חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כשהתותחים יורים העניים צריכים לחכות

נושאים עלו ברשת, רווחה ושירותים חברתיים ב 28.08.14 1:36

"כיום לאף משרד ממשלתי אין מטרה להתמודד עם העוני בתחום שלו": ריאיון עם אלי אלאלוף בעקבות דוח הוועדה למלחמה בעוני – פרסום של מכון ון ליר במגזין התכנית לכלכלה וחברה
מראיין: עלי בינג

 

ביום 23 ביוני 2014 הגישה הוועדה למלחמה בעוני דין וחשבון לשר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן. במשך עבודת הוועדה וביתר שאת לאחר הגשת המלצותיה התקיים דיון ער בתקשורת, בקרב מומחים ובציבור הרחב בסוגיות הקשורות לעוני ובדרכי ההתמודדות הרצויות עם המצב הנוכחי במדינת ישראל. יצאנו לשוחח עם מר אלי אלאלוף, יו"ר הוועדה למלחמה בעוני, ולשמוע את רשמיו ואת עמדותיו על תוצרי הוועדה בפרט ועל החברה הישראלית בכלל.

מה לדעתך גולת הכותרת של הדוח?

אתייחס לשלוש נקודות: ראשית, האימפקט של הנושא של העוני שעלה לסדר היום הציבורי, הפוליטי והכלכלי במדינה. מדובר בנושא שהוא די מוזנח, שזוכה להתייחסות רק בדוח השנתי של המוסד לביטוח לאומי, אבל הדוח אינו מלווה בתוכנית עבודה. לפיכך הדבר המרכזי זה האימפקט הציבורי והממשלתי. כיום יש התעניינות רבה במערכת הפוליטית בנושא, אם כי צריך להודות כי יש גם ספקנות רבה.שנית, הגישה של הוועדה. מדובר בפעם הראשונה שיש דוח עוני שהוא לא מגזרי. המסר הוא שילד עני הוא ילד עני, ולא חשוב לאיזה קהילה או מגזר הוא שייך. לפיכך הדוח מדבר על נתונים ממלכתיים, גם אם חלק מהפתרונות מתייחסים למגזר.שלישית, העוני אינו רק כלכלי. כיום העוני נמדד באמצעות ההכנסה הפנויה. הוועדה הביאה גישה שהעוני הוא רב-תחומי ולכן הפתרונות צריכים להיות בהתאם. יש צורך להוסיף למדידה העכשווית (שהיא גם המדידה הבינלאומית) מדידה עם פרמטרים ישראליים, נניח בחינה של מערכת החינוך לאוכלוסיות העניות. כיום לאף משרד ממשלתי אין מטרה להתמודד עם העוני בתחום שלו, אם כי משרד הרווחה תיקן עכשיו את המודל של לשכות הרווחה ושם במוקד את האוכלוסיות החיות בעוני.

לקריאת הראיון השלם…

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.