חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתירה לבג"ץ: להחזיר את אישור העבודה לראש ועד-עובדים שפוטר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 16.09.14 0:06

ארגון מען הגיש בקשה לדיון דחוף בעתירתו כנגד צה"ל, בשל שלילת היתר עבודה מיו"ר וועד העובדים ב"מוסך צרפתי" שבמישור אדומים. לטענת הארגון הסיבה לתלונה ולשלילת ההיתר הנה פעילותו בארגון העובדים.

מאת מערכת עבודה שחורה

מוסך צרפתי הנמצא באזור תעשיה מישור אדומים – אזור C, נמצא בפיקוח של המנהל האזרחי, שכן הוא מהווה התנחלות. התאגדות העובדים במסגרת ארגון העובדים מען החלה בקיץ 2013. עד להתארגנות העובדים במען הם לא זכו לקבל תלושי שכר, רובם הועסקו בפחות משכר המינימום וללא כל זכויות סוציאליות. לאחר שהועד הנבחר וארגון העובדים הכריזו על שביתה, הסכים מוסך צרפתי ביולי 2013 לפתוח במו"מ על הסכם קיבוצי. במשך כמעט כשנה התקיימו בין הצדדים שורת פגישות שבמהלכן הוסכם על שינויים משמעותיים בתנאי התעסוקה, אך בסוף יולי האחרון, תוך שימוש באוירה שנוצרה בתקופת המלחמה על עזה, החליטו מנהלי מוסך צרפתי לפטר את מנהיג העובדים ולסלק את ארגון העובדים משטחם.
משטר ההיתרים של המנהל האזרחי מהווה מכשיר רב עוצמה לשליטה בתושבי הגדה המערבית. עובדי המפעלים באזור התעשיה בהתנחלויות ועובדים המועסקים בתוך ישראל, חייבים לעבור בדיקה בטחונית קפדנית כדי להשיג את היתר העבודה וזה מתחדש מדי 4 חודשים. כל מידע ביטחוני שמגיע לרשויות על אזרח השטחים מביא ישירות לביטול ההיתר ושלילת מקור פרנסתו. בגלל המתיחות הבטחונית הקיימת קשה מאד לבתי הדין לבחון האם המידע שהגיע אמין או מופרך, והתוצאה היא שקשה לבטל החלטה על שלילת היתר גם כאשר אין לה בסיס, והיא פוגעת בעובד תקופה ארוכה.
חופש ההתאגדות, הכולל בתוכו את זכות ההתארגנות, הוכר בפסיקות בג"צ כזכות יסוד חוקתית, ובשנת 2007 בג"צ קבע כי דיני העבודה הנהוגים בישראל יחולו על מעסיקים ישראל בגדה המערבית כלפי עובדיהם הפלסטינים לטענת העותרים, מחובתו של הצבא לוודא שפסיקה זו לא תיוותר אות מתה.
על-פי העתירה לבג"צ, דותן צרפתי, מבעלי חברת צרפתי, הגיש תלונת שווא במשטרה נגד חאתם אבו זיאדה, בעקבות פעולתו כיו"ר ועד העובדים במוסך . הגשת התלונה ופתיחה בחקירה כנגד העותר הובילה לשלילת רישיון העבודה של אבו זיאדה ע"י רשויות הצבא, ולפיטוריו הלכה למעשה ללא הליך תקין.
בארגון מען אומרים כי כל מטרתה של הגשת התלונה על ידי צרפתי היא להוביל לפיטוריו של יו"ר ועד העובדים, להימנע מהכרעה של בית הדין לעבודה בעניין, ולשים קץ להתארגנות העובדים.
"ברור לחלוטין כי התלונה שעל בסיסה נשלל היתר העבודה של מנהיג עובדי מוסך צרפתי היתה תלונת שווא של גורם אינטרסנטי, ששינה את גרסתו שלוש פעמים בשבוע אחד. בתחילה טען צרפתי כי זימן את אבו זיאדה לשימוע בגלל ירידה בתפקודו והיעדרויות תכופות, ורק אחרי שבוע הוא נזכר כי אבו זיאדה מהווה "סיכון בטחוני", וטענה זו התבססה על השתתפותו בהפגנה". יש לציין שחאתם אבו זיאדה עובד במפעל כבר 17 שנה, ומעולם לא הועלו נגדו בעבר האשמות ביטחוניות.

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.