חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבצע "צוק איתן": פרק נוסף בניהול הסכסוך (פרק שני ואחרון)

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 31.07.14 3:27

אורי יזהר סוקר את הרקע ההיסטורי למבצע (מלחמה?) "צוק איתן" ומסיק שלממשלה אין רצון אמיתי להגיע לשלום עם הפלשתינאים, אלא רק להסדרים המבוססים בלעדית על כוחה הצבאי עם תמיכה של מעצמה ומדינות נוספות מחוץ לאזור. רק השמאל יוכל להגיע לפשרה ארוכת טווח, אבל חולשתו מונעת ממנו להגיע להשפעה

מבצע "צוק איתן": פרק נוסף בניהול הסכסוך (פרק ראשון)

אורי יזהר סוקר את הרקע ההיסטורי למבצע (מלחמה?) "צוק איתן" ומסיק שלממשלה אין רצון אמיתי להגיע לשלום עם הפלשתינאים, אלא רק להסדרים המבוססים בלעדית על כוחה הצבאי עם תמיכה של מעצמה ומדינות נוספות מחוץ לאזור

לקריאה נוספת

ביום ב' 30.6, התגלו גופות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו. האבל והזעם בקרב הציבור הישראלי היו רבי עצמה.  גורמי ימין קיצוני וסתם בריונים ניצלו את המצב לפתיחת מערכת הסתה נגד ערבים באשר הם, ברחובות ירושלים ובעיקר ברשתות החברתיות. יומיים לאחר מכן אירע הרצח המזוויע של הנער הפלסטיני, מוחמד אבו חדיר, שהלהיט עוד יותר את הרוחות בגדה המערבית ובקרב הפלסטינים אזרחי ישראל שהחלו בהפרות סדר וחסימת צירים. בתגובה לכל אלה החלו הארגונים  הקטנים יחסית ברצועה בירי תלולמסלול לעבר יישובי עוטף עזה. ישראל הגיבה בתגובות מדודות.  החמאס לא יכול היה להרשות לעצמו להישאר בצד בזמן ש"ההתנגדות" מתלקחת מחדש. החמאס המוחלש ראה בכך הזדמנות לחדש את יוקרתו הפגועה בגלל המצב הכלכלי הקשה ברצועה והתחזקות הארגונים הקטנים יותר, החל לשגר רקטות וטילים בעצמו ואף יזם ניסיונות חדירה של חוליות חמושות למטרות פיגוע ליד זיקים.  בתגובה פתחה ישראל בהפצצות מסיביות ברצועה תחת הכותרת מבצע "צוק איתן" והמשיכה בפעולה קרקעית לחיסול מנהרות התקיפה שהחמאס בנה במשך שנים.

אני רוצה להעלות השערה האומרת כי אילו ישראל לא הייתה מגיבה בפעולה כה נרחבת ודי ברוטלית אחרי חטיפת הנערים, ייתכן שכל זה לא היה קורה.  אפשר לומר שאני ממציא דברים שאינם קיימים ומעליל על הממשלה שבסך הכל דואגת לשלום אזרחיה.  אבל כבר היו דברים מעולם. ממשלת בגין-שרון ניצלה את ההתנקשות בשגריר ארגוב ז"ל בלונדון כדי לפתוח במלחמת לבנון הראשונה שנהגתה והוכנה עוד קודם להתנקשות. העובדה שהמתנקשים היו מארגונו של אבו נידאל שלא היה חבר באש"ף ואף היה יריבו, לא הפריעה לשני המנהיגים הללו להכריז מלחמה על אש"ף כדי לגרשו מלבנון.  כאשר פרצה האינתיפדה השנייה בשנת 2000 אחרי הפרובוקציה של שרון בהר הבית, במקום להפעיל את הכוח המינימלי הדרוש להשבת הסדר על כנו, הגיב צה"ל בכמויות עצומות של ירי ששפכו עוד שמן על המדורה. במהלך האינתיפדה השנייה ב-2002, השתררה הפוגה מסוימת, עד שבהזדמנות חגיגית אחת חוסל פעיל הטרור מטול כרם, ראאד כרמי, והאש הוצתה מחדש, כאשר התנזים שעד אז פעל בפרופיל נמוך נכנס לאינתיפדה במלוא כוחו. בפתיחת מבצע עמוד ענן לפני כשנה ומחצה, חוסל אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס כאשר לפי מידע שהתפרסם בתקשורת הוא היה בעיצומו של מהלך בסיוע המודיעין המצרי להשגת הפוגה ארוכת טווח בין החמאס לישראל. בכך אין הרבה חדש, כי עוד בשנות החמישים יזמו מפקדים בצה"ל את מה שהיה קרוי "חימום גזרה" – יצירת פרובוקציה כלשהי על מנת שהערבים מצידו השני של הגבול יפתחו באש ואז יוכל צה"ל לענות באש חזקה פי כמה ולהעניק סיפוק לאלה שתמיד "גירד להם בידיים"…

היוצא מכל אלה הוא, שגם אנחנו שפכנו לא פעם שמן ובנזין על המדורה, במקום להפעיל את המטפים.  ומדוע אנו מתנהגים כך? משתי סיבות עיקריות: ראשית, ישראל מפעילה כלפי הפלסטינים אך ורק מדיניות של כוח. כל השאר, כולל מסעות ציפי לבני (שרוצה בכנות הסדר אבל אין לה מספיק כוח בממשלה כדי לקדמו באופן ממשי), אלה הסוואה ומשיכת זמן מצידם של נתניהו, יעלון, בנט וליברמן.  מלפיד ה"פארווה" לא ניתן לצפות למאבק נחרץ למען הסדר.  שנית, לימין השולט אין כלל אסטרטגיה מדינית המכוונת להשגת שלום.  סכסוך נצחי שניתן לנהלו לפי רצוננו, זו הפרספקטיבה שלהם. גם לחלק מהשמאל כביכול אין אסטרטגיה כזו והתנהגותו של ה"אוברחוכם" אהוד ברק, שקבע אחרי כישלון וועידת קמפ דייויד בשנת2000 שאין לנו פרטנר תוכיח. כיום הוא טוען שהתכוון אך ורק לערפאת, ואילו אבו מאזן הוא כן פרטנר.  חבל שהוא מסביר זאת רק עכשיו, אחרי שהנזק הגדול לכוחות השלום כבר נגרם. ומי נשאר? המפלגות הערביות והשמאל הציוני המצומק בדמותן של מפלגת העבודה ומרצ, שהשפעתן על מדיניות החוץ והביטחון היא מועטה ביותר.

הטיעון שהובא לעיל אינו אומר שלא צריך להגיב על ירי הרקטות מעזה ולחסל את המנהרות כדי לפגוע בחמאס ובשאר הארגונים כדי להביא שקט וביטחון ליישובים הנמצאים בטווח הרקטות ובעיקר ליישובים שהמנהרות עלולות להגיע אליהם. אבל מותר לחשוב כי חיסול שלטון החמאס בעזה (שיעלה בקורבנות רבים) לא יביא כל תועלת. ראשית, לא כדאי לישראל שברצועה תיווצר אנרכיה בגלל חיסול החמאס, כי מה שיבוא אחר כך יהיה גרוע יותר: או שנצטרך לשוב ולשלוט ברצועה על מיליון ושמונה מאות אלף תושביה ואז גם להילחם בטרור עירוני, או שתשתרר שם אנרכיה מוחלטת וכל בעל מחרטה ייצר וישגר רקטות כאוות נפשו. שנית, גם אם יחסלו את ההנהגה הנוכחית של החמאס (אחריש חיסלו את ההנהגה הקודמת של אחמד יאסין, רנטיסי ואחמד ג'עברי) ואת מאגרי הרקטות – התשתית האמתית של ההתנגדות הפלסטינית נמצאת בראשים ובלבבות של הפלסטינים שלא משלימים עם מצב הכיבוש הישיר או העקיף. מה שיחוסל או יושמד יקום מחדש במוקדם או במאוחר ויפעל נגדנו.  האירים נאבקו ונלחמו, בהפסקות, נגד השלטון הבריטי במשך שלוש מאות שנה עד שהשיגו את עצמאותם אחרי מלחמת העולם הראשונה. גם לפלסטינים יש סבלנות והם שואבים השראה מהממלכה הצלבנית שהתקיימה כאן כמאתיים שנה עד שחוסלה על ידי הכוחות המוסלמיים. המערכה הנוכחית היא ביסודו של דבר תוצאת האיוולת של ההחרמה הגורפת של החמאס ודחיקתו בגבו אלהקיר. הסתמכות על מדיניות כוח בלבד וניהול הסכסוך במקום לחתור לסיומו מובילים למבוי סתום בלבד.  בלי אופק מדיני האלימות תפרוץ במחזוריות קטלנית אחת לכמה שנים או חודשים. מדיניות נכונה שתבטיח את עתיד ישראל צריכה לצעוד על שתי רגליים – צבאית ומדינית. למדיניות מנהיגינו יש רק רגל אחת, הרגל הצבאית, שככל הנראה להפעלתה נחוץ רק חצי מוח…

המצב המדיני שהיה נוח לישראל בתחילת המבצע הולך ומשתנה.  ההרס והקרבנות בעזה משפיעים על דעת הקהל במערב. ההפגנות האנטי ישראליות מתגברות והאנטישמיות חוזרת ומרימה ראש. בנוסף, הלחצים להפסקת אש הולכים וגוברים ואפילו ארה"ב לא עמדה כל העת לחלוטין לצידנו. היא קיימה דו שיח עם קטאר וטורקיה שמצדדות בחמאס למגינת לבה של ישראל. עכשיו אבו מאזן מתחיל להיראות לנתניהו כחלק מהפתרון, בעוד שבעבר נראה כבעיה או כבלתי חשוב בעליל (ראו מקרה סאדאת לעיל). זה מלמד משהו על תבונתו המדינית של ראש ממשלתנו. עדיין אי אפשר לדעת מה יהיו ההסדרים לאחר שתוכרז הפסקת אש מלאה, אבל נראה שהסדר מדיני אפקטיבי לא יהיה ותושג רק תקופה של שקט שאיש אינו יודע כמה זמן תארך. גישת ניהול הסכסוך מסוכנת לישראל כי הזמן אינו פועל לטובתנו.  אין ספק שישראל זקוקה להנהגה שונה מזו המנהלת לנו את החיים והסכסוך בימים אלה. אבל אלטרנטיבה פוליטית ממשית לשלטון הימין עדיין אינה נראית.

המשימה ההיסטורית של השמאל כיום היא שיקומו של השמאל הציוני האמיתי כי רק הוא יוכל להביא את ההסדר ולשקם את מדינת הרווחה, אם יהיו לו כוח, אסטרטגיה נכונה והנהגה בעלת שיעור קומה.  כיום אין לו את כל אלה. על כך תוכלו לקרוא בספרי על עתיד השמאל בישראל שיופיע בקרוב.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  זו הייתה יכולה להיות הזדמנות לאופוזיציה לצאת בקמפיין בעד פתרון מדיני ונגד השיטה שהתקבעה, לצאת בכל כמה שנים למלחמה כדי שיהיה שקט מספר שנים. יציאה לקמפיין להסדר מדיני ממש הייתה יכולה להפוך את האופוזיציה לרלבנטית.

 2. אורי יזהר :

  לדליה,
  הבעיה היא שלשמאל אין מנהיגות בעלת שיעור קומה שתוכל גם לתמוך באינטרסים הצודקים של ישראל וגם לסמן אלטרנטיבה מדיני. לזה אני מתייחס, בין היתר, בספרי החדש על השמאל הישראלי העומד לצאת לאור בקרוב.

 3. אמא קוראז' והסולידריות :

  לא בטוח שזו בעיה של מנהיגות בעלת שיעור קומה.
  אנחנו לא בעידן של מנהיגים בעלי שיעור קומה.
  אם זהו קנה המידה אז אולי הבעיה היא לא של השמאל הישראלי אלא של העולם כולו, שהמנהיג היחיד בעל שיעור קומה הוא פוטין, אם בכלל.

  הבעיה של השמאל בישראל היא אולי דווקא צפיפות יתר של בעלי שיעור קומה…

  מנהיגים גדלים לתוך התפקיד, אבל כאן אין שמאל ומי שמחכה לבעל שיעור קומה שיצור את השמאל, כמוהו כמחכה למשיח.

  ראינו רק עכשיו איך הצעת חוק שנועדה להרוס שכונה שלמה כדי להקים במקומה שכונה אחרת – לאנשים חדשים, זכתה לתמיכה של מי שנחשבים כאן לשמאל.וכל זה עוד תחת אש.

  מישהו אמר לי – אם אני במקומם הייתי מפסיק עכשיו את השידורים.

  האמת היא – שהם התחילו לעשות את זה.

  רק תיגמר המלחמה וכולנו נרגיש בזה, כי לא ניתן לפספס את הסימנים הראשונים .

  ברדיו אנחנו נשמע בעיקר מוסיקה ובין לבין קצת מלל.

 4. דליה :

  מה אתם אומרים על המכתב הזה של חבר מפלגת העבודה לתנועת העבודה הבינלאומית? http://www.havoda.org.il/Web/News/Articles/7224.aspx

 5. מיכאל לינדנבאום :

  על מה מדובר

  סליחה על הבורות
  על מה מדובר"ראינו רק עכשיו איך הצעת חוק שנועדה להרוס שכונה שלמה כדי להקים במקומה שכונה אחרת" .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.