חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון עובדים "מען" – "סודה סטרים" פיטרה 60 עובדים פלסטינים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 20.07.14 23:51

חברת סודה סטרים במישור אדומים פטרה 60 עובדים פלסטינים בצעד של ענישה קיבוצית. ארגון העובדים מען פנה במכתב התראה דחוף למנכ"ל החברה, מר דניאל בירנבאום, בדרישה להחזיר את העובדים לעבודתם לאלתר

מעדויות של עובדים שפנו למען, עולה כי הפיטורים בוצעו על רקע ויכוח שהתעורר ביום ד', ה- 2.7, לאחר שבארוחה המפסקת של הצום שהוגשה לעובדים שעבדו במשמרת הערב, לא היה מספיק אוכל לכל הפועלים. כך מצאו את עצמם 60 עובדים, אשר חברת סודה סטרים אוסרת עליהם להביא אוכל מהבית משיקולי כשרות, ללא מזון מספק לאחר 16 שעות של צום הרמדן.

הפועלים פנו להנהלה והבהירו כי הם יתקשו לעבוד ללא מזון מספק לאחר צום של  16 שעות, וכי במצב זה מסוכן לעבוד ליד מכונות גדולות שכן יש סכנה לעייפות וחולשה שיגרמו לתאונה.

בשיחה שהתקיימה האשים אחד מהמנהלים את העובדים שהם יוצרים עימות בגלל המתח שהשתרר באותו היום בשל הלוויתם של שלושת הנערים החטופים. העובדים הכחישו, זאת והבהירו כי הם מעוניינים לפתור את הבעיה כדי שיוכלו לחזור ולעבוד, ודנו עם ההנהלה על פתרונות שונים. לבסוף הודיע להם מנהל המשמרת כי הוא מבטל את המשמרת ושולח אותם הביתה, והבטיח שהבעיה תיפתר למחרת יום.

למחרת ב- 10:00 קיבלו כל עובדי משמרת הלילה שיחות טלפוניות ממנהל בשם אילן שאמר להם שההנהלה נפגשה והחליטה לפטר אותם.העובדים הוזמנו להגיע ביום א' 6.7 למפעל כדי להחזיר את כרטיס העבודה שלהם ואת בגדי העבודה, אך נתקלו ביחס עוין, והנהלת המפעל סרבה לאפשר להם לאסוף ציוד אישי. לאחר שההנהלה אפשרה לכל עובד להכנס בלווי כאילו היו פושעים מסוכנים, הם גילו כי תאיהם האישיים נפרצו וציודם האישי הוצא מהם. בהודעה שפרסמה הנהלת המפעל לאחר מכן, נטען כי עובדי המשמרת פעלו באלימות.

ההנהלה הוסיפה חטא על פשע, כאשר ב- 6.7.14 שלחה לעובדים מכתבי פיטורים שבהם טענה כי בצעה שימוע לעובדים באמצעות שיחה טלפונית. לטענתה היא מצאה שהעובדים גרמו נזק למפעל ועזבו את מקום העבודה ולכן הם איבדו את זכאותם לפיצויי פיטורים. יצוין כי חלק מהעובדים המפוטרים מועסקים במקום מספר שנים, ומעולם לא קיבל מישהו מהם אזהרה עקב הפרות משמעת או אי סדרים בעבודה.

הצעד שנקטה ההנהלה הינו צעד פוגעני, שמטרתו להטיל טרור על העובדים ולמנוע מהם לדרוש את המובן מאליו המגיע להם. יצוין כי מנכ"ל החברה, מר דניאל בירנבאום, הופיע בתקשורת בחודשים האחרונים מספר פעמים והציג את מפעל סודה סטרים במישור אדומים, המעסיק מאות עובדים פלסטינים, כנווה מדבר של דו קיום בין שני העמים.

במידה וסודה סטרים לא תענה לדרישת ארגון העובדים מען להחזיר את העובדים למפעל לאלתר, מען יפעל במישור המשפטי והציבורי כדי להבטיח את זכויות העובדים.

הודעה מטעם ארגון "מען"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    בושה וחרפה שדבר כזה קורה. אבל מצד שני, לא מפתיע. כל הדיבורים של סודה סטרים על דו קיום התפוגגו כבועות של סודה. יש כאן פיטורים מטעמי דת. צריך להלאים את המפעל ולזרוק את המנכ"ל לכלא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.