חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"צ – עתירת בית-ספר חיואר נדחתה

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 12.08.14 23:51

בית הספר של עמותת חיואר לחינוך אלטרנטיבי הגיש עתירה לבגצ בבקשה לחייב את משרד החינוך להעניק תמיכה כספית לבית-הספר. בגצ דחה את העתירה

מאת: איתמר לוין

בג"ץ: אלו השיקולים לתמיכה בבי"ס מוכר

קובע ששר החינוך רשאי לשקול את ההשפעה על מערכת החינוך הממלכתית, בבואו להחליט האם להעניק תמיכה כספית לבית ספר שאינו מוכר – דוגמת בתי הספר החרדיים

"על מוסד חינוך לא רשמי המבקש הכרה לעבור את שתי המשוכות הנפרדות: רישוי והכרה. רישיון לפי חוק הפיקוח הוא כאמור תנאי הכרחי אך לא מספיק להכרה במוסד. בבוא השר לשקול אם להכיר במוסד אם לאו, מוסמך הוא לשקול גם את השפעת ההכרזה על מערכת החינוך הממלכתית". כך קובעת (יום ה', 7.8.14) המשנה לנשיא בית המשפט העליון, מרים נאור.

מוסד חינוך מוכר הוא כזה שאינו פועל במסגרת מערכת החינוך הממלכתית (הממשלתית או העירונית), אך המצוי בפיקוח והמדינה עשויה להשתתף במימונו. מדובר בעיקר בבתי ספר חרדיים, אם כי החלטתה של נאור ניתנה בנוגע לבית ספר ערבי. היא מוסיפה: "ההכרה אינה גוררת אחריה את תמיכת המדינה באופן אוטומטי. גם בסוגית התקצוב מסור שיקול הדעת לשר, ומכל מקום אין מוטלת על המדינה חובה לממן מוסד חינוך מוכר שאינו רשמי".

הדברים כלולים בהחלטת בג"ץ לדחות את עתירתה של עמותת חיואר לחינוך אלטרנטיבי נגד החלטתו של שר החינוך, הרב שי פירון, שלא לתקצב בשנת הלימודים תשע"ג את בית הספר שהיא מפעילה בחיפה. פירון נימק את ההחלטה בכך שפעילותו של בית ספר פוגעת בבית הספר חיואר הרשמי בפרט ובחינוך הממלכתי בחיפה בפרט.

בית הספר העותר הוקם לאחר פילוג בבית הספר חיואר הרשמי, בשנת הלימודים תשס"ז. הוא פעל ללא רישיון עד לשנת הלימודים תשע"א, ואף הוצא נגדו צו סגירה שהערעור עליו תלוי ועומד. לשנת תשע"ג קיבל בית הספר הכרה, אך כאמור פירון סירב לתקצב אותו ובג"ץ העניק גיבוי להחלטתו. נאור אומרת:

"מוכנה אני להניח, כי בהחלטת השר להכיר בבית הספר אך לא לתקצב אותו יש משום פגיעה בזכותם של הורים להשפיע על תכני החינוך של ילדם. אולם אדגיש כי זהו אינו סוף פסוק. זכותם של ההורים אינה מוחלטת, אלא יחסית. החלטת השר הפוגעת בה תהא חוקתית ובלבד שהיא מידתית. לדעתי, החלטת השר מאזנת בין האוטונומיה של ההורים ורצונם להשפיע על תוכני החינוך לבין הפגיעה הצפויה במערכת החינוך הממלכתית באופן מידתי. איזון זה עולה בקנה אחד עם אמות המידה הקבועות בחקיקה המסמיכה את השר לשקול בין השאר את טובת המערכת הרשמית".

השופטים ניל הנדל וצבי זילברטל הסכימו עם נאור. את בית הספר ייצג עו"ד אבי גולדבליט, ואת משרד החינוך – עוה"ד שוש שמואלי, דניאל מארקס ולירון הופפלד

הכתבה פורסמה במקור באתר News1

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    אם בית ספר מוכר שאינו רשמי יהודי היה מבקש תקצוב, האם שר החינוך היה מסרב לו? אני לא שמעתי שמוכש"ר אינו מקבל תקציב ממשרד החינוך. יפה שהשופטים מכבדים את זכותו של שר החינוך להגן על החינוך הממלכתי, אך חבל שזה נעשה על גבו של בית ספר, תופעה המעוררת חשד של אפלייה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.