חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מיתון כלכלי – כעומק המשבר כך עומקו של חידלון השלטון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 31.08.14 1:06

אנחנו כבר עמוק במיתון ועוד מעט יהיה פה גם שפל. הפערים הולכים ומתרחבים. ממשלת ישראל, וועדת הכספים, בנק ישראל, המועצה הלאומית לכלכלה – כולם שותפים לחידלון

מאת: קורט טוכולסקי

מדינת ישראל נמצאת במיתון עמוק כבר למעלה משנתיים. משחקים בסטטיסטיקות כמו נתוני האבטלה, שמוצגים בגדול, לעומת השתתפות בשוק העבודה שמוסתרת, שכר ממוצע, שמדווח תדירות, מול שכר חציוני שמוצנע, בועת נדל"ן וריבית נמוכה, שמנסות לכפות על העדר הנכסים הריאליים שבידי הציבור הרחב וכן הלאה. מה שכן, למרות המשבר העמוק שבו נמצאת הכלכלה הישראלית ומצב החברה הישראלית בחסות תקשורת כנועה ואוהדת, שמסתירה כל אלטרנטיבה מהציבור, ממשיכים משרתי ההון בישראל לשלוט, ואפילו הצליחו לצלוח מערכת בחירות בשיאו של משבר כלכלי.

בנק ישראל הוריד את הריבית כי השקל שוב התחזק ובנק ישראל יודע שהשקל לא שווה כל כך הרבה, שהתעשייה בקושי מתפקדת ושהסיכוי היחיד לתחזק פה אשליה של צמיחה/רכוש בבעלות של המעמד הבינוני זה להמשיך לנפח את בועת הנדל"ן. הבועה מצידה ממשיכה להתנפח למרות ירידה משמעותית בהיקף ושיעור הקונים של דירה ראשונה.

המועמדים לרכישה חולמים על ירידת מחירים בעקבות המע"מ אפס, אז הם מחכים. הסיכוי שזה א. יקרה וב. יוריד מחירים הוא אפס. אסור לשכוח ששר האוצר שלנו עומד בראש מפלגת משקיעים, מפלגה שמימונה במערכת הבחירות בא ממשקיעים פרטיים בעלי אינטרסים ולהם הוא דואג. מחירי הדירות לא ירדו באופן משמעותי, גם אם לפיד יצליח להעביר את המע"מ אפס תמורת המשך ההשקעות בהתנחלויות. את ההפרש שבין המחיר ללא מע"מ והמחיר עם מע"מ יבלעו הקבלנים. באותה צורה שבה בחנויות בדיוטיפרי בולעים את רוב הפטור ממסים על סיגריות. במחיר קופסת סיגריות המסים מהווים בערך 80%, נו מישהו פה קנה אי פעם בדיוטיפרי סיגריות ב-20% ממחיר השוק? המחיר נע בין 85% ל-60% תלוי כמה סיגריות נקנות. זה גם מה שיקרה עם מחירי הדירות. המחיר לא ירד ב-18% גם אם יורידו את המע"מ. דווקא בתחום הנדל"ן צפיתי ואני חוזר וצופה ירידת מחירים, בלי שום קשר למאמצי השלטון הנוכחי להוריד מחירים.

אל תתנו לידיעות על תפוסה מלאה בצימרים והבועה בשוק הנדל"ן להטעות אתכם. אנחנו כבר עמוק במיתון ועוד מעט יהיה פה גם שפל. הפערים הולכים ומתרחבים ועל כל ישראלי שרץ למצוא צימר יש 4 שלא יכולים להרשות לעצמם חופש. הביקוש לדירות חדשות גם הוא אינו משקף את גידול האוכלוסייה בישראל אלא את הרדיפה של משקיעים ומי שיכולים בעצמם או בעזרת הוריהם להרשות לעצמם 30 שנה משכנתא בתנאים של ריבית אפסית אחרי מעט הדירות שבונים כאן, מאז החליטו הקבלנים ב-2007 שעדיף לבנות פחות ולמכור יותר. המשבר עוד לפנינו ואין מי שיעצור אותו. לא בנדל"ן, לא בשוק העבודה, לא בבריחת המוחות, לא בפערים שהולכים וגדלים.

ממשלת ישראל, וועדת הכספים, בנק ישראל, המועצה הלאומית לכלכלה – כולם שותפים לחידלון. פוליטיקאים כושלים והמינויים שלהם שכולם כאחד נועדו לשרת את שלטון ההון ולבסס את השוד של אזרחי ישראל ונכסי הלאום באמצעות שימוש מוגבר בדוקטרינת ההלם. מוכרים לנו שיש מחלוקת בין ביבי קנדל לפיד ופלוג או בין לפיד וביבי לקנדל לפלוג וכיוצא באלו. חרטא ברטא, יש שלושה משרתי הון שיש ביניהם אולי הבדלים בניואנסים איך עדיף לשדוד את הציבור ולהמשיך לחזק את הבנקים התאגידים והטייקונים על חשבון הציבור כולו. פלוג יכולה להציע יותר מסים שייקחו כמובן משכירים עצמאיים קטנים ונתמכים באמצעות העלאת מס ההכנסה, העלאת מס החברות (לעצמאיים קטנים שלא מקבלים פטורים) והעלאת המע"מ. לפיד יכול לחסל את ההוצאה הציבורית והשירותים הציבוריים ולתת מתנות לקבלנים וביבי יכול להמשיך באמצעות שניהם, שרים אחרים ועובדי ציבור בכירים להמשיך לתת מתנות לתאגידים וטייקונים. אבל כבר לא נשאר יותר מדי מה לבזוז. לא סתם כבר מכינים את מפלגת המשת"פ הבאה של ההון, מפלגת המרכז הכלכלית של כחלון, צריך עוד משת"פ לממשלת הימין הבאה. השלטון שלנו רקוב ואם לא נעיף את מפלגות הימין והמרכז עמוק לאופוזיציה ונחליף את כל המינויים הניאו-ליברליים שלהם בראשות הפקידות הציבורית מצבנו רק ימשיך להחמיר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    חדלון השלטון בא לביטוי בהסתלקותה של המדינה מאחריותה בכל תחומי החיים של האזרח ובהטלת עול המלחמה על גבם של האזרחים החלשים במקום שהחזקים ישלמו את המחיר, או לפחות לחלק אותו בין כולם באופן שווה. איזה פרצוף יש לבעלי ההון שחיים ונהנים על גב החלשים? האם זה בסדר לקצץ בבסיס התקציב במקום להגדיל את המיסים על בעלי היכולת? זו ציניות שאין שנייה לה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.