postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » משרד חינוך – מדוברות לשירות הציבור, למינהל יחסי ציבור לשירות השר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד חינוך – מדוברות לשירות הציבור, למינהל יחסי ציבור לשירות השר

נושאים דעות, חינוך ותרבות, תקשורת ב 5.10.14 0:07

סירובו של משרד החינוך להגיב לפניות עיתונאים בעניין פעילות המשרד מעיד על חוסר שקיפות בו. שקיפות לא תהיה בו גם בעקבות הרפורמה להחליף את דוברות המשרד במינהל הסברה, דוברות וקשרי חוץ. נראה שהמינהל יהיה גוף של יחסי ציבור לשירות השר והמשרד בהעסקה במיקור חוץ

מאת: דליה בלומנפלד

דוברות משרד החינוך שימשה שנים רבות כתובת יעילה לקבלת מענה על יוזמות ופעילויות של משרד החינוך. הדוברות פעלה באופן שיטתי, פרסמה הודעות לעיתונות, ערכה מסיבות עיתונאים ועבדה בצורה מסודרת להפצת פועלו של משרד החינוך בתחומו.

בשנים האחרונות, ובעיקר בתקופתו של השר האחרון, שי פירון, נתקל הציבור בתופעת ה"אין תגובה" של משרד החינוך (אין בכך כדי להאשים את דוברות המשרד. הרי ברור שההנחיות ניחתות מלמעלה, מהשר). עיתונאים ואזרחים פונים אל המשרד, אך המשרד מסרב להגיב, או אינו מגיב.

למרות מגמת ייבוש הדוברות, תקציב הדוברות הולך ועולה. מיום כניסתו של  שי פירון לתפקיד שר החינוך גדל בהתמדה תקציב הדוברות. התקציב  שעמד בתחילת השנה על כ-2.6 מיליון שקל זינק ב-350%, לכ-11.8 מליון שקל. דוברות המשרד מסרבת לפרט בעניין אולם בעבר נחשף שלפחות במקרה אחד, משרד החינוך רכש מודעות  ב"ידיעות אחרונות" ו-  ynet כדי לשווק ולפרסם את הרפורמות שיוזם השר, וזאת במסווה של ידיעות מערכתיות

יוזמתו החדשה של השר להקים מינהל  להסברה, דוברות וקשרי חוץ מרמזת כי הרפורמה לשינוי פני דוברות המשרד, תהפוך את תפקידה ממקור מידע לציבור ובייחוד לעיתונאים, למשרד יחסי ציבור שיסתיר את פעילות משרד החינוך מעיני הציבור ויפרסם מודעות וכתבות תדמית לשירות השר והמשרד.

הקצאת תקציב להקמת המינהל החדש בתקופה של קיצוצים בו, מעידה על מגמת השר להטות תקציבים בחינוך המשרתים את מטרות מדיניותו, לאו דווקא לטובת התלמידים והמערכת. הוא העסיק לאחרונה אשת יחסי ציבור כדי לשווק את רפורמת "הלמידה המשמעותית", והתקציב שהשקיע בפרסום בלבד ב-2013 מסתכם ב-14.8 מיליון ₪, כסף שיכול היה להיות מוקדש לצורך הבעיות האמיתיות במערכת החינוך.

תפקיד המינהל החדש שיוקם יהיה: "תיאום ההסברה המשרדית, תוך קביעת מסרים אחידים", "ניהול קשרים ומערך התייעצויות עם יועצים ומומחים חיצוניים לצורך גיבוש אסטרטגיית הסברה, ביצוע הערכות מצב בתחום, וגיבוש תוכניות הסברה יזומות". עוד כולל התפקיד "תיאום עם יועצי לשכת השר והמנכ"לית", "גיבוש הודעות לתקשורת והצהרות" ו"תדרוך כלי התקשורת השונים". "

התפקיד המיועד למינהל החדש מלמד שהכוונה היא להעביר למיקור חוץ את הדוברות של משרד החינוך. במקום פקידי הדוברות, יעסיק השר יועצים ומומחים חיצוניים. השר והמנכ"לית יהיו אלה שיעבדו עם המומחים החיצוניים. לא דוברות המשרד. העסקה של מומחים במיקור חוץ יקרה יותר מהשכר שניתן לעובדי הדוברות המועסקים בהעסקה ישירה, והיא מסבירה את העלות הגבוהה של המינהל.

הקמת המינהל מעידה על שי פירון: מילים לחוד ומעשים לחוד. הוא הבטיח שקיפות לציבור, אך לא מקיים אותה: "נעשה שקיפות מקסימלית. נדאג שכל הורה וילד ידע לאן כל שקל הולך. חובתה של מערכת החינוך להראות מה היא עושה עם סכומי הכסף המכובדים". כך אמר שר החינוך הרב שי פירון בוועדת החינוך בכנסת  בחודש מאי 2013".

רבים הם המקרים בהם השר ודוברות המשרד מסרבים להגיב על שאלות  ולספק מידע לציבור. שקיפות אין פה. עוד פחות מכך תהיה אם יוקם מינהל חדש.

להלן לקט של 11 דוגמאות מהתקופה האחרונה:

1. משרד החינוך מקים מינהל דוברות חדש ומסרב לפרט מה עלותו ומדוע יש בו צורך

"(..) ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה לשאלות "הארץ" מהם הגורמים להקמת המינהל החדש לדוברות והסברה, מה העלות הכרוכה במהלך, ומהי הסיבה לתוספת התקציב שכבר ניתנה לדוברות"

2. משרד החינוך השיק מערכת מסרונים להורים – ולא חושף עלויות

"(…) עם זאת, המשרד מסרב לחשוף מהי עלות התוכנית לאור הקיצוצים הגדולים בתקציבו בשנים האחרונות. הקיצוצים פגעו באופן חמור בתנאי הלמידה בכיתות, ובתוכניות שנועדו לסייע להורים."

"(..) משרד החינוך מסרב לחשוף מי מפעיל את התוכנית, והאם המסרונים נשלחים על ידי חברה עמה התקשר. בנוסף לכך, המשרד לא מעוניין לחשוף מהיכן מאגר הנתונים שבו הוא משתמש ומכיל את פרטי ההורים, מספרי הטלפון שלהם, וגיל הילדים שלהם – מאחר והמאגר הצליח להעביר את הודעות הטקסט רק להורים לילדים בגנים העירוניים ובבתי ספר. המשרד אף מסרב למסור מידע על הגורמים שחשופים למאגר הנתונים הזה ולפרטי ההורים והתלמידים".

3. שר החינוך, שי פירון, מסרב למסור מידע על שיתופי פעולה פרסומיים של משרדו עם קבוצת "ידיעות אחרונות", אף שהללו ממומנים מכספי ציבור שהשימוש בהם מחויב בשקיפות. במקרה של מיזם משרד החינוך לא נמצאה התקשרות דומה באתר מינהל הרכש הממשלתי. במשרד החינוך סירבו להשיב לשאלות ממוקדות על ההתקשרות עם "ידיעות אחרונות" והסתפקו בהפנייה מרומזת ללשכת הפרסום הממשלתית

4. מכרז חדש של משרד החינוך מפריט את הדרכת מנהלי בתי הספר והמפקחים דוברת המשרד, חגית כהן, סירבה להתייחס למכרז על שירותי ההדרכה האישיים למנהלים ומפקחים, כמו גם למכרז להפעלת תוכנית קרב.

5. רק מתנדבות יהודיות לשירות לאומי בגנים יזכו להכשרה ממשרד החינוך דוברת משרד החינוך, חגית כהן, בחרה שלא להגיב בנושא.

6. משרד החינוך מתנער מיוזמת הדו-קיום שבה התפאר, מימון המפגשים בין תלמידים יהודים וערבים הופסק לשנתיים ואז קוצץ בחצי לטובת קירוב דתיים וחילונים. במשרד מסרבים להבהיר כיצד מתחלק התקציב

7. מחאת המורים לערבית: שר החינוך פירון מתנכל למקצוע כמו בנוגע לפניות אחרות העוסקות בביקורת על הרפורמה בבגרויות, גם במקרה הזה סירבו במשרד החינוך להגיב לפניית "הארץ".

8. תנאים מועדפים מוצעים לבתי"ס דמוקרטיים כדי שיעברו לחינוך הרשמי, דוברת משרד החינוך חגית כהן לא מסרה תגובה לדברים.

9. משרדי החינוך והבריאות מתנערים משירותי הרפואה בחינוך המיוחד במשרד החינוך בחרו שלא להגיב לטענות על המכרז החדש, ומסרו רק כי "ההשגות לנושאים הכלולים במכרז נידונות במשרד".

10. משרד החינוך אישר תוכנית לקירוב התנ"ך לציבור ב-47 מיליון שקלים. ממשרד החינוך לא נמסרו פרטים על הסעיף התקציבי ממנו יילקח מימון התוכנית. כך במשרד סירבו למסור פרטים על תקציב הפעילות בנושאי אזרחות ויהדות.

11. חוברת של משרד החינוך: "ההתנתקות לא השיגה דבר", ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.