postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » המאגר הביומטרי – התנועה לזכויות דיגיטליות: לעצור את המאגר מיד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאגר הביומטרי – התנועה לזכויות דיגיטליות: לעצור את המאגר מיד

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 23.07.14 0:04

התנועה לזכויות דיגיטליות הופיעה בוועדה המיוחדת לעניין החוק הביומטרי: סדרת הכשלים מראה כי יש לעצור את המאגר הביומטרי מיד

התנועה לזכויות דיגיטליות הציגה ביום שלישי 22 ביולי 2014 סדרה של כשלים בהפעלת המאגר הביומטרי, בישיבת ועדת הכנסת המשותפת לעניין המאגר הביומטרי. עוד חשפו נציגי רשות האוכלוסין כי רק מקרה אחד של ניסיון לקבל תיעוד מזויף התגלה. עוד חשף אלי …, הממונה על הנושא ברשות האוכלוסין, כי מקרה נוסף של טעות במאגר הביומטרי התגלה וכי נעשתה טעות בה הוחלפו בין בני זוג נתוני טביעות האצבע והזהויות ביניהם, והדבר התגלה רק במועד מתן התעודות.

בין הכשלים שהציגה התנועה בישיבה:

1.    אין ממונה אבטחת מידע למאגר הביומטרי: מאז פברואר 2014 אין לרשות המאגר הביומטרי ממונה אבטחת מידע בתפקיד, המנהל ומרכז את אבטחת המידע של המאגר הביומטרי. כמוכן, נחשף בישיבה כי הדרישות למנהל אבטחת המידע הורדו בשל הכישלונות בגיוס.

2.    העדר קיומה של תוכנת השוואה ביומטרית: על פי מכתבה של הגב' זיווה שרבף, ממשרד הפנים, מיום ה- 10/7/14 התברר כי למרות שמ- 2011 נעשים ניסיונות לרכוש  מערכת השוואה ביומטרית, טרם הושלמה רכישה של מערכת מסוג זה.

3.    אובדן מסמכי נסיעה במתקן ההנפקה הביומטרי: למרות דיווח הרשות הביומטרית כי לא אירעו אירועי אבטחה, התברר כי התקיימו שני מקרים של אבדן מסמכי נסיעה בתוך מתקן ההנפקה הביומטרי.

4.    לא נבדקות שיטות אלטרנטיביות לאגירת הנתונים, וזאת בניגוד לצו: הצו המפעיל את המאגר הביומטרי הורה על בחינת חלופות למאגר. עם זאת, שנה לאחר פתיחת הניסוי, טרם הוחל בבדיקת החלופות למאגר.

עוה"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי לתנועה לזכויות דיגיטליות אמר בישיבה כי: "היום למדנו בישיבה כי הרשות לניהול המאגר הביומטרי כלל לא בדקה את הדברים שאמורה לבדוק על פי חוק: האם המאגר הביומטרי נחוץ. לדבריהם, מאות תקלות אנוש התרחשו, אך למעט מקרה אחד, לא היו מקרים זדוניים אלא תקלות של משרד הפנים. מתברר שאנו לא זקוקים למאגר ביומטרי, לא כדי כדי לתקן תקלות של משרד הפנים ולא כדי למנוע זיופים. סדרת הכשלים שהוצגה היום בישיבה מראה כי יש לעצור את המאגר הביומטרי ומיד".

הודעה לתקשורת של ניר הירשמן

ההודעה לתקשורת שמופיעה באתר הכנסת מדגישה את תגובת השב"כ המשבחת את הניסוי:

השב"כ על המאגר הביומטרי: רמת אבטחת הרשות הביומטרית – לשביעות רצוננו

22 ביולי 2014, כ"ד בתמוז תשע"ד, בשעה 18:20

​ועדת חוקה חוק ומשפט קיבלה היום (שלישי) דיווח תקופתי על התקדמות הפיילוט במאגר הביומטרי.

נציגי משרד הפנים דיווחו במהלך הדיון לחברי הכנסת על התקדמות הניסוי. נכון להיום נופקו כ 419 אלף רשומות ביומטריות, חלקם דרכונים וחלקם האחר תעודות זהות. בשלב הנוכחי כל לשכות משרד הפנים מפעילות את התוכנית לאחר ששלבו בה באופן הדרגתי. עד היום זיהינו בסה״כ מקרה אחד של ניסיון להתחזות, מרבית התקלות האחרות הוגדרו כתקלות טכניות. נציגי הרשות פרטו בהרחבה את מנגנוני האבטחה המידע ובקרת האיכות של המערכת. לדברי הנציגים קיימים אומנם חבלי לידה כמו בכל תהליך מורכב אחר אך כשאנחנו מזהים תקלה טכנית אנחנו שוקדים לטפל בה והיא איננה חוזרת פעם נוספת.

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) הגנה על התוכנית ואמרה: "אנחנו בשלב הניסוי והלמידה. בוחנים את היכולות המערכת כדי להבטיח שכל הפרצות יהיו סגורות. במצב הנוכחי עם תעודות הזהות הרגילות ישנם מקרים רבים מאוד של התחזות והאזרח שגונבים את זהותו כלל לא מודע לכך".

משה גפני (יהדות התורה): "כאשר המאגר הביומטרי יושלם הדבר עלול להיות מאוד מפחיד ובעייתי במידה ויצליחו לפרוץ אותו בדגש על ההיבטים השונים בתחום הגנת הפרטיות".

ניר הירשמן מהתנועה לזכויות דיגיטליות העלה מספר טענות כנגד המאגר הביומטרי. לדבריו כבר מספר חודשים שאין לרשות גורם האמון על נושא אבטחת המידע – זו היא תקלה. מאז הקמת הרשות התחלפו עד היום שלושה אנשים בתפקיד זה. בכל מכרז שיוצא על תפקיד, תנאי הסף הולכים ויורדים".

נציג השב״כ בדיון אמר כי השירות מלווה את הפרויקט עוד מרגע הקמתו. הגדרנו הנחיות מאוד מחמירות ואנחנו שבעי רצון מרמת האבטחה של הרשות.

ח"כ מאיר שיטרית (התנועה) ציין כי "כבר היום במדינת ישראל יש לא מעט מאגרי מידע שכוללים מידע ביומטרי כמו בנתב״ג. המתנגדים למאגר משקרים את הציבור כשמנסים להפחיד אותו ולטעון שבמדינות העולם המערבי אין מאגרים ביומטריים".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  עוד תנועה הזויה...

  שום דבר לא יעצור לאורך זמן את ההתפתחות הטכנולוגית, ובוודאי לא כאשר להתפתחות זו היבטים חיוביים רבים.
  כמו בכל מצב מורכב, אין שחור ולבן אלא גוונים שונים של אפור, כך גם בנושא המאגר הביומטרי.
  במקום לחזור לאחור בזמן – מי שבאמת יודע לעשות זאת: שיקום… – מוטב לטפל בנושא טיפול רציונאלי ופרקטי, כלומר: מיזעור החולשות האינהרנטיות (תהליך שאינו מסתיים לעולם…) ושיפור כללי היישום והשימוש בכדי למקסם תועלות ולמזער חולשות.
  מלבד הפן הטכנולוגי, השגת יעדים אלה קשורה בחוקים ותקנות להקמה, אחסנה, תחזוקה, נגישות, תפוצה, הגנה, חשיפה, וכו'. הכוונה כאן אינו לסרבול שיוביל לנסיונות לא מבוקרים "לפשט תהליכים" ולעשותם מחדש פרוצים לכל רוח, אלא לטייב את דרכי השימוש ובמקביל לשפר את הבטיחות וההגנה על המידע.
  לאמצעים יש להוסיף דרכי אכיפה ועונשים קשים לכל מי שחורג מהכללים המותרים, בוודאי לכל מי שעושה זאת בזדון.

 2. מנחם לוריא :

  ל ל.רפי תגובה #1

  אם אתה כל כך תומך במאגר הביומטרי – עשית לעצמך ת.ז מיומטרית?

  לגבי ת.ז ביומטרית אין על כך חולק והיה צריך לעשות את זה כבר מזמן.

  לגבי המאגר: מצדדי המאגר,וח"כ שיטרית בראשם,מפריחים טיעונים ללא שום תוכן ובעיקר מסתתרים תחת טיעוני ביטחון (מופרחים מעיקרם), אין ממה לחשוש ועל כך שמתנגדי המאגר רק מפחידים ותו לו.

  לא חשוב ההיבט של אבטחת המידע ולא חשוב ההיבט של איחזור המידע. בכל טעם הגיוני,אופרטיבי וטובת בציבור אין שום צורך במאגר הזה – בניגוד ל.ז הביומטרית.

  זה ששנה אחרי שכבר פעל ואין לו משהו שאחראי על אבטחת המידע,וגם זה שאין שום תוכנה לאחזור המידע רק מדגישים את הצורך לסגור את המאגר ולהשמידו – ואת זה לעשות עכשיו!!!

  אין שום קשר בין המאגר עצמו,טיב השימוש בו והצורך בו לקדמה טכנולוגית כלשהי. המאגר,פשוט,מיותר וגם השימוש המיועד לו מיותר ואין לו דבר כדי לקדם את בטחון הציבור – ההפך הוא הנכון.

  לגבי ת.ז ביומטרי – כאמור אין חולק שיש בה צורך אבל: מי שחושב שהתעודה הביומטרית חסינה במפני זיוף נרדם בשמירה כמעשה חוני המעגל.

  מנחם.

 3. דויד סנדובסקי :

  המאגר הביומטרי- בכיה לדורות.

  מי שדחף חוק מסוכן -מאפשר גניבת זהויות-
  הוא מאיר שיטרית מועמד בדימוס לנשיא המדינה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.