חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המלחמה בעזה – חשד להפרת הדין ההומניטרי הבינלאומי

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 11.08.14 0:35

עשרה ארגוני זכויות אדם פנו ב-21 ביולי במכתב ליועץ המשפטי יהודה ויינשטיין בדרישה להנחות את הממשלה להימנע מהפרת דיני הלחימה. ב-5 באוגוסט התקבלה תשובת היועץ ובה הודעתו כי אין בכוונתו לבדוק את מדיניות התקיפה הצבאית ב"צוק איתן"

עשרה ארגוני זכויות אדם פנו ב- 21.7.2014 במכתב דחוף  ליהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות נתונים ודיווחים בדבר אופי התקיפות ושיעור הפגיעה באזרחים, באופן שמעלה חשד להפרות חמורות של הדין ההומניטרי הבינלאומי.

הארגונים דורשים מהיועץ המשפטי לממשלה להנחות את הממשלה להימנע מהפרת דיני הלחימה, ולפעול לבחינת מדיניות התקיפה והוראות הפתיחה באש. הארגונים דורשים לברר, אם היועמ"ש קיים ביקורת על הייעוץ המשפטי שסיפקה הפרקליטות הצבאית במסגרת "צוק איתן", וקוראים לו לפעול להקמת מנגנון חקירה חיצוני, עצמאי ואפקטיבי לבחינת החלטות הדרג המדיני והפיקודי, כנדרש על פי הדין הבינלאומי וכפי שעולה גם מפסיקות בג"ץ.

במכתב מצוין, כי מתחילת צוק איתן נהרגו למעלה מ-400 בני אדם, רובם המכריע פלסטינים, ונפצעו אלפים. בין ההרוגים הפלסטינים יותר מ-80 ילדים. לפי הערכות האו"ם, שיעור האזרחים מקרב ההרוגים עומד על 70%.

במכתב מצוינים כמה מקרים של פגיעות קשות באזרחים. בשכונת שוג'אעיה, חושפים הנתונים שנאספו תמונה קשה של הרג עשרות פלסטינים, מתוכם לפחות 17 ילדים ו- 14 נשים, באופן שמעלה חשש כבד בנוגע לחוקיות הפעולה, ובפרט, להפרתם של עקרונות יסוד בדיני הלחימה, ובראשם עקרון ההבחנה בין לוחמים לאזרחים. הארגונים עומדים על כך שיש להימנע מפעולות שאינן מאפשרות הבחנה בין לוחמים לאזרחים, ולמזער ככל הניתן את הפגיעה באזרחים.

הארגונים מדגישים, כי מתן התרעה או אזהרה לתושבים אינו הופך אותם או את בתיהם למטרה צבאית לגיטימית, ואינו פוטר את הצבא מהחובה להימנע מפגיעה בלתי מובחנת באזור בו הם נמצאים: "בהיעדר אזור מוגן אליו יכולים התושבים להגיע בבטחה ושבו הם יכולים למצוא מחסה ומענה לצרכיהם ההומניטריים, המפקד הצבאי לא יכול לטעון כי הוא נקט אמצעי זהירות מספיקים למניעת הפגיעה."

הארגונים מונים במכתב מספר מקרי פגיעה במטרות אזרחיות מובהקות, דוגמת הפגזת בית הקפה שבו נהרגו 9 אזרחים, הפגזת חוף הים שבמהלכה נהרגו 4 ילדים והפצצת מעון לאנשים עם מוגבלויות, שבה נהרגו שתי חוסות. גם אם היו במקומות התקיפה, כפי שטוען דובר צה"ל, מטרות צבאיות לגיטימיות, הרי שהתוצאות מעלות חשד, שלא ננקטו אמצעי זהירות מספקים למניעת פגיעה באזרחים וכי לא נשקלו שיקולי מידתיות בהחלטה על ביצוע הפעולות.

המכתב סוקר גם מספר מקרים של הפצצת בתי מגורים בהם התגוררו, על פי הודעות דובר צה"ל, אנשי חמאס וג'יהאד איסלאמי. כך, בהפצצת בית משפחת כווארע נהרגו 8 בני אדם, מהם 6 ילדים. בהפצצת בית משפחת חמד שאירעה בערבו של אותו יום, נהרגו 6 בני אדם בשנתם. בהפצצת בית משפחת אל-חאג' נהרגו 8 בני משפחה. 3 ילדים ממשפחת שחייבר, אחים בני 8 ו-11 ובת דודתם בת ה-8, נהרגו מפגיעת "טיל אזהרה" שכוון אל בית סמוך. הארגונים עומדים על כך שתקיפת בית מגורים, רק בשל היותו משכנו של פעיל ארגון עוין היא בלתי חוקית, ואף אם נטען כי הבית שימש לפעילות צבאית, יש חובה לשקול שיקולי מידתיות נוכח סכנת הפגיעה באזרחים.

הארגונים מחדדים במכתב, כי הפרת דיני הלחימה על ידי הצד שמנגד אינה מצדיקה ואינה מכשירה הפרת חובותיה של ישראל על פי דיני הלחימה.

 

ב-5 באוגוסט התקבלה באגודה לזכויות האזרח תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה לפניית הארגונים וממנה עולה, כי לפחות כרגע, אין כוונה לבדוק את מדיניות התקיפה הצה"לית ב"צוק איתן".

עו"ד תמר פלדמן, מנהלת מחלקת זכויות האדם בשטחים הכבושים באגודה לזכויות האזרח: " תשובתו של וינשטיין לא הסבירה, כיצד תקיפה חוזרת ונשנית של יעדים אזרחיים כגון בתי מגורים, בתי ספר ושווקים, או תקיפת תשתיות אזרחיות חיוניות כחשמל ומים, מתיישבות עם החובה הבסיסית לפעול רק נגד מטרות צבאיות על פי עקרונות המידתיות – כפי שכותב וינשטיין עצמו.

העיקרון שצריך להנחות כל משפטן בעל אחריות, ובוודאי את היועץ המשפטי לממשלה, הוא שבנסיבות שבהן מתעורר חשד בדבר חוקיות הפקודות וההוראות, יש לבדוק אותו בצורה עצמאית, רצינית ואפקטיבית. מדינת חוק דמוקרטית חייבת לעצמה ולאזרחיה דין וחשבון בסוגיות קריטיות אלה. כך דורש הדין וכך מחייב המוסר.

תמוה בעיני שהיועץ המשפטי לממשלה נשען על מסקנות ועדת טירקל, שכן ועדה זו מתחה ביקורת חריפה על מנגנוני החקירה הקיימים, ובפרט, על היעדר ביקורת מערכתית על הפרקליטות הצבאית ועל הוראות הדרג הפיקודי והמדיני בזמן לחימה. הוועדה אף הציגה 13 המלצות מפורטות לשיפור מנגנוני הבדיקה והחקירה של פעולות צה"ל. היועץ המשפטי לממשלה ציין בתשובתו כי רק חלק מההמלצות יושם, מבלי לפרט אילו."

פניית הארגונים ליועץ המשפטי לממשלה

תשובה לפנייה מלשכת הפרקליט הצבאי הראשי, 24.7.2014

תשובת היועץ המשפטי לממשלה, 5.8.2014

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    יועמ"ש טיפש
    צריך באופן קבוע לבדוק את הדברים בלי פניות וכותרות.
    אבל האידיוט הזה עוד יביא עלינו ועדה בינלאומית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.