חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"צ ביטל שוב את התיקון לחוק ההסתננות

נושאים דעות, זכויות אדם, משפט ופלילים ב 23.09.14 1:46

בעקבות הביטול מתקן "חולות" ייסגר, ויבוטל הסעיף לפיו ניתן להחזיק בכלא שנה שלימה מבקשי מקלט שנכנסו לישראל לאחר החלת החוק. על הביטול ועל התגובות לו

מאת: דליה בלומנפלד

בית המשפט העליון ביטל את פרק ד' ואת סעיף 30א' בתיקון לחוק למניעת הסתננות לאחר דיון בשתי עתירות שהוגשו בעניין. בפסק הדין שניתן ביום שני 22 בספטמבר קבעו שופטי בג"ץ ברוב של 7 מול 2, כי מתקן "חולות" ייסגר בתוך 3 חודשים וכי עד לסגירתו, מי שיוחזקו בו יתבקשו להתייצב פעמיים ביום במקום שלוש. כמו כן בוטל הסעיף לפיו ניתן להחזיק במשך שנה בכלא "סהרונים" מבקשי מקלט שנכנסו לישראל לאחר החלת החוק". לעיון בעתירה

שר הפנים גדעון סער ביקר את ביטול בג"צ ואמר בראיון, שנערך עמו בחדשות ערוץ הכנסת, שיבקש לתקן את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו כדי למנוע כניסת מהגרים לא חוקיים לישראל. ההסדר של מתקן "חולות" מנע זאת. ביטול ההסדר בעקבות פסיקת בג"צ עלולה לגרום הצפת מהגרים רבים בישראל המגיעים אליה ביבשה מאפריקה.

ארגוני זכויות האדם (המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, א.ס.ף –  ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, קו לעובד, רופאים למען זכויות אדם ואמנסטי אינטרנשיונל ישראל) הגיבו בחיוב על הביטול:

"בית המשפט הבהיר היום פעם נוספת, באופן חד משמעי וחריף, כי המדיניות כלפי מבקשי מקלט לא יכולה להסתכם בכליאה המונית של אנשים חפים מפשע או הזנחה מוחלטת של הנושא. אנו קוראים לממשלה: זה הזמן לפעול באופן אמיתי למען תושבי דרום תל אביב ומבקשי המקלט גם יחד – על ידי השקעת כספים בשיפור שירותי הרווחה, הבריאות, והדיור במקומות המאכלסים מבקשי מקלט, ויצירת פיזור טבעי של הקהילות על ידי הענקת רישיונות עבודה מוסדרים ותמריצים לבעלי עסקים ברחבי הארץ".  

"הלב מבין את הקשיים, אך הדעת אינה סובלת את הפתרון שנבחר" (השופט פוגלמן, מתוך פסק הדין)

מוטסים עלי, מבקש מקלט מדארפור ומי שנודע כאחד ממובילי המחאה נגד הכליאה, הביע אופטימיות זהירה: "אני מפחד מניסיונות נוספים של הממשלה לפגוע במבקשי המקלט שחוששים לחזור למקומות שמהם ברחו, אבל מאד מאד מקווה שזו תהיה הזדמנות לסוויץ' במחשבה, שיבינו שאנחנו בסך הכל בני אדם שברחו מסכנת חיים, ויאפשרו למבקשי המקלט להתקיים פה בכבוד ואפילו לתרום לחברה. אני מתנגד לכל מעשה אלימות ומקווה שגם לתושבי דרום תל אביב תהיה הקלה במצוקה."

תושבים המתגוררים בדרום תל-אביב הביעו חשש לגורל שכונתם לאחר סגירת המתקנים. מהגרים שהיו במתקנים עלולים לחזור לדרום העיר ולגדוש אותה מעל ומעבר ליכולת הקיבולת שלה. הם ערכו ביום שני בערב הפגנה בכיכר הבימה בצפון העיר נגד הביטול. בתמונות להלן נראית ח"כ איילת שקד מ"הבית היהודי" משתתפת בהפגנה. האם חברת כנסת שהיא נציגת רשויות המדינה כלפי הציבור, מעודדת תושבים להפגין נגד פסק דין של המדינה? האם ראוי שחברת כנסת תסית נגד רשויות השלטון?

לתושבי דרום תל-אביב אין שום זכות להפגין נגד פסיקת בית-המשפט העליון, וגם לא צריך להיות להם שום עניין בדבר. את תלונותיהם בדבר הצפת שכונתם במהגרים עליהם להפנות לרשויות, ואלה צריכות לפתור את הבעיה במדיניות הגירה רצינית. התושבים בשכונה אינם אמורים לפעול במקום המדינה, ואל להם לגורמים מסוימים לנצל את ההזדמנות להסתה ולגזענות נגד המהגרים. במקום תיקון של חוק שאינו עומדים בקריטריונים משפטיים ובקריטריונים של אמנת האו"ם לפליטים, מן הראוי שישבו הרשויות בישראל, יבדקו לעומק את הנתונים הנוגעים למבקשי מקלט, יעצבו מדיניות רצינית ואנושית ויגבו אותה בחקיקה מתאימה. ה"חלטורה" הזו של התיקון לחוק ההסתננות, הפקרת האזרחים בדרום תל-אביב ובמקומות אחרים  לחיי יומיום קשים עם מבקשי המקלט בתחומם תוך הסתה לגזענות, כל אלה לא יתנו מענה הולם לבעיה. בכוחן של הרשויות לחסוך את כל הצרות האלה. ישבו, יחשבו, יגבשו מדיניות וידאגו לחקיקה המקובלת על בית המשפט ועל אזרחי המדינה. באירופה עשו זאת. גם בישראל יכולים.

איילת שקד

איילת שקד 2

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  מצטער זוהי צביעות מרושעת

  לזרוק על תושבי דרום תל-אביב את נטל ה"אירוח" של המסתננים מאפריקה ,אינו אלא רשעות ממסדית כלפי האוכלוסיות החלשות של תל-אביב.
  אני מצפה שכל אלה הצועקים "גזענות" יקבלו את המסתננים בתור שכניהם,במקומות כמו צפון תל-אביב,רמת אביב,סביון,ארסוף,רחביה וטלבייה למשל.

 2. דליה :

  ובשכנות לאיילת שקד שמעודדת את הגזענות בדרום תל-אביב. לפי דבריה, צריך לשנות את חוק כבוד יסוד האדם וחירותו. צריך לשנות את השיטה לבחירת שופטים כדי שהשופטים יפסקו בהתאם להשקפת העולם שלה ושל הבית היהודי. מפלגה זו היא סכנה לדמוקרטיה.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  היא אכן סכנה לדמוקרטייה

  אבל התעללות בשכבות המצוקה בדרום תל-אביב,אף היא סכנה לדמוקרטייה.
  השופטים הניאו-ליבראלים של בית המשפט לעולם יהיו "טובים" לרעת שכבות המצוקה ולרעת העבודה המאורגנת ומדינת הרווחה.
  נראה את השופטים מארחים בשכנותם המיידית את עשרות אלפי המסתננים האפריקאים!!

 4. ק. טוכולסקי :

  לפני 10-15 שנה חיו בדרום תל אביב פי שניים יותר זרים מהיום. רוב רובן של הנשים שנסחרו לישראל בזנות באותה תקופה, אלפי נשים היו כלואות בדירות בדרום תל אביב. אני לא זוכר מחאות של תושבי הדרום. הסיפור של מצוקת השכונות בגלל האפריקאים הוא ספין של הממשלה שבצירוף גורמי ימין קיצוני עושים הון פוליטי והצליחו לקבע נרטיב. יש רבע מליון זרים בערך בישראל, 80% מהם לא גרים בדרום תל אביב.

 5. מערכת עבודה שחורה :

  תגובת עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח:
  לא בכל יום אנחנו זוכים להתרגש כך. בית המשפט העליון פסק: "שלילת חירותו של אדם, כל אדם, היא מוצא אחרון". אלפי מבקשי מקלט שחירותם נשללה וזכויותיהם נרמסו עתידים לצאת לחופשי. האיום בשלילת חירותם של אלפים רבים אחרים הוסר.

  מבקשי המקלט האריתריאים והסודנים שאותם ייצגנו, אנשים שאין מחלוקת שאי אפשר להרחיקם מישראל לעת הזו בשל הסכנות הנשקפות להם, הם מהאוכלוסיות החלשות בישראל. פוליטיקאים מסיתים נגדם, תולים בהם את מצוקותיהם של חלקים מוחלשים אחרים בחברה הישראלית, ונוקטים נגדם עוד ועוד אמצעים שמטרתם לאמלל את חייהם.

  בית המשפט העליון, שקיבל את עתירתנו, התערב בכך. הגנה על זכויותיה של קבוצה חלשה, שחיצי השנאה של הרוב מופנים כלפיה, היא הבסיס לביקורת החוקתית. זוהי תמצית הדמוקרטיה המיוסדת על איזונים ובלמים.

  התוצאה מרגשת, אך המלאכה לא הסתיימה. לצערנו, תחת חתירה לפתרונות שיקלו הן על מבקשי המקלט והן על תושבי האזורים המוחלשים שבהם הם מתגוררים, יש מי שממשיכים בהסתה, והפעם אף מנסים להלך אימים על בית המשפט העליון ומציעים להצר את סמכויותיו. אנו באגודה לזכויות האזרח מתכוננים לבלימה של ניסיונות אלו. צפויה לנו שנה עמוסה במיוחד.

  מעודדים מן ההישג אנחנו ממשיכים. השותפות והתמיכה שלכם ושלכן מחזקות אותנו ברגעים הקשים וברגעי השמחה. אנו זקוקים לכם, לחבריכם ולחברותיכם. תרמו לנו וקחו חלק בהגנה על זכויות האדם ועל הדמוקרטיה.

  בברכת שנה טובה,
  עו"ד עודד פלר
  האגודה לזכויות האזרח

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איילת שקד ומירי רגב – שתי נציגות ציבור שמעודדות גזענות והדרה. הן לא היחידות. יש להן חברים רבים בקרב נבחרי הציבור.
  הביקורת של נציגי ציבור רבים על פסיקת בית המשפט והרעיון שהרשות המחוקקת (המשרתת במצב היום בישראל את הרשות המבצעת) היא הקובעת ואל לה לרשות השופטת לפסוק נגד, זה רעיון המקדם את הדקטטורה בישראל ומבטל את הדמוקרטיה.

 7. עמית :

  אני שמח על הפסיקה אבל מעדיף רמת שפיות מספקת במסדרונות הממשל רמה כזאת שתיתן פתרנות סבירים בלי לפגוע בדמוקרטיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.