חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלום עושים עם אויבים

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 29.07.14 0:15

ק. טוכולסקי מנסה לראות את היום שאחרי המלחמה, האם זו תנוצל להתקדמות אל שלום, או שמא למיחזור גלגל האלימות

 

כשהמלחמה תגמר נצטרך לעשות שלום

דבר אחד עולה בצורה די ברורה לעיני כל מי שמסוגל לברור בים האינסופי של רעשי הספינים ולהג הפרשנויות של האולפנים. גם תחת שלטונה של הממשלה הכי ימנית שהייתה פה מעולם, אנחנו לא הולכים לכבוש מחדש את עזה ולשלוט בה, אפילו לא לתקופה קצרה בשביל לטהר אותה מקיני הטרור האסלמי ולהציל את תושביה משלטונו של החמאס. יכול להיות שההסתה של השלטון נגד ה"שמאל הקיצוני" או כל כיוון אחר שייבחר כדי להסיח את דעת הציבור מהמציאות יצליחו, אבל למקרה שלא כדאי להפנים שמדינה יהודית אחת בין הירדן והים לא תהיה. הממשלה שיושבים בה ביבי ולבני, ליברמן ובנט אריאל ולבנת יודעת אולי ללהג על ארץ ישראל ולהפריח שבועות שקר על אחדות הארץ וקדושתה אבל גם סגני שריה הניצים לא יביאו אותה לממש את חזון העוועים שלהם. כשהמלחמה הלא מוכרזת (בשל עלויות ההכרזה) תגמר, נצטרך לעשות שלום.

יש בפנינו כמה בחירות, וכדאי להיות מודעים להן כי סביר להניח שממשלת משרתי ההון ותועמלני הימין ימשיכו את אחיזת העיניים בחזון ארץ ישראל השלמה תוך שהם מחלקים את הארץ עוד הרבה זמן, כדי שהדם שיישפך והשלמונים שיועברו ליושבי הווילות של השומרון ירככו את רוע הבשורה. בקרוב, עוד שבוע או שבועיים המצור על עזה יגמר, ולא אתפלא אם יתברר שממשלת ישראל היתה מוכנה להקריב את עשרות החיילים שנפלו חלל מאות ואת שאר הקרבנות בישראל ופלסטין שהוקרבו במערכה שהעם ברובו האמין תסתיים רק עם כיבוש עזה וטיהור הרצועה, הייתה בסף הכל תפאורת השלמונים הנדרשת של ממשלת הימין לקראת הסרת המצור. ממשלתנו הפחדנית של ביבי לא תעשה את הדבר הנכון, קרי השלמת כיבוש הרצועה, טיהורה מתשתיות טרור ומסירתה לידי כוחות הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן.

לפנינו כישראלים שתי ברירות, האחת להמשיך בדרכם של אהוד ברק, אריאל שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו, דרך של שקרים וספינים, דרך של אלימות ופחדנות, דרך של ספינים ומלחמות חסרות תוחלת. מצור מרוכך יותר, המשך אי המשא ומתן, המשך תעמולת ההסתה נגד השמאל/החרדים/הערבים/הפלסטינים/העבודה המאורגנת בשביל לגלות עוד שנתיים ששום דבר לא השתנה והנה אנחנו שוב מכים בעזה, הורגים בעיקר אזרחים ומבכים את מות חיילנו בעוד מלחמה מיותרת. או הברירה השנייה, לאלץ את הממשלה הנוכחית להגיע להסדר עם ממשלת האחדות הפלסטינית או להחליפה בממשלה שיהיה לה אומץ לעשות שלום ולא רק לשלוח את טובי בנינו למות בשדות עזה.

לא תהיה מדינה אחת בין הירדן והים, בטח לא המדינה שחולמים עליה בווילות רחבות הידיים של מפעל ההתנחלות ביהודה ושומרון. דחיית קץ הסכסוך והקמת שתי מדינות הלאום בין הירדן והים מבטיחה לכולנו רק שכול ומוות עד אין קץ. המלחמה בעזה אם תסתיים בלי אופק להסדר אלא בעוד שביתת נשק שנחתמת בלי שהצדדים יושבים יחדיו היתה לשווא. זה נוח לימין הישראלי והפלסטיני, זה נוח למי שמסרבים להידבר ולעשות שלום, זה נוח למי שמשרתים בעלי הון ומתעשרים בעצמם בעזה ובירושלים, אבל זה אסון מתמשך לאזרחי ישראל ואזרחיה העתידיים של פלסטין.

בעת כתיבת שורות אלו אני לא יודע אם כבר הפסדנו במערכה והסכמנו לעוד הפסקת אש בלי שום הישג משמעותי בשטח (ולא פיצוץ מנהרות שאפשר להתחיל לחפור מחדש דקה אחרי הפסקת האש זה לא השג). השג אמיתי הוא בסופו של דבר משא ומתן עם ממשלה פלסטינית מייצגת על הסכם כולל. אפשר להגיע למשא ומתן הזה אחרי כיבוש הרצועה וטיהורה מתשתיות הטרור, אפשר להגיע למשא ומתן הזה גם בלי (להערכתי האישית עדיף קודם לכבוש אבל אפשר גם בלי). אם זה יסתיים בעוד הפסקת אש באמצעות מתווך, אם הספינולוגים שלנו והפוליטיקאים יציגו את חיסול המנהרות כהישג וידברו שוב על צריבת תודעה הפסדנו. גם את המלחמה וגם את השלום.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  להערכתי ולצערי הגענו למקום שבו – אף אחד- לא יודע מה יקרה עוד רבע שעה, גם לא אובמה.
  גוטווין יצא יום בצדק נגד הצגת הממשל האמריקאי כחסר הבנה למה שקורה כאן.
  בצדק, כי זו התלהמות שלא במקומה.
  אבל האמת היא שככה זה נראה לפחות על פניו.
  הממשל הזה מתנהג כאילו הוא לא סופר את אבו-מאזן.

  אנחנו הואסלים לא יודעים מה קורה בחדרים הסגורים, אבל ממה שניתן לראות מחיבור הנקודות הגלויות – אובמה נמצא בהסטריה.

  קשה לישון בשקט.

 2. ק. טוכולסקי :

  אנונימי הרשה לי לחלוק עליך, אנחנו יודעים בדיוק מה האופציות. ממשלת ישראל רוצה שנחשוב שיש מרחב תמרון, ערפל קרב, המון אופציות וכולן בידינו. זה לא ככה.
  חמאס רוצה את הפסקת המצור, הוא מריח את החולשה של ממשלת ישראל שמזדחלת להפסקת אש והגדירה לעצמה יעד די עלוב כמו חיסול המנהרות (שאפשר להתחיל חפור מחדש דקה אחרי ההפסקה) והוא לא יוותר. ישראל לעומת זאת אין לה יעד ריאלי. היא יכולה לדרוש מחמאס הכרה בה תמורת הפסקת אש והכרה מצד ישראל בממשלת האחדות הפלסטינית אבל ביבי לא רוצה. היא יכולה לכבוש את הרצועה ולמגר את שלטון חמאס אבל גם את זה ביבי לא רוצה.

  לנו אין כרגע מטרה ברורה מלבד רצונו של ביבי להימלט מזעם הציבור על הקונספציה שקרסה, על השקרים של עופרת יצוקה ועמוד ענן, על ההרתעה שאם הייתה אבדה, על המנהרות שחפרו שנים ואף אחד לא ידע, על העובדה שביבי דיבר על איום מעורפל מצד איראן ונכשל בהכנה לאיום פה בגבול. על 50 ומשהו ארונות חללים שחלקם הגדול נפלו בגלל שהפסקנו לתקוף ועברנו לבוסס כי הממשלה העלובה שלנו רוצה הפסקת אש.

  זה משחק סכום אפס, שלמעט אופציה אחת מאוד לא סבירה (הכרה הדדית מצד ישראל והחמאס בזכות הקיום האחד של השני, שתוביל להכרה בממשלת האחדות הפלסטינית ומשא ומתן עמה.) יכול רק צד אחד לנצח ואין תיקו, הסרת המצור ניצחון לחמאס, כיבוש הרצועה ניצחון לישראל.

 3. אבו הילאל :

  כל מילה בסלע טוכולסקי. אני אמנם מתקשה לראות הסכם שלום מתממש כאן ולא רק בגלל ביבי ושות' אלא גם בגלל אבני הנגף הקשות של זכות השיבה וירושלים והאומץ החסר גם אצל הפלשתינים. לא חושב שהוגן להפיל את כל התיק על נתניהו. גם 50% זה מספיק ואפילו הרבה מאד….
  אבל כמו שזה נראה עכשיו הפחד מהכרעה או לפחות החלטה אמיצה היא שמניעה את ממשלת ישראל. חלפו ימי המנהיגים הגדולים למרבה הצער והאימה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.