postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפרטת נכסי המדינה – גם בבטחון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת נכסי המדינה – גם בבטחון

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 2.10.14 1:10

במאמרו של ק. טוכולסקי, המתאר את פועלה של הממשלה במסירת נכסי המדינה לתאגידים וטייקונים והסתלקותה מאחריותה כלפי אזרחי המדינה, לא הוזכרה הפרטת צה"ל והביטחון. מנחם לוריא מבקש להשלים את החסר

נכסי המדינה - השוד בעיצומו

במהלך מלחמת צוק איתן, בזמן שהממשלה שלחה את בנינו למות לשווא ובכירי השרים שלה עסקו בספינים זה כנגד זה לצורך שיפור של מנדט או שניים בסקרים, המשיכה הממשלה לפעול כגוף הרמוני רק בתחום אחד: מסירת נכסי המדינה לתאגידים וטייקונים מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

עיר הבה"דים

בסיסי ההדרכה של הצבא יועברו לעיר אחת, עיר הבה"דים. העיר תמוקם בצומת הנגב ואמורה להכיל את מערך ההדרכה של בית הספר ללוגיסטיקה, בית הספר לתקשוב, בית הספר לרפואה, בית הספר לשלישות, בית הספר למשטרה הצבאית, בית הספר לחינוך, בית הספר לתיאום וקישור ובסיס הטירונות לחיילים תומכי לחימה. בונה אותה חברת מבט לנגבשהיא קונסורציום של החברות הפרטיות מינרבאלקטרה ורד בינתחברת "מבט לנגב" מקימה את הפרויקטדואגת למקורות המימון שלו, והיא גם תפעיל את עיר הבה"דים ותתחזק אותה למשך 25 שנה. את המימון לפרויקט מלווה בנק הפועליםעם פתיחת עיר הבה"דים, כל מערך ההדרכה של היחידות שברשימה שלמעלה יעבור מצה"ל לידיים פרטיות.

הפרטת ההדרכה בחיל האוויר

מערך ההדרכה של חיל האוויר יישאר בידי צה"ל, אבל מטוסי האימון, שמכונים בישראל "לביא", נרכשו מאיטליה באמצעות מימון מהסקטור הפרטי. התפעול והתחזוקה של הלביא יבוצעו על ידי חברה פרטית בשם תור, שהוקמה במיוחד לצורך זה. מטוס הלביא הראשון נמסר לחברת "תור" ב-20 למרס 2014 ועוד שלושה מטוסים הגיעו לארץ בערב ראש השנה האחרון.

הפרטה והלאמה של מערך הרפואה של צה"ל

לפני מספר שנים העביר צה"ל את מערך הטיפול הרפואי בחיילים תומכי לחימה לחברה הפרטית ביקורופא. בשנת 2008 החליט משרד הביטחון להעביר את מערך הטיפול הרפואי בחיילים תומכי לחימה לקופות החולים הפרטיות. כל חייל שהוגדר כתומך לחימה נדרש לספק לצה"ל את שם קופתהחולים בה הוא מבוטח, או ברצונו להיות מבוטח, וכל טיפול רפואי שלו נדרש החייל בוצע על ידי קופת החולים שאליה ביקש להשתייךלפני כחודש, ההתקשרות עם קופות החולים בוטלה, שכן הסתבר לצה"ל שהעלות לקופותהחולים היא גבוהה בהרבה מאספקת אותו שירות על ידי חיל הרפואה. החל מהחודש שעבר כל מערך תומך הלחימה הוחזר להיות מטופל על ידי חיל הרפואה של צה"ל.

מערך ההזנה בבסיסי צה"ל הכוללים תומכי לחימה

בכל בסיסי צה"ל שבהם שוהים חיילים תומכי לחימה, וכן בבסיסי האימון הפיקודיים, מערך ההזנה הופרט והועבר לידיים פרטיות. זה קרה כבר לפני למעלה מעשור וממשיך להתקיים גם כעת.

שמירה בישובים ביהודה ושמרון

עד לפני כשמונה שנים השמירה בישובים ביהודה ושומרון הייתה באחריות ובביצוע של צה"ל, פעמים רבות באמצעות מערך המילואים. לפני כשמונה שנים צה"ל העביר את מערך השמירה על הישובים לידיים פרטיות וכך פני הדברים עד היום.

הפרטת המעברים שבין ישראל לרשות הפלשתינאית

הריבון ביהודה ושומרון הוא צה"ל, ולא מדינת ישראל. לאחר הקמת "גדר ההפרדה" הוקמו כשבעה מעברי גבול שדרכם יכולים פלשתינאים להיכנס לישראל. חלק ממעברי הגבול הם למעבר סחורות בלבד. פלשתינאי שלא עובר דרך מעבר הגבול שהוקצה עבורו, נחשב לשוהה בלתי חוקי גם אם יש לו רישיון עבודה בישראל. ב-2011 העביר צה"ל את ניהול מעברי הגבול מרשותו לידיה של חברה פרטית בשם "מודיעין אזרחי", וכך הם פני הדברים גם היום.

הפקרת הביטחון האישי של תושבי עוטף עזה

ביטול משרות רכזי הביטחון – הפרטה במחדל שתכריח את הרשות המקומית ואת התושבים לשלם מכספם לרכזים. בראשית 2014 החליט צה"ל לבטל כליל את משרות רכזי הביטחון השוטף ביישובי עוטף עזה, בטענה שיש בידי צה"ל די אמצעים (אנושיים וטכנולוגיים) להגן על התושבים באזור. במהלך מבצע "צוק איתן" הסתבר שלא כך הם פני הדברים ולצה"ל אין שום פתרון למנהרות הטרור שמגיעות לפאתי הישוביםתוך כדי המבצע העביר צה"ל את רכזי הביטחון לחצאי משרות וביטל את העברת הכספים לצורך תחזוקה שוטפת של כלי הרכב שלהם. המימון לכך הגיע, ועדיין מגיע, מתקציבי המועצות האזוריות ומתרומות. בעוד כחודשיים אמורות משרות רכזי הביטחון להיות מבוטלות לחלוטין. החלטה זו לא שונתה למרות ש"צוק איתן" הוכיח שלצה"ל אין הכלים המתאימים לטיפול באיומים התתקרקעיים שמול רצועת עזה ובעוטף.

הפקרת התושבים ב"צוק איתן"

מי שאחראי על מתן הוראה לפינוי יישוב בשל מצב בטחוני הוא צה"ל. למרות שלכל הדעות מצב ישובי עוטף עזה היה רעוע ביותר בעת מבצע "צוק איתן", הוראה כזו לא ניתנה ותושבי הישובים הוזנחו לנפשם. משבחרו להפוך לפליטים ולנדוד למקומות אחרים בארץ – התנער מהם צה"ל וכך גם עשתה ממשלת ישראל. הפינוי, העלות שלו, אובדן ימי העבודה וההכנסות הכול נפל על כתפי התושבים. הם לא קיבלווכנראה גם לא יקבלוכל פיצוי על כך. בשיאם של האירועים היו בישראל 18 אלף פליטים שכולם תושבי עוטף עזהכפי שחשפה ח"כ סתיו שפיר, את עיקר עוגת כספי הפיצויים קיבלו ישובים ביהודה ושומרון. ביהודה ושומרון נפלו כ-10 טילים. רק שניים גרמו נזק ושניהם בישובים פלשתינאים (האחד בחברון והשני בפאתיה הדרומיים של רמאללה). על פירוט ה"פיצויים" ניתן לקרוא כאן.

תפקידו של הצבא הוא להתכונן כל הזמן למלחמה הבאה. וכשהיא פורצת על הצבא לספק לאזרחי המדינה, ללא הבדל דת מין גזע ומקום מגורים, ביטחון. הכסף לזה כבר שולם בתקציב הביטחון, לא כן?

כשחלק הארי מההדרכה של מערך תומך הלחימה של צה"ל, ההגנה היישובית וההזנה נמצאים בידיים פרטיות, וכאשר את ההוצאה העיקרית ב"צוק איתן", טילי הטמיר של מערך "כיפת ברזל", מימן הממשל האמריקאי בצו נשיאותי – לא ברור על מה ולאן הולך הכסף שמקורו בתקציב המדינה, ועל מה ולמה יקבל צה"ל תוספת של כ-6 מיליארד ש"ח בשנת התקציב הבאה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  היום הוחלט שהרבש"צים בעוטף עזה ימשיכו לעבוד. לא יפטרו אותם.

 2. מנחם לוריא :

  רבש"צים בעוטף עזה.

  בעקבות פנייה של ראשי הישובים בעוטף החליט "מר בטחון" המכונה גם בוגי יעלון להקפיא את הפיטורים לתקופה של כמה שבועות. בתום התקופה ידון נושא זה במסגרת הדיונים על מסקנות "צוק איתן".

  בעברית ציחה עכשווית וברורה: הלחץ הציבורי והשיח הציבורי גרמו למר בטחון לחשוש לתדמיתו ולכן "הקפיא" את ההחלטה. השד יודע מה יקרה מחר ואפילו הוא (השד) לא יודע מה יקרה בעוד כמה שבועות ואיזו מהומה תפרוץ פה.

  ובחסות המהומה,קשורה "במסקנות "צוק איתן" או אחרת הרבשצ"ים יפוטרו ולמה?

  את זה כבר כתבתי וכתב ק טוכולובסקי פה בע"ש.

  חג שמח,

  מנחם.

 3. מנחם לוריא :

  והינה עוד דוגמה:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4577199,00.html

  הרב קו הוא כרטיס חכם אישי – מאיפה בדיוק יבוא הכסף למלאו? ואת התשובה קל לנחש…

  רוצים לדעת מה עשה הילד שלכם ברב קו שלו – או ברב קו שלכם עצמכם – בבקשה:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mosko.ravkav

  והביקורת של רמו"ת מצוטטת בכתבה עצמה.

  לתשומת הלב: אם ישנה תוכנה לקריאת הרב קו זה אומר שישנה גישה חופשית לקוד של מערכת ההצפנה של הכרטיס,זה אומר שבקלי קלות אפשר לפרוץ למאגר המידע של משרד התחבורה ולדעת פרטים אישיים וחסויים על כל מי שהשתמש ברב קו.

  למה זה לא נעשה עד עכשיו? פשוט כי זה לא מעניין אף אחד. ה"אובים" שלנו (וגם אלה בלי המרחאות) יודעים מהו חתך האוכלוסין של משתמשי התח"צ ומה לעשות,מידע על קבוצת האכלוסין הזו לא ממש מעניינת אפילו לא את טייקוני הארץ.

  אם וכאשר יצורפו חילי צה"ל למאגר זה כבר כן יעניין גם "אובים" (עם ובלי המרכאות) וגם את טייקוני הארץ.

  גלוי נאות: אני משתמש בתח"צ ויש לי רב קו,אבל: אחרי שנרכש על ידי הסתבר לי שפרטי האישיים וכן ההנהלות שלי חשופים לכל מי שרק ארצה הכרטיס שוכב בארנק כאבן שאין לה הופכין.

  חומר למחשבה.

  מנחם.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  סיום המאמר אירוני?

  ברור על מה הולך הכסף – הגופים הפרטיים "מוכרים" לצה"ל את שירותיהם, העלות + הרווח מייקר את ההוצאה.

  או שאתה מפרט מי במקום צה"ל מממן את השירותים האלה, אחד לאחד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.