט במועצה שנים רבות באמצעות הגזר והמקל. חבר המחניף ומציית מתוגמל וחבר המעיז להביע דעה אישית- מאוים בתביעות דיבה ומשפטים בבית דין חברים הנשלט על ידו. לכן ברור מדוע הטובים עוזבים את המועצה ואת האירגון המושחת.
  הדג מסריח מהראש!

 5. מי ימלל :

  הדג מסריח מהראש.

  ברור מדוע זכויות המורים נמצאות בשפל המדרגה.
  ארגון הדואג לראשו ולממלאי דברו לא מעונין לדאוג למורים המשלמים את שכרו המופקע.

 6. ענת שניידר :

  רן ארז שומר על זכויותיו

  אחרי שרן ארז גרס את זכויות המורה בעוז לתמורה, הכפיל את שעות העבודה והוריד את ערך שעת עבודה התפנה לדאוג לזכויותיו, ניתק שכרו משכר המורים, העלה שכרו ל 90% שכר מנכ״ל, העלה את ערך שעת העבודה שלו ללא תוספת שעות עבודה, במקביל העלה את מיסי המורים ב5 ש״ח לחודש, בטענה ששכר המורים עלה.

  התוספת של עוז לתמורה היא כ- 1500ש״ח לחודש ותוספת זו היא על כ 80 שעות נוספות בחודש. התוספת לשעה פחות משכר מינימום לשעה.

  השבוע ארז הגדיל לעשות כשהעלה שכרו במחטף ל 100% שכר מנכ״ל תוספת של כ 4000 ש״ח מהמיסים שלנו, ללא שעת עבודה נוספת אחת.

 7. מיכאלה :

  יש משהו תמוה בדברים…א. כתוב שההצעה הועלתה
  ע״י 9 חברים ״שלא היה נוח להם…״
  בהצבעה 4 היו מגד 2 נמנעים ושלושה??? ככל הנראה קיבלו הסבר מניח את הדעת …
  ב. קיימת בתגובות תגובה של ענת שניידר , כמדומני הייתה מזכירת סניף עד לא מזמן ונהנתה מתוספת שכר…
  והייתה בשקט שנתיים?
  ג. גם אחרי ״השינוי״ שכר העובדים בארגון נשאר והוא זהה למורה בפועל!! אלא שלוח החופשות של עובד ארגון אינו זהה לזה של מורה, אין משרת אם או שעות גיל ואין קביעות!!
  להבא לפני שכותבים כתבה כדאי לבדוק את כל הנתונים!

 8. ענת שניידר :

  מיכאלה,

  ב- 17.6.12 יחד עם 4 חברים, כמזכירת סניף, התנגדתי במועצה לניתוק שכר חברי ההנהלה מדירוג עובדי הוראה. עשיתי זאת בהרמת אצבע במועצה תוך סיכון מקום עבודתי. כן, רבים חשבו אז שאפוטר על שהעזתי להתנגד להעלאת השכר של רן ארז וחברי ההנהלה בגלוי.
  גם אחרי שבישרו לי שאקבל תוספת שכר נכבדה של 3200 ש"ח, התמדתי בהתנגדותי לנתק שכרי מעובדי ההוראה.
  כיוון שבאתר עבודה שחורה לא ניתן להוסיף מסמכים, אני מצרפת קישור להוכחת דברי שלגמרי לא הייתי שקטה כשנהניתי מתוספת השכר. https://www.facebook.com/groups/1427515257487535/
  בתשובה להתנגדותי בכתב לשינוי בשכרי , בתאריך 18.7.12 הודיע לי רן ארז על התנגדות הנהלת הארגון להשאיר אותי בדירוג עובדי ההוראה.
  ב- 21 ביולי בתשובה חזרתי על התנגדותי לניתוק שכרי משכר עובשי ההוראה.
  כך שלא הייתי שקטה לניתוק משכר המורים.
  לצערי הצלחתי להעלות ניתוק השכר מדירוג עובדי ההוראה לסדר במועצה, רק לאחר הבחירות הנוכחיות כשנמצאו 8 חברים שהצטרפו לבקשה המחייבת את נשיאות המועצה לדון בנושא.

  חבל שאינך מופיעה בשמך האמיתי והמלא. כבר נחשפנו בבחירות לאבי פסקל חבר ההנהלה יד ימינו של רן ארז, שהשתמש במאגרי המידע של המיילים של המורים ושלח מכתב בשם בדוי יגאל אלכסנדר.

  להלן ההצעה כפי שהועלתה ע"י 9 חברי המועצה, רק הנושא הראשון וגם זאת בניגוד לתקנון, הועלה אחרי 3 חודשים.

  יום רביעי 02 יולי 2014

  לכבוד נשיאות המועצה,

  אנו מבקשים שהנושאים המפורטים מטה ידונו בישיבת המועצה הבאה, הבקשה על פי סעיף 35 בתקנון הארגון הינה של מעל 10% מחברי המועצה.
  א. שכר ההנהלה – דיון בנושא שכר ההנהלה, וקביעת השכר.
  ההצעה לדיון והצבעה חשאית: שכרם של חברי ההנהלה ויו"ר הארגון יהיה בדירוג עובדי הוראה, השכר יוצמד לשכר מנהל בית ספר, כפי שהיה בעבר בשינויים המתבקשים עפ"י עוז לתמורה.

  ב. דיון בהתחזות של אבי פסקל ושימוש אסור על פי חוק במאגרי מידע
  חשיפת המקרה. דיון בצעדים שינקטו על אבי פסקל על התחזותו ליגאל אלכסנדר תוך שימוש אסור על פי חוק במאגרי מידע בארגון לצורך תעמולת בחירות והכפשת מועמדים.
  הצבעה חשאית להפסקת חברותו בהנהלת ארגון המורים.
  ג. וועדת ביקורת –
  דיון בנושאים שהמועצה מבקשת שוועדת הביקורת תתמקד, בנוסף לדרישות שלהם. אנחנו מבקשים שחברי וועדת הבקורת יזומנו לישיבת המועצה הקרובה שתדון בנושא.
  בהמשך לדיון במועצה הקודמת,אנחנו מבקשים שיועברו אלינו במייל :
  א. הפסיקות שהיו כנגד הצבעה חשאית במועצה שעליהן הכריזה עו"ד סיגל פעיל במועצה.
  1. הביטוחים בארגון, השימוש בהם וחשיפת הפוליסה המלאה לציבור ולמועצה.
  2. פוליסת אחריות מקצועית, פוליסת אחריות בעלי משרה(בעברית), פוליסת תרופות, פוליסת נסיעה לחו"ל וכל הנספחים כולל ההטבות לארגון כתוצאה מפוליסה קבוצתית כה גדולה.
  3. הגדרת התפקיד של כל אחד מחברי ההנהלה.
  4. לחברי המועצה יחולק תקנון מעודכן, כמו כן התקנון המעודכן יועלה לאתר האינטרנט באופן מידי.
  אנו מבקשים כינוס דחוף של המועצה לדון בנושאים האלה.

  על החתום חברי המועצה:

  יעקב אפשטיין

  ראאד בלעום

  תומר בליטי

  הדס גבע

  ד"ר פדיל ג'ובראן

  שלמה ויינברג

  תמי חנוני

  מוחלס חמזה

 9. דוד ג :

  עדיין, איני מצליח להבין כיצד היו כה מעט מתנגדים

  על פניו, היו אמורים להיות יותר מתנגדים. לכל הפחות, החתומים על המכתב, היו אמורים להופיע ולהצביע.

  בלי קשר ועם קשר, לגבי עניין הזיופים, זה לא פחות ממבחיל. אפשר להתווכח על משכורות, על הצמדה זו או אחרת, על הבחירות של ראשי הארגון. אני מניח שיש טיעונים לכאן ולשם. אבל לשלוח מכתב למאגר מידע מוגן בשם בדוי? שפל מוסרי מזן חדש.

  לגבי אותה מגיבה עלומה, ניתן לייחס לה חשיבות בדיוק כמו שצריך לייחס חשיבות למגיבים עלומים. אפשר לקרוא, ולחשוב אם זה באמת שווה התייחסות רצינית.

  ולבסוף, ענת, התייחסות שלך רצינית, ראיתי גם בפייסבוק שביקשת אישית משכורת לפי דירוג עובדי הוראה ופנייך הושבו ריקם.

 10. מנחם לוריא :

  זהירות - הפרטה:...

  הדברים הבאים נכתבים מהזיכון,יתכנו אי דיוקים – עמכם הסליחה.

  רן ארז שולט,ביד רמה,בארגון המורים כבר הרבה מאוד שנים.

  עד לתקופתה של לימור ליבנת כשרת החינוך והתרבות היה מתנגד נחרץ לכל שינוי במעמד המורים.

  אחרי שהתחלפה השרה ושלטון ההון שלטון מכחיש השלום ורדוף רוחות שמדברות פרסית,הוכיח שהוא פה להרבה זמן שינה עורו ונתן ידו לשינויים,לא ממש מבורכים,במעמד המורה.

  כמי שהחילט להתרפס בפני שלטון ההון שלטון,מכחיש השלום ורדוף רוחות מדברות פרסית,עושה ארז כל אשר לאל ידו על מנת להמאיס את העבודה המאורגנת (של המורים) על הציבור ובכך לתת לשלטון ההון שלטון (וגו) ברשות פחדניהו האח בנט – את הגושפנקא להפריט את מערכת החינוך.

  וזה,באמת,מה שקורה בפועל על ידי משרתם של האדונים השר פירון…

  מנחם.

 11. z i v :

  רגע, רגע, רגע....!

  האם את ענת בטוחה שיגאל אלכסנדר הוא אבי פסקל?
  עכשו בדקתי במייל שלי ומצאתי מכתב ממנו.

  האם זה מאה אחוז ממנו?

  האם הוא ניצל את מאגר המיילים היקר שהרבה היו רוצים לשים עליו יד על מנת להאדיר את שמו של רן ארז?

  האם אין פה עבירה על החוק???

 12. מיכאלה :

  מדוע אני עלומה? או אינני מזדהה בשמי. שהרי כתבתי אותו ובכך אינני שונה מדוד ג. או מ.. Ziv או כל אחד אחר.
  המבדיל אותי מכם הוא: שאינני בדעתה של ענת!?!
  אולי כי בבואי לשפוט את הדברים אני נוהגת לבחון את כל ההיבטים ורק אז לגבש דעה מאוד מוצקה על מי עומד מולי.
  ולגבי הזיופים והשימוש בשמות בדויים… ועל זה נאמר הפוסל במומו פוסל!!
  חג שמיייח

 13. ענת שניידר :

  שימוש במאגרי מידע והתחזות הינה עבירה פלילית

  זיו, לשאלותיך, כן, אני בטוחה! נכון זו עבירה פלילית להשתמש במאגרי המידע של המיילים של מורי הארגון, לצורכי בחירות!
  ההוכחה שאבי פסקל התחזה ליגאל אלכסנדר, מופיעה בגוף המייל.

  למייל מיגאל אלכסנדר, שנשלח ב 13.4.14 צורף קובץ word החתום בשם יגאל אלכסנדר.

  במאפייני הקובץ ניתן לראות בבירור שיצר ושמר את המסמך אבי פסקל מארגון המורים.

  זיו, תיכנס למייל שמצאת ששלח יגאל אלכסנדר, בתאריך 13.4.14.
  תפתח את קובץ ה word שצירף.
  במאפייני המסמך תראה שמחבר המסמך הינו avi pascal-Irgun hamorim.
  נשמר ע״י avi pascal-Irgun hamorim.
  המסמך נוצר ב 13.4.14 בשעה 10:08 נשמר ב13.4.14 בשעה 11:22 .
  על חשבון זמן העבודה בארגון. ונשלח למיילים של המורים בשעות העבודה.
  ״ יגאל אלכסנדר״ שלח עוד מיילים במהלך הבחירות. אך רק למייל זה צירף קובץ word החתום בשם יגאל אלכסנדר.

 14. סיגלית :

  כל מי שחתם על עוז לתמורה עשה לדעתי את טעות חייו

 15. ענת שניידר :

  את זה הבין רן ארז מיד. לכן ניתק שכרו מעובדי ההוראה לשכר מנכ"ל. תוספת של אלפי שקלים. להבדיל מהמורים ללא תוספת שעות עבודה.

 16. שרה דורפמן :

  כואב הלב על התמימות והיושרה של המורים המאמינים בכל ליבם שהארגון פועל למען המורים.
  חנה מרון, ענת שניידר, דודו פרידמן ברכה מציאל וכל אלה שגילו את פרצופו האמיתי של רן ארז- כדאי להתאחד ולהחזיר פייט לרמאי כפי שמשתקף בכתבותיו של מוטי גילת .
  בידי חומר רב ואשמח לעזור להתארגנות כזו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.