חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשטרה מתערבת נגד זכות ההתארגנות של עובדי מוסך צרפתי במעלה אדומים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 4.08.14 1:16

המשטרה ביטלה את היתר ההעסקה של יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי בעקבות תלונת המעסיק נגדו. ארגון עובדים "מען" יוצא למאבק על זכות ההתארגנות של עובדי המוסך והגנה על יו"ר הוועד

כדי להשתיק את חאתם אבו זיאדה, יו"ר ועד העובדים במוסך צרפתי במעלה אדומים, המעסיק המציא האשמות ביטחוניות נגדו כגון שהציג עצמו כקצין בביטחון המסכל הפלסטיני. יו"ר הוועד הכחיש האשמות אלו והסביר לחוקרי המשטרה כי התלונה נגדו הוגשה על ידי מנהלי מוסך צרפתי בגלל תפקידו המרכזי בארגון העובדים. למרות זאת, המשטרה שיתפה פעולה עם המעסיק ושללה מחאתם את היתר ההעסקה. "מען" יפעל במישור המשפטי והציבורי וגם במסגרת הבינלאומית של איגודי עובדים, ארגון העבודה הבינלאומי ומחלקת העבודה של הOECD  כדי לבטל את האשמות נגד מנהיג העובדים הפלסטינים.

ארגון "מע "קורא לאיגודים מקצועיים וארגוני זכויות אדם להתייצב בתמיכה בזכות העובדים הפלסטינים במישור אדומים להתאגד באיגוד בו בחרו ולדרוש זכויותיהם ללא רדיפה. ארגון "מען" יוצא במבצע התרמה לכיסוי ההגנה המשפטית על יו"ר הוועד חאתם אבו זיאדה.

להלן פירוט ההתרחשות כפי שפרסם ארגון העובדים "מען":

בחסות המלחמה בעזה  – משטרת מעלה אדומים שללה היתר עבודה ליו"ר ועד העובדים במוסך צרפתיבאמצעות תיק ביטחוני פיקטיבי

משטרת מעלה אדומים שללה את היתר העבודה של יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה, שמועסק במוסך במשך 17 שנים, בעקבות תלונות  שווא של המעסיק. לאחר שהמוסך ניסה לסכל את התארגנות העובדים במהלך השנה האחרונה ולהימנע מהסכם קיבוצי. ולאחר שניסה לפטר את יו"ר הוועד בשבוע שעבר ונתקל בהתנגדות העובדים שפתחו בשביתה, העלה המוסך נגד יו"ר הוועד טענות חסרות שחר חדשות מכל הבא ליד, תוך ניצול ציני של המצב הביטחוני ושל עובדת היותו עובד פלסטיני. כך טען המוסך כי יו"ר הוועד מחבל במכוניות צבאיות שנמצאות בטיפול במוסך, כי הוא איים על עובדים בזמן השביתה,ואף הציג עצמו כקצין בביטחון המסכל הפלסטיני. יו"ר הוועד הכחיש האשמות אלו מכל מכל והסביר לחוקרי המשטרה כי התלונה נגדו הוגשה על ידי מנהלי מוסך צרפתי בגלל תפקידו המרכזי בארגון העובדים.

יש לציין כי ההחלטה לצאת לשביתה אומצה על ידי כלל עובדי צרפתי שמאורגנים במען וזאת באסיפה והצבעה דמוקרטית שבה הייתה הסכמה פה אחד של העובדים על כך שהפגיעה בחברם ובהתארגנות חמורה ויש לפתוח בשביתה. אלא שלמרות השביתה החוקית פעלה הנהלת המוסך בכל יכולתה כדי לשבור את השביתה ובין השאר גויסו עובדים חלופיים. כמו כן, בכל פעם שהגיע פעיל של ארגון העובדים מען למשמרת השביתה מחוץ למוסך, התייצבו תוך זמן קצר נציגים של ועד התעשיינים במישור אדומים שאיימו על פעילי ארגון העובדים באלימות (בידי מען עדויות מצולמות לכך).

במקום להגן על זכות העובדים לקיים משמרת שביתה,  משטרת מעלה אדומים עשתה יד אחת עם המעסיק, נענתה לדרישות הבריוניות של ועד התעשיינים, ועצרה בשבוע שעבר שני פעילי מען כולל מנכ"ל הארגון, בטענות מופרכות של הסתת פלסטינים,ואף אסרה על העובדים במשמרת השביתה לעמוד מול שער המוסך ביומיים האחרונים של השביתה.

ביום ד' 30.7 הגיע סיור משטרתי למוסך צרפתי וביקש מהעובדים מידע על איומים שהופנו כלפיהם, כביכול, בעת השביתה על ידי מנכ"ל ארגון העובדים ויו"ר הוועד. על אף שהעובדים הכחישו קיומם של איומים מסוג זה והבהירו כי השביתה הוכרזה על ידי העובדים בשל תביעות השכר שלהם וכי האיגוד וועד העובדים מייצגים אותם מרצונם במאמץ להשיג הסכם שכר ותנאי עבודה טובים יותר, לא חדלה המשטרה מפעולותיה אלה וזימנה הבוקר את יו"ר הוועד לחקירה.

עתה מגיעה התערבות המשטרה לשיאה עם ביטול היתר העבודה של יו"ר ועד העובדים. נזכיר כי ההאשמות הביטחוניות נגד חאתם אבו זיאדה הועלו לראשונה בדיון המשפטי שנערך ביום א' 27.7 בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשה בסכסוך קיבוצי שהגיש ארגון העובדים נגד ניסיון ההנהלה לשבור את השביתה ולפטר את יו"ר הועד. האשמות אלו לא הופיעו כלל במכתב הזימון לשימוע שניתן לו שבוע קודם לכן.

מדובר בעובד שהועסק במוסך צרפתי כמכונאי מקצועי במשך 17 שנה. האם לא ברור שעובד שהיה כל השנים אזרח שליו שומר חוק הפך באחת ל"סיכון בטחוני" בדיוק ברגע שהוא נבחר לראש ועד ונאבק על זכויות חבריו שהועסקו בתת תנאים?

חשוב להזכיר כי כל עובד שמועסק באזורי התעשייה של ההתנחלויות כמו מישור אדומים חייב לשאת עליו אישור עבודה בתוקף של המינהל האזרחי הישראלי, אישור המחודש כל 4 חודשים. ארגון העובדים מען נתקל לא אחת בשימוש שעושים בעלי עסקים ישראלים באיום של שלילת האישור כדי להשתיק עובדים שתובעים את זכויותיהם. עתה ברור כיצד עובדת השיטה – המעסיק מגיע למסקנה שהעובד "הרים את הראש" יתר על המידה. הוא ממציא אשמות ביטחוניות נגדו, והזרוע המבצעת – המשטרה, אכן מבצעת ושוללת ממנו את ההיתר. כל כך נקי וכל כך ציני.

ארגון העובדים מען ועובדי מוסך צרפתי נחושים בדעתם להיאבק  נגד הרדיפה השרירותית של יו"ר ועד העובדים חאתם אבו זיאדה.

מען יפעל במישור המשפטי והציבורי וגם במסגרת הבינלאומית של איגודי עובדים, ארגון העבודה הבינלאומי ומחלקת העבודה של הOECD  כדי לבטל את האשמות נגד מנהיג העובדים הפלסטינים.

אנו קוראים לאיגודים מקצועיים וארגוני זכויות אדם להתייצב בתמיכה בזכות העובדים הפלסטינים במישור אדומים להתאגד באיגוד בו בחרו ולדרוש זכויותיהם ללא רדיפה.

ארגון עובדים "מען" מבקש להצטרף למאבק ולתרום להגנה המשפטית של יו"ר ועד העובדים:

בחסות המלחמה – הנהלה של מתנחלים נלחמת בעובדיה הפלסטיניים

אנא, הצטרפו למאבק עובדי מוסך צרפתי המאוגדים במען ותרמו להגנה המשפטית

עובדי מוסך צרפתי במישור אדומים הועסקו במשך שנים בתנאי ניצול וללא כל זכויות בניגוד לחוק. העובדים התאגדו במען ומאז מתנהל מו"מ על הסכם קיבוצי עם ההנהלה. בחסות המלחמה יזמה ההנהלה מהלך לפיטורי יו"ר הועד, חאתם אבו זיאדה, בתואנת שווא ביטחונית. העובדים פתחו בשביתה.

חאתם עבד 17 שנים במוסך צרפתי. כשלא עלו הפיטורים והעובדים המשיכו לשבות הצליחה ההנהלה לשלול את רשיון הכניסה שלו להתנחלות התעשייתית מישור אדומים. התירוץ השקרי -חבר בבטחון המסכל הפלסטיני. האמת – דרש לחתור להסכם קבוצי.

בנוסף לשלילת רשיונו של חאתם נתקלה שביתתם החוקית של העובדים בהתקפה אלימה והפחדה מצד ועד התעשיינים המקומי ומשטרת מעלה אדומים שעצרה את פעילי מען כולל המנכ"ל, אסף אדיב. רדיפה זו חייבה אותנו לפנות לסיוע משפטי רחב מול ציד המכשפות.

הצטרפותכם למאבק תסייע לנו לממן הגנה משפטית. פתחנו דף התרמה ברשת:
אנא תרמו כאן כל סכום כסף. תרומה קטנה כגדולה תתקבל בברכה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.