חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עתירה נגד מכרז מנהל המינהל החרדי במשרד החינוך

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 29.07.14 0:15

התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה לבית האזורי לעבודה לביטול מכרז משרד החינוך לבחירת מנהל המינהל החרדי ששר החינוך רוצה להקים במסגרת החינוך הממלכתי

התנועה לאיכות השלטון הגישה לבית הדין האזורי לעבודה עתירה לביטול מכרז משרד החינוך לבחירת מנהל המינהל החרדי. זאת לאחר שפנתה לשר החינוך ולמנכ"לית המשרד וכן לנציב שירות המדינה בבקשה לבדוק את תנאי המכרז, אך תנאי המכרז לא שונו בעקבות הפנייה.

שר החינוך, שי פירון, החליט להקים מינהל חינוך חרדי במטרה להכליל את החינוך החרדי במסגרת החינוך הממלכתי. על ידי כך האחריות והפיקוח על החינוך החרדי יועברו מהמפלגות החרדיות לאנשי המקצוע במשרד החינוך.

לפי מידע שפורסם בכתבה של ליאור דטל ב"דה מרקר", נראה כי אף חרדי לא היה ניגש למכרז להיבחר לתפקיד כיון שעלול היה להעמיד עצמו בניגוד עניינים ועלול היה לעמוד במצב שלא היה יכול לו: לעמוד מול הלחצים של גדולי התורה, לאור העובדה כי בתוקף התפקיד ידרוש כפיית לימודי ליבה והטלת סנקציות על בתי-ספר שלא יעמדו בדרישות משרד החינוך.

המכרז שפרסם משרד החינוך מעמיד דרישות נמוכות לתפקיד. הן אינן כוללות תואר שני, תעודת הוראה וניסיון בניהול במערכת החינוך.

ח"כ זהבה גלאון פנתה לנציב שירות המדינה בבקשה לבדוק את דרישות המכרז בהשוואה למכרזים דומים.

התנועה לאיכות השלטון שהגישה את העתירה, מציינת באתר הפייסבוק שלה כי למרות חשיבות התפקיד, דרישות הסף במכרז נמוכות. נראה כי הכפופים למנהל שעתיד להיבחר לתפקיד לפי תנאי מכרז זה יהיו בעלי השכלה פדגוגית גבוהה יותר מזו של המנהל.

עוד מצוין באתר הפייסבוק של התנועה כי יש המשערים שהמכרז תפור והוא מותאם למידותיו של מרדכי מרדכי, מנכ"ל משרד השיכון לשעבר ומקורב להנהגת ש"ס. לפי הכתבה הנ"ל של ליאור דטל, נראה כי מרדכי הוא מועמד המועדף על שר החינוך ומנכ"לית המשרד.

בעתירה מבקשת התנועה לאיכות השלטון לבטל את המכרז ולפרסם מחדש מכרז עם תנאי סף ראויים בהתאם לתקש"יר.

בתגובה לעתירה הוציא בית הדין האזורי לעבודה צו להקפאת פרסום תוצאות המכרז עד למועד הדיון בנושא.

ריכזה את המידע דליה בלומנפלד

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הדרישה לתואר ראשון ממי שישמש כמפקח בחינוך החרדי היא סבירה, ואין מקום להורות למדינה למנות לתפקיד גם מי שהוסמך לרבנות. כך קובע (28.7.14) סגן נשיאת בית הדין האיזורי לעבודה בירושלים, אייל אברהמי.

  חיים הבלין ועקיבא מאיר, רבנים במגזר החרדי, עתרו לבית המשפט נגד דרישת הסף לתואר ראשון, וביקשו לקבוע שתואר רב יהווה עמידה בדרישה זו. לדבריהם, דרישת תואר ראשון מקפחת רבים במגזר החרדי, שמתוך שיקולים אידיאולוגיים אינם פונים ללימודים אקדמיים.

  המדינה טענה, כי אין מקום להתערבות בשיקול דעתה, וכי קיימת חשיבות לתואר ראשון דווקא משום שהוא מצריך חשיבה ביקורתית ויכולת כתיבה וניתוח. המדינה ציינה, כי מתוך התחשבות בציבור החרדי, היא דורשת תואר ראשון בלבד ולא תואר שני כמקובל לגבי מפקחים בחינוך החילוני והדתי.
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-351987-00.html

 2. עבודה שחורה » מאיר שמעוני פעל לשיוויון בחינוך – החרדים האשכנזים רוצים להחליפו :

  […] התנועה לאיכות השלטון שהסתייגה מרף הדרישות הנמוך במכרז, הגישה עתירה לבית-המשפט בבקשה לבטל את המכרז. העתירה נדחתה לאחר שהמדינה טענה כי מתוך התחשבות בציבור החרדי, היא דורשת תואר ראשון בלבד ולא תואר שני כמקובל לגבי מפקחים בחינוך החילוני והדתי. בית הדין מצא כי הדרישה עומדת במתחם הסבירות ואין מקום להתערב בה. בעקבות העתירה הודיע בספטמבר 2014 משרד החינוך כי המכרז בוטל. ואולם בדצמבר 2014 הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה נוספת בעניין, כיוון שהמכרז החדש שהוגש תחת המכרז הישן, אף הוא לא כלל דרישות סף בסיסיות – כמו ניסיון בניהול מערכות חינוך ותואר שני. בית הדין האזורי לעבודה דחה שוב את העתירה ואישר את תנאי המכרז. השופטים קבעו שיש לאפשר למועמדים חרדים להתמודד לתפקיד מנהל המחוז: "שוכנענו כי תנאי הסף שנקבעו במכרז סבירים בשים לב לדרישות התפקיד, ומתוך כוונה לאפשר גם למועמדים מתוך המגזר החרדי להגיש מועמדות למכרז". […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.