postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » המכינות הקדם אקדמאיות יעברו לאחריות ות"ת- מל"ג

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המכינות הקדם אקדמאיות יעברו לאחריות ות"ת- מל"ג

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 29.07.14 0:14

בהמשך לפניות של עבודה שחורה בעבר שלחה אלינו הדוברת של ח"כ עמרם מצנע יו"ר ועדת החינוך, את ההודעה הבאה שאנחנו שמחים לפרסם

בתום חודשי עבודה מאומצים הודיעה ועדת החינוך כי החל מאוקטובר תמומש החלטת הממשלה בנוגע למכינות הקדם אקדמאיות. המשמעות: צמצום פערים, העלאת הרמה הפדגוגית, הקטנת נשירה ועוד.

המכינות הקדם אקדמיות – שר החינוך יפרסם המלצות וועדת אריאב בקרוב

להלן תשובת דוברות משרד החינוך לשאילתא שנשלחה מטעם מערכת "עבודה שחורה"

לקריאה נוספת

יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, ח"כ עמרם מצנע הודיע אתמול (ראשון) על שינוי מהפכני בתחום המכינות הקדם אקדמאיות: "על הנושא בו אנו עוסקים כעת נכתבו הרבה דוחות ונלקחו החלטות אולם הן לא הגיעו למימוש עד כה. הפלטפורמה של המכינות הקדם אקדמאיות הוא אחד הכלים החשובים ביותר לסגירת פערים בחברה הישראלית שמאפשרת לרבים וטובים להיכנס לאקדמיה ולמכללות ומכאן הצורך של הוועדה לטפל בו בצורה יסודית כפי שעשינו ויש לנו מה לבשר". מצנע בירך על שיתוף הפעולה הנרחב שנעשה בין הגופים השונים: הות"ת, משרד החינוך והקרן לחיילים משוחררים והודה להם על פעילותם למען קידום הרפורמה.
"ועדת אריאב" שהוקמה ע"י שר החינוך, קבעה שיש להעביר את המכינות הקדם אקדמיות לאחריות מל"ג-ות"ת. בדו"ח, כ- 20 סעיפים שונים, אשר מטרתם הכללית היא: צמצום פערים, העלאת הרמה הפדגוגית במכינות, הכרה הדדית של הלימודים במכללות, אלה באלה, הקטנת נשירה ושילובם המיטבי בלימודים אקדמיים של בוגרי המכינות הקדם אקדמיות.
ליישום מלא של הדו"ח נדרשה ע"י הות"ת תוספת תקציבית של כ- 67 מיליון. למרות ששר החינוך אימץ את הדו"ח ולמרות החלטות הממשלה בנדון, הדבר לא בוצע בפועל, מה שהוביל את יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מצנע לפעול בנושא. בעקבות פגישה שקיים מצנע עם כל הגופים הוחלט כי בשלב ראשון ניתן יהיה לממש את החלטת הממשלה ולהסתפק בתוספת של כ- 30 מיליון שקל מכלל הגופים המממנים, באופן שוויוני, לצורך מימוש חלקי של הצעדים העיקריים הנדרשים. תהליך יישום הרפורמה ייעשה בהדרגה, על פני שלוש שנים כשהשנה הקרובה תוכרז כ"שנת מעבר".
אייל דולב, נציג הקרן לחיילים משוחררים בירך על המהלך ואמר: "תפקידנו על פי החוק להגן על האוכלוסייה של החיילים המשוחררים.  מבחינה תקציבית הרפורמה הזו מביאה למעמסה לא פשוטה שהסכמנו לה אולם חשוב לנו שהתכנית תשפר את מצבם של החיילים ולא תפגע במעמדם. כמו כן יש לשמור על דיפרינציאציה לטובת האוכלוסיות המשרתות".
יורם רז מנכ"ל המכללה האקדמית עמק יזרעאל: "אני מופתע לטובה מהליך העבודה של יו"ר ועדת החינוך. לפני שלוש שנים היינו במצב בו ההחלטות התקבלו אך לא התבצעו הופתענו לטובה להיווכח שנעשתה עבודה, שהתקיימו פגישות ושהוחלטו החלטות. ברור שאם רוצים שהערבים והחרדים ישתלבו באקדמיה הם חייבים לעבור במכינות הקדם אקדמאיות. היו שנים שהערבים לא הגיעו כי התביישו לעשות השלמה של בגרות אבל היום ברגע שיש מכינות עם אפשרויות נוספות, הם מגיעים במספרים גדולים וזה מבורך".
ח"כ שמעון אוחיון: "המכינות הקדם אקדמאיות הן כלי חשוב מאוד לצמצום פערים וצריך לראות בזה חשיבות רבה, הוועדה צריכה לעקוב אחר ביצוע הצעדים".
יו"ר ועדת החינוך ח"כ מצנע סיכם את הדברים ואמר: "מדובר בשינוי מהפכני המערב מספר גופים המגיעים כל אחד, ממקום שונה לחלוטין ונפגשים בפרויקט הכל כך חשוב הזה של המכינות. הנושא הוא לא רק העברת האחריות מגוף אחד לשני אלא השינוי המהפכני שיגיע בתוצאה מהמהלך. המכינות הקדם אקדמאיות וחשיבותן בסגירת פערים בחברה הישראלית הן בעלות ערך רב. נושא ההסמכה יחייב תפיסה מרכזית יותר ואחידה לגבי אופי הבחינות שנעשות בסוף השנה ושמאפשרות להיכנס לאקדמיה. אין ספק שמעמד המרצים ישופר גם בשכר ובצורה הדרגתית והם יכנסו גם לסגל האוניברסיטאות והמכללות. חלק גדול מהשינוי יתבטא באמצעות שיפור איכות ההכשרה וההשכלה". יו"ר הוועדה הודה לגורמים שעבדו בשיתוף פעולה ואמר כי בעתיד ידרש שיתוף פעולה נוסף בכדי להתקדם ולהתמודד עם האתגרים שיצוצו במהלך הדרך. "ועדת החינוך תקיים מעקב לקראת אמצע שנת הלימודים האקדמאית הבאה. שיהיה לנו בהצלחה".

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.