חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"ירידה" בעולם של הגירה

נושאים דעות, כלכלת בית ב 17.09.14 6:00

במקום להשתלח ביורדים, מוטב להתמקד בגורמים להגירה ברחבי העולם, ולחשוב כיצד להפוך את החיים כאן לטובים כך שאנשים לא ירצו להגר

מאת: קורט טוכולסקי

בשבועות האחרונים, התעורר שוב הדיון על הגירה מישראל, להקת שממל העלו קליפ ליוטיוב ובו ישראלים אוחזים בשלטים שמראים לאן שהם עברו, עורר דיון במסגרתו כמה אנשים כתבו שהם מהגרים, כמה אנשים גינו אותם כ"יורדים" וחוזר חלילה. לא מעט מדוברי הממסד השתלחו במי שבוחרים ללכת מפה כ"יורדים" או "בוגדים, וניגנו על הירודים שבנימים הפטריוטיים. עושה רושם שהתגברות העלייה בחודשים האחרונים בעקבות המצב הגאו-פוליטי באוקראינה והתערובת הנפיצה למדי של מצב כלכלי קשה והתגברות האנטישמיות בצרפת, אינה עושה רושם על מי שבוחרים לעזוב. עזיבתם של האחרונים אינה מרשימה את מי שאמונים על מה שקורה כאן.

האדם הוא יצור מהגר, ומאחורי כל הסיסמאות של מדינת הלאום (תופעה די חדשה בהיסטוריה האנושית), ניתן לראות שתמיד היגרו אנשים. למען האמת בעידן מדינת הלאום, היגרו לא פחות אנשים ואולי אפילו יותר מאשר בתקופות אחרות. אנשים מהגרים מהרבה סיבות. ההוויה קובעת את ההכרה, המציאות בישראל או באוקראינה, בצרפת או בקנדה היא זו שקובעת אם אנשים יהגרו לשם או משם, כי האדם היה יצור מהגר מאז ומעולם. אם טוב לאדם הוא יישאר איפה שטוב לא, אם נעשה לו ממש רע הוא ילך.

מעצבי דעת הקהל בישראל, נובחים על היורדים. מוטב שיבדקו למה אנשים הולכים מפה. אנשים הולכים מפה כי יש להם עדיין את הכלים ללכת למקומות שיקלטו אותם. בעולם שנעשה גלובאלי לאנשים בעלי השכלה ויכולת נדרשת, אין סיבה למהנדס או רופא, חוקר או פועל מקצועי במקצוע נדרש להישאר בישראל אם במקום אחר ישלמו לו יותר טוב והוא יוכל להתקיים בצורה יותר מכובדת. אחרי ששברו את הרופאים המתמחים ב-2011, לא מעט הלכו להתמחות מעבר לים. חלק יחזרו חלק לא. מהנדס צעיר או מעצב גרפי, חוקר מוח או חוקר ספרות שיכולים לבחור בין משכורת עלובה ותנאים לא משהו בארץ או משכורת טובה יותר וביטחון סוציאלי בחו"ל לא תמיד יהגרו אבל גם לא תמיד יישארו. במקום לנבוח על המהגרים, צריך להבין שיש בעולם היום תחרות על אנשים איכותיים בעלי השכלה או מקצוע נדרש וכשם שישראל היא אבן שואבת לתאילנדים שרוצים להרוויח יותר, ישראל היא גם מדינת מקור לאנשים במקצועות אחרים כמו רופאים, מהנדסים, חוקרים באקדמיה ומתכנתים שיכולים להרוויח וליהנות מביטחון סוציאלי או ממשכורות עתק במקום אחר. גם דברים שאינם קשורים ישירות לגובה המשכורת/יוקר המחיה משפיעים. לפעמים בשביל לחיות בשקט רחוק מהתלקחויות מתוזמנות בידי ממשלות ימין של סכסוך דמים, אנשים יקומו וילכו, או בשביל לחיות במקום שאף אחד לא יגיד להם שהם לא יכולים להתחתן בו, או שיסתכלו עליהם כאחרים/זרים.

כשיהיה פה טוב, יהגרו מפה פחות אנשים. אנשים תמיד מהגרים גם משבדיה או נורבגיה, ותמיד יש סיבות. אבל מדינה שחשה שיש אצלה נטישה משמעותית מוטב שתעשה בתוכה בדק בית. המהגרים מגיבים למציאות ואם המציאות היא שבקרב מי שיכולים להגר יש עלייה בשיעור המהגרים המדינה לא עושה מספיק בשביל להשאיר אותם. המצב פה לא טוב, בכך יודו גם מי שלעולם לא יעזבו או לפחות אל יעזבו בינתיים, ואם המצב הזה לא ישתנה לא יהיה מה להציע לאותם אלו שהולכים מכאן. גם מי שיישארו כאן יסבלו, כי מי שהולכים הם תמיד בעלי היוזמה והאומץ, בעלי הכישורים הנדרשים והיכולת בכל להתקבל במקום אחר. אפשר לכעוס עליהם, אפשר לנאום נאומים פטריוטיים נוגעים ללב ואפשר להבין שמי שהלכו כבר לא מקשיבים.

הגירה היא תמיד מדד לאיכות החיים במדינה. השלטון הנוכחי כועס על המהגרים כי העובדה שהם מהגרים מצביעה על כך שהמצב פה בקנטים. הוא נובח עליהם כי זה שלטון שטוב בשני דברים, לשרת את העשירים ולנבוח סיסמאות. אם אנחנו רוצים שישראל תהיה יעד לא רק להגירה אל של מי שבאמת רע לו, כמו היהודים באוקראינה היום ומדינת מקור להגירה מ של אוכלוסייה חזקה ונדרשת. צריך לשפר פה את התנאים האובייקטיביים. ממשלת ימין לא תעשה את זה, אז נשאר לנו לפעול למען עלייתה לשלטון של ממשלת שמאל. אנשים תמיד יהגרו, אני בהחלט יכול להבין למה הם מהגרים עכשיו מפה. אני לא כועס על מי שהולך, אני מבין אותם וזאת בהחלט זכותם. בניגוד לממשלתנו הנוכחית, הגרועה וההרסנית שבממשלות ישראל, אני פועל למען מציאות אחרת שבה אני מעריך יהגרו מפה פחות אנשים טובים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    זו לא ירידה אלא עלייה. המהגר רוצה לעלות ולשפר את מצבו. המילה "ירידה" כבר לא רלבנטית.

  2. ק. טוכולסקי :

    אנשים מהגרים מהרבה סיבות, יורדים עולים מהגרים אימיגרטיום אמיגרטיום מיגרטיון.
    עד שהדיון לא יהיה ענייני הוא לא יתמודד עם הבעיה. אין מה לצעוק על מיש כבר לא רוצה להיות פה זה לא עושה עליו רושם.
    שיפור בתנאים הכלכליים-חברתיים ייתן מענה לרוב מה שמהגרים מחפשים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.