חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא להריגת חייל חטוף בנוהל חניבעל – מכתב של האגודה לזכויות האזרח

נושאים מכתבים, על עצמנו ב 12.08.14 0:00

האגודה לזכויות האזרח שלחה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין בקריאה לא לסכן חיי חיילים שנחטפו או אוכלוסיה אזרחית בעת סיכול חטיפה. לפניכם הפרסום של האגודה

בעקבות הפרסומים הרבים בדבר הפעלת "נוהל חניבעל" באירוע חטיפתו של סגן הדר גולדין ז"ל, פנתה אתמול האגודה לזכויות האזרח אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה להנחות את הממשלה ואת צה"ל, כי בכל פעילות לסיכול חטיפת חייל יש להימנע מסיכון חייו של החטוף ולאסור על הפעלת הנוהל באזורים מאוכלסים. האגודה דורשת לחקור את השימוש בנוהל "חניבעל" במהלך צוק איתן.

מתוך המכתב ששלחו עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, ועו"ד תמר פלדמן, מנהלת מחלקת זכויות אדם בשטחים הכבושים באגודה לזכויות האזרח:

"חילוץ חייל מידי שוביו ומניעת מצב בו ישראל נאלצת לנהל מו"מ על שחרור אסירים – שתיהן תכליות ראויות. האמצעים למימושן צריכים להיות חוקיים, סבירים ומידתיים. נוהל המתיר לסכן את חיי החיילים השבויים על מנת לסכל את נפילתם בשבי הוא נוהל פסול מיסודו […] ככל שנוהל 'חניבעל' מתיר פגיעה בחייל במטרה לסכל את חטיפתו או שניתן לפרשו ככזה, הרי שהוא לא חוקי."

"הפעלתו של הנוהל באזורים מאוכלסים, בהם החייל ושוביו מוקפים אוכלוסייה אזרחית שאינה נוטלת חלק בלחימה אסורה בתכלית האיסור. ירי מסיבי ובלתי מובחן לאזור עירוני צפוף, על מנת לחסום נתיבי בריחה אפשריים, מביא בהכרח לאבדות רבות בנפש, כפי שקרה זה עתה, ועל כן מפר באופן יסודי את עקרון ההבחנה בדין ההומניטרי הבינלאומי […] הפעלת נוהל 'חניבעל' באזורים מאוכלסים אינה מבחינה בין אזרחים ללוחמים וטבעה לגרום לסבל רב ומיותר. בנסיבות אלו, השימוש בנוהל מהווה לדעתנו שיטת לחימה לא חוקית, המפרה את דיני הלחימה."

"פקודה המכפיפה את חייו של חייל לרווח מדיני עתידי, שטיבו והיקפו לא ידועים, עושה בחייל שימוש תועלתני ומעוררת שאט נפש. לא לחינם עורר הנוהל לאורך השנים ביקורת ציבורית רבה, גם מצד בכירים במערכת הביטחונית. הפעלתו של הנוהל בלב סביבה עירונית מאוכלסת חמורה שבעתיים; היא מזעזעת את אמות הסיפים של המשפט והמוסר ויש להוקיעה מכל וכל."

למכתב המלא: http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2014/08/Hannibal100814.pdf 

 

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.