חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השבוע שהיה בחינוך – מורת רוח

נושאים השבוע שהיה בחינוך, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 8.09.14 0:20

"עבודה שחורה" מגישה טור שבועי חדש המרכז פרסומים בתחומי החינוך השונים, ניסיון לתת קריאת כיוון למגמות ההתרחשויות בחינוך. להלן הטור הראשון, עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ה

מאת: דליה וענת

שי פירון שר החינוך

בדיקת פועלו של השר פירון ב"הארץ" חושפת פערים גדולים בין הבטחות השר  ליישומן. כך גם בסקירה אינפוגרפית של התנהלות שר החינוך ב"המקום הכי חם בגיהנום".

הסתה, גזענות ואלימות

בעיר לוד האלימות חוגגת. חברות הגרעין התורני בלוד מסלקות את האמהות הערביות שרצו להיכנס לגן שאליו הלכו ילדיהם בשנה שעברה. בעקבות התפתחות גרעין תורני בלוד הוקצה גן ליהודים והגן המיוחד הערבי הועבר למתחם אחר. הורים ערבים הגיעו להפגין מול גן הילדים. ערוץ 7 מדווח אלימות גם בבית שמש בעקבות הקמת חומת הפרדה בבית ספר "שפות ותרבויות" והקצאת חלק משטח בית הספר לתלמידי החינוך החרדי. במקום לפעול ליישוב ההדורים, משרד החינוך הגיש נגד החרדים עתירה משפטית, אך היא נדחתה.  ללא פיקוח של משרד החינוךספרי לימוד חרדיים נגד ערבים והשמאלבחסות העצמאות הפדגוגית, החינוך החרדי מאדיר את הצד היהודי ומטפח בורות ויחס נוקשה כלפי ערבים, בטענה שהשנאה כלפיהם היא "מימי קדם".

כתיקון, משרד החינוך פרסם את מסקנות הוועדה המיוחדת שהקים שר החינוך שי פירון "לבחינת גבולות השיח הראויים" במערכת החינוך וקובע גבולות לשיח: מורה יוכל להביע דעה ולבקר את הממשלה. לפי חוזר מנכ"ל, המורה יקפיד לא לכפות עמדתו ולא להביע דה־לגיטימציה למדינה או לשלול אופייה כיהודית ודמוקרטית. למזלנו, הנשיא הנבחר ראובן ריבלין החליט לעשות והפרויקט הראשון שהוא מגבשתוכנית למאבק בהסתה ובאלימות. ד"ר הללי פינסו ב"שיחה מקומית" כותבת מה היה משרד החינוך עושה אם היה רוצה להיאבק בגזענות?

רפורמות בחינוך

הרפורמה של שר החינוך המיועדת להכניס את כל סוגי בתי הספר לחינוך הציבורי הרשמי מובילה להצעת תנאים מועדפים לבתי"ס דמוקרטיים כדי שיעברו לחינוך הרשמי. אלא שהצעה זו מעודדת את אי השוויון בחינוך ותגדיל פערים. זה כבר קורה בנס ציונה ומחר זה עלול לקרות בבית הספר של ילדיכם: בית ספר לעשירים, בית ספר לעניים: "נוח לנו להפריד".

הכיתה הרצויה לפי רפורמת "למידה משמעותית" של שי פירון, שונה מהכיתה המסורתית. "ידיעות אחרונות" מתגייס לעזרת פירון ומנסה לשכנע שכיתה יכולה להכיל 120 תלמידים.   גם מירב ארלוזורוב מגויסת לרפורמה, אך הפעם מלמעלה, מהמכללות. כתבתה מנסה לשכנע שמכללות ההוראה הרבות הן מיותרות, ובכך להכשיר את דעת הציבור לצמצומן.  והפסיכומטרי? בניגוד להבטחות שר החינוך, הפסיכומטרי לא יבוטל בשנים הקרובות. מרות הרפורמות, מצבה של מערכת החינוך קשה. להלן סקירה על 13 הבעיות במערכת החינוך.

תקציב

דה מרקר מדווח על קיצוצים בתקציב החינוך: תקציב משרד החינוך קוצץ ב-2.4 מיליארד שקל בתוך שנתיים בלבד (2014-2013). בשנת 2013 קוצץ תקציב משרד החינוך בכ-400 מיליון שקל, ובמהלך שנת 2014 בלמעלה מ-2 מיליארד – כולל הקיצוץ שנעשה השבוע בהיקף 517.5 מיליון שקל. כמו כן מתברר כי 24 מיליארד שקל מההוצאה הלאומית לחינוך – מכיס ההורים. תקציב המדינה בחינוך הוא 71% מההוצאה הלאומית לחינוך. את השאר מממנים ההורים – 29%. דיון בנושא התקציב בתכנית "סדר יום" ברשת ב': האם יש כסף בחינוך אך הוא אינו מנוצל נכון?

בצד הקיצוצים השיק משרד החינוך מערכת מסרונים להורים – ולא חושף עלויות, תופעה המשקפת את בעיית השקיפות בתקציב החינוך.

החינוך הממלכתי דתי

אינפוגרפיקת החינוך של אסתי סגל מראה השקעה חסרת תקדים של הרב שי פירון לחיזוק ערכי הדת בחינוך. אברהם ליפשיץ מנהל החינוך הממלכתי הדתי (חמ"ד) זורם עם החיזוק הזה ומאגד בתי ספר, שאינם שייכים לרשתות, לרשת אחת כדי להעצים את בתי-הספר. כתבה בערוץ 7 מדווחת על התחזקות החינוך הדתי-ציוני, נוסח "הבית היהודי" בתל-אביב. גם ניסן סלומינסקי מפנק את בוחריו המתנחלים מ"הבית היהודי" ומעביר להם תקציב למימון "סיוע פסיכולוגי". הדרום המוכה ימשיך לחכות. חוברת של משרד החינוך המיועדת לחינוך התורני חולקה בהשתלמות מורים על ידי משרד החינוך למורים מהחינוך הממלכתי. האם משרד החינוך רוצה לחזק את המורים החילוניים?

החינוך במגזר הערבי

החינוך הערבי סובל עדיין ממחסור גדול בכיתות ובמחשבים. לפי דו"ח עמותת "סיכוי", חסרים מבנים לכשליש מהכיתות במגזר הערבי, למרות ההבטחות. בחינוך הערבי והבדואי קיים מחשב אחד לכל 20 ילדים.  ובטייבה: מתכוננים ללימודים בלי המנהל שנרצח.

משרד החינוך פתח אתר אינטרנט חדש, אך הוא אינו מונגש לדוברי ערבית.באתר אין תרגום לערבית  (הפייסבוק של אור קשתי)

החינוך המקצועי והטכנולוגי

שר הכלכלה נפתלי בנט התחיל להטיף לקידום החינוך המקצועי-טכני. בשנים האחרונות נפתחו בתי ספר מקצועיים דווקא בערים האלה: עכו, טבריה, רמלה, צפת, כפר זיתים, ערד, עפולה, זיכרון יעקב, טורען, דלית אל כרמל וחורה. לא בהתנחלויות שהם מקור התמיכה של "הבית היהודי". חגי מטר בכתבה ב"שיחה מקומית".    8 בתי הספר המקצועיים עוברים ממשרד הכלכלה למשרד החינוך. על כך ב"ישראל היום". לפי "כלכליסט", עובדי האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה פותחים בעיצומים בדרישה לתקצב את האגף או להעבירו את בשלמותו למשרד החינוך.

מרכז-פריפריה, שחור-לבן, מזרחים-אשכנזים, מקצועי-עיוני. חוטבי העצים ושואבי המים של ישראל 2014 תום מהגר ב"העוקץ"

זכויות עובדים

לראשונה: הסכם קיבוצי עם מטפלות בדואיות במשפחתונים

המיזם להצלת השפה האתיופית

מאשקלון עד נתניה, החלום להציל את האמהרית קם לתחייה

מעקב: הפיכת בתי ספר ממלכתיים לייחודיים

לפני 4 שנים כתבנו ב"עבודה שחורה" על סגירת בתי ספר בחיפה וברמת גן – דוגמאות להרס החינוך הממלכתי והתוצאה הקשה אך הצפויה: פרות הבאושים של סגירת בתיה"ס "קישון" ו"מעלה הכרמל"

עם פתיחת שנת הלימודים

העין השביעית מדווחת על שיתוף הפעולה של "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות" עם משרד החינוך.

שלי יחימוביץ' מגישה: מילון משמעותי לתלמידה ולתלמיד

מחקר

למידה ממחקר – פרופ' לינדה דרלינג האמונד לאור סקר טליס 2013. כדי לסגור את פער ההישגים, עלינו לסגור את פער ההוראה.

ראיונות עם אנשי חינוך:

ראיון עם רחל מתוקי מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך,

ראיון עם צבי צמרת, בעבר יו"ר המזכירות הפדגוגית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.