חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאבק על מנהיגות הימין הקיצוני

נושאים דעות, פוליטי-רון ב 3.08.14 3:35

עוד בטרם נדמו קולות הקרב בדרום כבר נשמעים קולות של קרב אחר: זה המתנהל בין פוליטיקאים ממפלגות הימין על מיצובן הפוליטי העתידי. במסגרת המאבק הפוליטי, יוצאים הפוליטיקאים גם נגד מדיניות הממשלה שהם עצמם חברים בה

מאת רון שביט

מבצע "צוק איתן" אינו נקי, לצערנו, ממאבקים פוליטיים. הם מתקיימים מעל הרדאר ומתחת לרדאר. כותרתם אחת: הקרב על מנהיגות הימין הקיצוני הישראלי. בין ישראל ביתנו, הבית היהודי והפלג הימני בליכוד קיימת תחרות, מי יאגף מצד ימין בעצמה רבה יותר את ממשלת ישראל ואת העומד בראשה. לאחר שוך הקרבות בעזה ינגנו ביתר שאת תופי המלחמה הפוליטית הזו, אשר מנגינותיה הצורמות החלו כבר כעת.

נתחיל דווקא בליכוד פנימה. סגן שר הביטחון לשעבר, דני דנון, הרהיב עוז לתקוף את ראש הממשלה תוך כדי מבצע צבאי (וזאת, אגב, בשם הלאומיות). במילים חד משמעיות הצהיר: "אם התוצאה של המבצע הזה היא רעה, האחריות לכישלון הזה היא של ראש הממשלה". דנון פוטר באותו היום. מנחרצות דבריו אנו מבינים שייתכן שגמר אומר בלבו לסתום את הגולל על כהונתו על ידי "הרמה להנחתה", וכך לא נאלץ להיראות כי שהתפטר תוך כדי לחימה. החמאס מבחינתו מיהר לחכך כפיו ולהתהדר ב"גודל הסדק שהצליח ליצור בתוך ממסד הביטחון בישראל".

מחוץ לליכוד בולטת השבירה של אביגדור ליברמן לשולי הימין. עוד לפני המלחמה התגלעו סדקים משמעותיים בינו לבין נתניהו, אשר נראים כביטוי למצוקה של ליברמן לאחר ירידת מעמדו בסקרים. יו"ר ישראל ביתנו החליט, כנראה, לשנות את מהלכיו ולהחזיר את המנדטים האובדים על ידי יצירת בידול מובהק יותר. לשם כך הוא פרש מהסיעה המשותפת תוך שהוא עוקף את נתניהו מימין. בביקורת ברורה נגד ראש הממשלה (גם אם לא הזכיר את שמו במפורש) הוא אמר במסיבת עיתונאים לפני הכניסה הקרקעית כי "אי אפשר כל הזמן להתייסר, להתלבט, להסס – כל ההיסוס הזה עובד נגדנו. עלינו לשדר נחישות ונכונות ללכת עד הסוף ". שר החוץ קרא לכבוש מחדש את רצועת עזה תוך שהוא מלגלג על "ניסוחים דיפלומטיים". לא ייאמן – הדיפלומט מספר אחת של ישראל נראה כיום כגורם הממלכתי הא-דיפלומטי ביותר בישראל.

בסיעת הבית היהודי קיימת מלחמה שקטה על הנהגתה בין שניים: השר נפתלי בנט והשר אורי אריאל. בנט עומד בראש הרשימה המשותפת, אך אריאל משמש עדיין יו"ר מפלגת תקומה הניצית וכמי שנושא עיניו אל מנהיגות הבית היהודי. בנט מנסה אפוא לרצות את אריאל ולהיות ימני למשעי. כך למשל התבטא בעבר כנגד נתניהו במילים: "אבדן עשתונות ערכי" ואף ניסה להבריח את אריאל לישיבות הקבינט, אף שלא הוזמן. שר השיכון עצמו מתבטא זה זמן בחופשיות רבה, וכך גרס בריאיון לפני מספר ימים: "היינו צריכים לעשות את הפעולה הרבה יותר מהר, הרבה יותר חזק, ועם הרבה יותר נחישות – בגדר 'תנו לצה"ל לנצח'". שר הכלכלה מעט זהיר יותר בהתבטאויותיו, אך גם הוא מצטרף לתוקפים את ראש הממשלה בנוגע ליעדי המלחמה בעזה ופרסם הצהרה, כי המטרה אינה הטיפול במנהרות אלא הכרעת חמאס.

ראוי לומר בקול ברור: הטלת דופי של חבר ממשלה במדיניותה היא הפרה של עקרון האחריות הקולקטיבית שהיא אבן יסוד במשטר דמוקרטי. כאשר המדיניות אינה לרוחם של חברי ממשלה, והם בוחרים לתת לכך פומבי, עליהם להתפטר. אין דרך ביניים. לאופוזיציה מותר לבקר פומבית את מדיניות הממשלה, והיא עושה זאת, אגב, באחריות רבה בתקופת המערכה הנוכחית. שרים או סגני שרים המתבטאים נגד הממשלה במציאות ביטחונית רגישה, מתנהגים אם כן בחוסר אחריות מופגן. אם נוסיף לכך את אשר נראה כניסיון לקדם אינטרסים פוליטיים על חשבון מעמדה של ממשלת ישראל בעת מצוקה, הרי מדובר כבר בשערורייה.

 

ד"ר רון שביט הוא מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. צפרירה :

  הפעם מסכימה

  הפעם אני מסכימה אתך. ממשלת ישראל צריכה לדבר בקול אחד. העולם צופה, האויב מאזין.

 2. חלוץ מרכזי-ת"א :

  לא מסכים!

  אם יש להם דעה שונה משל ראש הממשלה אני חושב שיש לשרים זכות להביע אותה. הציבור צריך לדעת שיש דעות שונות ואפשרויות שונות. ברור שלא צריך לעשות את זה בצורה בוטה וצריך לגלות אחריות אבל עדיין צריך להתבטא ולדבר.

 3. יול רגב :

  תככים ומזימות

  כבר אמרו חכמים לפנינו-מזל שיש לנו אויב חיצוני אחרת היינו נלמים אחד בשני.
  בממלכת היהודים כנראה זה לא מספיק.
  אכן בושה לנבחרי הציבור שבשעת מצוקה מנסים לעשות הון פוליטי על ידי התלהמות חסרת שיקול דעת.
  בניגוד ל"יקירים" שצויינו במאמר הייתי מוסיפה לחיוב את הופעותיה של שלי יחימוביץ שדוקא מהאופוזיציה הביעה תמיכה במדיניות נתניהו והוסיפה לאחדות העם. (אגב היכן בוזי).
  לסיכום רון כהרגלו מאיר עיננו בנקודות חשובות אלו ועל כך תודתי אליו.

 4. דליה :

  מנהיגות ראויה לשמה הייתה פועלת למען השתקת קולות כאלה. נתניהו גער בשרי הממשלה המתבטאים נגד מדיניות הממשלה, הוא יכול להמשיך ולפרסם תגובותיו נגד תופעות כאלה ואפילו לפטר שרים המתבטאים כך. אם היה עושה זאת, הקולות הללו היו מושתקים. הבעיה היא שאלה הם חבריו האידיאולוגיים של נתניהו. הוא לא יוותר עליהם אפילו אם הם נגדו. האפשרות האחרת היא להתחבר למפלגות שאינן משקפות את האידיאולוגיה של ראש הממשלה.

 5. בעילום שם-צפת :

  כשהתותחים רועמים המוזות שותקות?

 6. נורית :

  סולידריות ואחריות

  מסכימה לגמרי עם מחבר המאמר כי בעת כזו בה נורות רקטות לכל הארץ וחיילי צהל נלחמים תוך חרוף נפשם, מצופה ליתר סולידריות וגיבוי במיוחד מחברי הממשלה. דווקא האופוזיציה הפתיעה לטובה שנהגה באחריות וחזקה את האחדות בעם. עשיית רווח פוליטי בעת כזו צורמת ביותר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.