חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להחזיר את הצהרונים למסגרת משרד הכלכלה

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים, רווחה ושירותים חברתיים ב 9.09.14 0:01

צהרוני ציל"ה (צהרי יום להעשרה) הונהגו במשרד החינוך בעקבות דו"ח טרכטנברג. כתוצאה מכך, הצהרונים שהופעלו על ידי משרד הכלכלה בוטלו. הצהרונים שבוטלו נתנו מענה לאמהות עובדות במשרה מליאה מאשכולות נמוכים. צהרוני ציל"ה קובעים מגבלות שלא יאפשרו לאמהות לצאת לעבוד. מן הראוי לציין כי הפעלת ציל"ה הועברה לידי זכיין. להלן מכתב של אם בעניין לחברי כנסת

שלום רב!
אני פונה אליכם בשם הורים רבים.
שמענו שתוכנית הפעלת צהרוני ציל"ה לא תתחיל בתחילת שנה"ל אלא רק לאחר החגים.
ובנוסף לכך, לאחר החגים זה יהיה בתשלום ובהגבלה של רישום 22 ילדים לפחות.
כאמא לשתי ילדות העובדת משרה מלאה, ומתגוררת בשוכנה שרוב האמהות בה לא עובדות,
או שעובדות במסגרת הוראה (בה לא זקוקים לצהרון)
ברור לי כי כשיצטרכו לשלם שכ"ל עבור שהות הילדים בצהרונים לא יהיה רישום של 22 ילדים בגנים של בנותי.
ז"א שגם אחרי החגים לא אזכה לקבל צהרונים.
התשלום של הצהרונים הפרטיים העיק עלי כל החופש, מלבד ה"כאב ראש" של למצוא להן בכל יום סידור אחר. העבודה בימי החופש הייתה כמעט בלתי אפשרית ובלתי רווחית, וציפיתי לסיומו כדי שאוכל להמשיך לעבוד,
אך כשנודע לי שיהיו צהרונים רק אחרי החגים ובתנאי….
ברור לי שלא יפתח בשכונתי צהרו.
על כן אבקש בכל לשון של בקשה   אנא החזירו לנו את צהרוני התמ"ת (משרד הכלכלה) בו יקבלו לצהרונים רק ילדי אמהות עובדות וזה יעלה למדינה כשמינית עלות ממה שעולה הפעלת צהרוני ציל"ה, ואנו אמהות עובדות נוכל להמשיך לעבוד

אודה לכם אם תוכלו לפעול ככל יכולתכם כדי שנוכל להמשיך לעבוד.

שמה של האם שמור במערכת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  המהלך העקרוני של העברת האחריות על הצהרונים ממשרד התמ"ת למשרד החינוך הוא נכון – הוא מבטא את זה שהצהרונים הם לא מקום אכסון לילדים בזמן שהוריהם עובדים, אלא מסגרת חינוכית.

  הדרישה צריכה להיות הפעלת הצהרונים של משרד החינוך באותה מסגרת שבה הופעלו צהרוני התמ"ת.

 2. דליה :

  נדב
  בתהליך העברת הצהרונים למשרד החינוך, העבירו את ההפעלה לידי זכיין. זאת במקום שמשרד החינוך יטפל ישירות בצהרונים. זו כנראה הסיבה להגבלות ולהעלאת המחיר של הצהרונים. נראה שהמגבלות הללו לא יאפשרו להורים חסרי אמצעים לשלוח ילדיהם לצהרונים.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  גם בצהרונים של משרד הכלכלה יש בעיה. הקריטריונים שגבה המשרד גבוהים מדי לכיסם של ההורים. משרד הכלכלה מייקר עלויות להורים, משרד החינוך מייקר עלויות להורים. אמהות מתפטרות מעבודתן והולכות הביתה לטפל בילדיהן.
  מחאת האימהות: "לשנות התנאים לקבלת הנחה על מעונות היום"
  11.9.2014 גלי מרקוביץ סלוצקר
  1,500הורים לתינוקות ולפעוטות דורשים שינוי בקריטריונים שלפיהם מחושבת ההנחה ומציעים לחשב את ההנחה לפי שכר הנטו של ההורים ולא לפי הברוטו. בשל העלות הגבוהה של המעונות, רבות עוזבות את העבודה ומוציאות את ילדיהן מהמסגרות
  כ-1,500 הורים נרשמו עד כה לעצומה הקוראת לשנות את הקריטריונים של משרד הכלכלה בחישוב הסכום שעל הורה לשלם לכל ילד במעונות היום של המדינה. לדברי רותם כבסה (32), אחת מיוזמות העצומה, משרד הכלכלה מתייחס להכנסה ברוטו של שני ההורים, ללא חישוב של הוצאות מוכרות נלוות כמו מס בריאות, ביטוח לאומי, ארנונה וחשמל, שהן חלק מההוצאות החודשיות של האזרחים, וכך יוצא שהסכום אינו תואם את המציאות הכלכלית הקשה של 2014.
  כיום יש 12 דרגות זכאות שמקנות הנחה בשכר הלימוד לתינוקות ולפעוטות במעונות יום ובמשפחתונים שבפיקוח משרד התמ"ת. דרגות אלה מחושבות על פי קריטריונים מסוימים: האם האמא עובדת, מהו היקף משרת האם, האם יש ילד נוסף במעון או במשפחתון ומהי ההכנסה ברוטו של ההורים. ככל שהדרגה נמוכהיותר, כך השתתפות המדינה בשכר הלימוד גדולה יותר.
  "משרד הכלכלה החליט לתת הנחה בעלות המעונות לאימהות עובדות, כדי שיוכלו להשתייך למעגל העבודה, אך נכון להיום מרבית האימהות העובדות לאזוכות בהנחה שתקל על יוקר המחיה", טוענת כבסה, אם לילדה בת 4 בגן עירוני ולילד בן שנה הנמצא במעון יום בקריית מוצקין. "מעונות היום כל כך יקרים שאיני יכולה לרשום את בתי לצהרון, בכך נגזר עלי לעבוד פחות שעות ולהרוויח פחות".
  הדס צלח (34) ממושב אורות שבדרום ואם לילדה בת 3 ולתאומים בני חצי שנה, היא גם אחת מיוזמות העצומה. צלח, מחנכת נוער בסיכון במקצועה, לא חוזרת לשוק העבודה מאחר שלדבריה 4,200 השקלים שהיא מרוויחה, יילכו רק למסגרות החינוכיות של שלושת ילדיה. "אימהות שיש להן תאומים לא מקבלות הנחה ניכרת יותר, בסך הכל נתנו לי הנחה של דרגה אחת – שזה הנחה של כ-15% לכל ילד".
  בנוסף לקריטריונים הנוקשים, ההורים מתארים תהליך ביורוקרטי מסורבל שעליהם לעבור כדי לקבל את הזכאות ממשרד הכלכלה. "ההורים נאלצים לחכות חודשים כדי לקבל דירוג לזכאות ונאלצים לעתים להיכנס למינוס ולהיגרר לבעיות כלכליות קשות. היו לי אימהות שבגלל הקריטריונים הנוקשים נאלצו להוציא את ילדיהן מהמעון ולעזוב את מקום העבודה, כי לא יכלו לעמוד בתשלומים הגבוהים", סיפרה מנהלת מעון יום מאזור המרכז.
  "אנו דורשות שמשרד הכלכלה יעשה חישוב משוקלל של שכר הנטו. צריך שיהיו קריטריונים חדשים למדינה על האימהות, דבר שיעודד אותן לעבוד", טענו צלח וכבסה.
  הן הציעו קריטריונים חדשים לחישוב דרגת הזכאות: חישוב הדרגה ייעשה על פי שכר הנטו, הוזלת שכר הלימוד במעונות היום – שעומד כיום על 2,550 שקל בחודש עד השעה 16:00 בלבד – גם למשפחות שאינן זכאיות להנחה (על פי התמ"ת דרגה 11/12), שינוי ההגדרה של אמא עובדת וקביעת קריטריונים חדשים למודל הנשי והאימהי לשנת 2014. נוסף לכך יש לקבוע קריטריונים חדשים לאימהות לתאומים ולשלישיות או לאחים צמודים שלומדים באותה המסגרת.

  גורם בכיר ממשרד החינוך ציין כי מאז כניסתו של שר החינוך הרב שי פירון, לתפקידו, פעל המשרד להעביר את המעונות מגיל 0-3 מאחריותו של משרד הכלכלהלמשרד החינוך, כדי ליצור רצף פדגוגי וחינוכי עד גיל 18, אך התמ"ת סירב להעביר את האחריות לידי משרד החינוך.
  ממשרד הכלכלה נמסר כי "תחשיב הברוטו של ההורה נקבע בעזרת אנשי מקצוע מרשות המסים וממס ההכנסה, ונבחן על ידי רו"ח מוסמך, שהוציא חוברת מיוחדת לגבי האלמנטים שיש להכיר בהם כחלק משכר הברוטו".
  http://www.maariv.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=E&0r9VQ=GFGEG

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.