חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתיד השמאל בישראל: דעיכה או התחדשות?

נושאים דעות, מידע על פעילויות, פוליטי ב 7.08.14 0:14

ספר חדש של אורי יזהר עוסק במצבו של השמאל בישראל. הציבור מוזמן לסייע בהוצאתו לאור
הכותרת של הפוסט הזה היא שמו של ספרי החדש העומד לצאת לאור בקרוב בהוצאת פרדס. הספר העוסק במצבו של השמאל הישראלי בעבר בהווה ובעתיד נחתם במאי 2014, לפני שנחטפו ונרצחו שלושת הנערים ולפני שהחל מבצע "צוק איתן", אבל סוגיות היסוד הנידונות בו לא איבדו מהרלוונטיות שלהן. השמאל הציוני הישראלי, בעיקר מה שקרוי תנועת העבודה, היה בנחיתות פוליטית ואידאולוגית לפני המבצע ומצבו לא השתפר לאחריו.

שקיעתה של תנועת העבודה מתחילה בסוף שנות החמישים ותחילת שנות השישים. מסמנים אותה שני אירועים טראומטיים המצויים עד היום בזיכרון הקולקטיבי הישראלי: אירועי וואדי סאליב בחיפה ביולי 1959, ופרשת לבון שפרצה באוקטובר 1960 ונמשכה בגלגולים שונים עד 1965. אירועי וואדי סאליב מסמנים את תחילת הנתק בין ציבור העולים המזרחי הגדול לבין תנועת העבודה. פרשת לבון מסמנת את תחילת המאבק הפנימי בתנועת העבודה על ירושת בן גוריון, מאבק שבא במקום התווית סדר יום לאומי חדש אחרי שמוצה סדר היום הלאומי של שנות החמישים. מאז הלך מצבה של תנועת העבודה על הסתדרותה ומפלגותיה והידרדר, כאשר האיחודים והפילוגים שהתרחשו בשנות השישים, לא בולמים לאורך ימים את תהליך ההידרדרות ואולי אף מאיצים אותו.
התהליך הזה מתואר ומנותח בהרחבה בספרי וכן נידונות בו לעומק סוגיות פוליטיות ועקרוניות שונות כמו מהו שמאל בישראל כיום, מה נשאר ממחאת קיץ 2011, האם יש לנו פוליטיקה חדשה, התחזקות הדת בשנים האחרונות ותרומתה להתחזקות הימין הלאומני, מהי מנהיגות אמת ומדוע אין כיום מנהיגות כזאת בישראל ובמה שנשאר מתנועת העבודה, פיצולה של החברה הישראלית למגזרים נפרדים והשלכותיו הפוליטיות, האם ניתן לחדש כקדם את ימי תנועת העבודה, מהם הגורמים הקובעים את ההזדהות וההשתתפות הפוליטית, מה יש לעשות כדי לחדש את השמאל הישראלי, ועוד. אני לא מכיר דיון בהיקף נרחב כזה במצב השמאל הציוני בשום במה אחרת. על איכות הדיון של ישפטו הקוראים.
הספר כולל 13 פרקים, מבוא ופתח דבר ומכיל כ-260 עמודים. את ספרי הקודם, "חזון מצדה", התוקף את מדיניות הימין הוצאתי בכוחות עצמי בעריכה עצמית ובמימון עצמי וחילקתי אותו בחינם, כאלף עותקים, לפעילים חברתיים ופוליטיים, לאנשי תנועות הנוער, ולמעוניינים. קיבלתי עליו חוות דעת חיוביות אבל הוא לא הגיע לחנויות ולתודעה הציבורית. עלות הספר לא הייתה גבוהה, כ-8000 ש"ח, והיא כוסתה במלואה על ידי קרן מסוימת שאינה מעוניינת בחשיפה.
הפעם המצב שונה. רציתי שספרי על השמאל יצא בהוצאת ספרים מוכרת ויופץ בחנויות ואולי גם יגיע בדרך זו לתודעה הציבורית. הספר התקבל בהוצאת פרדס, אבל העלויות טיפסו מעלה מעלה. הן הגיעו ל-28.5 אלף ש"ח, המהווים נטל כבד על מקורותיי המוגבלים. וברור מדוע: ראשית הספר הזה ארוך יותר מהקודם. שנית, הוא נמסר לעריכה לעורך מטעם ההוצאה וגם להוצאה עצמה יש משרדים ועובדים, וכו'. פניתי למספר קרנות שסברתי שיהיו מעוניינות בספר כזה. מחלקן קיבלתי תשובה שלילית וחלקן לא ענו לי בכלל. אני מניח שהמצב הכלכלי הגרוע והעובדה שאינני "סלבריטי" הם הגורמים לכך. קיבלתי רק תרומה פרטית בסך 5000 ש"ח מחוגי המשפחה. בנוסף, לשם הגילוי הנאות, אני אקבל תמלוגים, 4.8 ש"ח מכל ספר שיימכר (6% מ-80 ש"ח). גם אם יימכרו בחנויות 200 עותקים, שזה הרבה לספר מסוג זה בעיקר בימים קשים אלה בשוק הספרים, אקבל כאלף ש"ח תמלוגים שזה מעט מאד יחסית למה שאני משלם למו"ל.
לפני למעלה מחודש פניתי דרך מיילים ופייסבוק למכרי וחברי בבקשת תרומה צנועה להוצאת הספר לאור. ההיענות לא הייתה גדולה ועד כה קיבלתי פחות מאלפיים ש"ח. אני כמובן מודה מקרב לב לכל מי שתרם עד כה. אני פונה בזאת גם לקוראי "עבודה שחורה" שעניין השמאל חשוב להם לסייע לי בתרומה להוצאת הספר. מי שישלח לי צ'ק על סך 55 ש"ח (50 עבור הספר, 5 עבור המשלוח) יקבל את הספר במתנה עם יציאתו לאור. כפי שאפשר להיווכח, זו הנחה משמעותית מאד. חלקכם וודאי קיבל כבר את הפנייה הזאת בפייסבוק ו/או במייל ישיר ממני ואני מבקש מהם סליחה על הכפילות.
כתובתי למשלוח התרומה היא אורי יזהר, קיבוץ משאבי שדה ד.נ.חלוצה, 8551000. התורמים מתבקשים לצרף את כתובתם כדי שאדע לאן לשלוח את הספר ואת כתובת הדואר האלקטרוני שלהם כדי שאוכל לאשר להם במייל שקיבלתי את התרומה. התורמים מתבקשים לשמור את המייל הזה שלי כדי שיהווה אסמכתא לקבלת הספר, אם יהיה בכך צורך. אפשר גם לעשות העברה בנקאית לחשבון מס 165939 בסניף רמת אפעל (524) של בנק הפועלים (12) ולשלוח לי את האישור על הפעולה.
אם התרומות יהיו בהיקף נאות, זה יאפשר לי להוציא לאור מהדורה שנייה ומעודכנת של "חזון מצדה", גם כן בהוצאת ספרים מוכרת. לנוכח מה שקורה היום במדינה נראה לי שמהדורה שנייה כזאת היא דבר נחוץ.
בברכה ובתודה מראש,
אורי יזהר

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.