חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המלחמה בעזה – מס' נקודות למחשבה על כוח, שנאה וגזענות

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 21.07.14 0:05

מאמרו של אמנון פורטוגלי על ההפצצות אויריות על אוכלוסיה אזרחית, ונקודות אחרות בעקבות המלחמה בעזה

1. בשנת 1989 בחרו אזרחי יוגוסלביה ובירתה בלגרד בסלובודן מילושביץ' לנשיא סרביה במסגרת הרפובליקה הפדרלית היוגוסלבית. במשך יותר מעשור, שלט מילושביץ' ביד ברזל, חלש על אמצעי התקשורת, השתיק כל ביקורת ודיכא בכוח הזרוע הפגנות כנגדו. ב-1991, בעקבות התמוטטות המשטר הקומוניסטי במזרח אירופה, פרשו ארבע משש מדינות הרפובליקה מהפדרציה היוגוסלבית. נוכחותם של מיעוטים סרבים גדולים בקרואטיה ובבוסניה הובילה לפרוץ מלחמות בכל אחת ממדינות אלה. צעדי הדיכוי, והטיהור אתני שנקט מילושביץ' נגד הרוב האלבני המוסלמי במחוז קוסובו הביאו להתמרדות, והצבא הסרבי נשלח לדכא אותה תוך ביצוע מעשי רצח המוניים.

לאחר מספר שנים של הרג של אזרחים מוסלמים בקוסובו על ידי המשטר הסרבי של סלובודן מילושביץ', נאט"ו החליטה לפעול בכוח, כדי לעצור את ההרג על ידי המשטר הרצחני של מילושביץ'. הרעיון היה להרוס בהפצצות אוויריות את המערך הצבאי היוגוסלבי ואת תשתיות השלטון של הסרבים. המבצע השתמש בהפצצות אוויריות בקנה מידה גדול, להריסת יעדים כלכליים ואסטרטגיים, גשרים, מתקנים צבאיים, מתקנים ממשלתיים, ומפעלים, כמו גם תחנות כוח, מפעלים לעיבוד מים ותחנות שידור בבעלות המדינה.

במהלך הקמפיין בן כעשרה שבועות, נאט"ו שיגרה כ- 2,300 טילים על כמעט 1,000 מטרות ושילחה 14,000 פצצות, לרבות פצצות אורניום מדולדל ופצצות מצרר. יותר מ- 2,000 אזרחים נהרגו, בהם 88 ילדים, ואלפים נוספים נפצעו. ההתקפות אוויריות של נאט"ו הרסו יותר מ -300 בתי ספר, ספריות, ומעל 20 בתי חולים. לפחות 40,000 בתים נהרסו לחלוטין או ניזוקו וכ -90 מונומנטים היסטוריים וארכיטקטוניים נהרסו. ההפצצות של 1999 הובילו לכניעתה של יוגוסלביה, לנסיגת כוחות יוגוסלביים מקוסובו, להקמת כח המשימה של האו"ם בקוסובו, ושמו קץ למלחמות היוגוסלבית של 1990. אני מאמין שרוב הקוראים מסכימים עם החלטה זו של נאט"ו, להשתמש בכוח כדי לעצור את ההרג על ידי משטר רצחני. כך צריך להסתכל ולהתייחס למערכה בעזה שהיא במהותה מאותו הסוג.

העם הפלסטיני בעזה חי תחת עול של משטר טרור אכזרי שלא איכפת לו דבר מהאזרחים שלו. המטרה המוצהרת של חמאס היא להשמיד את ישראל, אבל, בניגוד לתושבי קוסובו המוסלמים, ישראל לא צריכה לקרוא לנאט"ו לעזרה, היא יכולה להגן על עצמה, והיא עושה זאת ופועלת כמו שנאט"ו פעלה ב- 1999, מפציצה בעזה. ותושבי עזה סובלים מהפצצות אלו כמו שסבלו תושבי בלגרד מההפצצות של נאט"ו.

2. אני מתנגד למדיניות של ישראל כלפי העם הפלסטיני וכלפי אזרחיה שלה, אבל מאמרים והתבטאויות חריפות מנקודת מבט חד-צדדית כנגד מדיניות זו והמלחמה הנוכחית בעזה, כפי שאני קורא בעיקר בכלי תקשורת זרים, זה דבר אחר.

כך לדוגמה פורסם מאמר ארסי על "התקיפה השלישית של ישראל בעזה בחמש שנים ממשיכה לתוך השבוע השני שלו, וסוף אינו נראה באופק". כאילו כרעם ביום בהיר, ישראל תקפה בעזה. נזכיר שהחמאס יורה רקטות ופצצות מרגמה לעבר הערים ישראל מאז 2001. התושבים בשדרות, אשקלון, באר שבע ואשדוד בישראל, חיים תחת האיום של רקטות ופצצות מרגמה מעזה, וילדי שדרות ועוטף עזה ישנים במקלטים מאז 2001. הם נמצאים תחת מתקפה מרצועת עזה, והם לא יודעים לכמה זמן, או מתי יהייה סוף המתקפה. מאמרים אחרים מציינים את זמן האתרעה הקצר, כ-10 דקות, שניתן לתושבי עזה לפנות את בתיהם לפני הריסתם. לתושבי שדרות, נתיבות, אופקים והישובים סביב עזה כולל אשקלון, באר שבע, אשדוד יש פחות מדקה לפני שהבתים שלהם מופגזים ברקטות ובפצצות מרגמה הנורים מעזה. הרבה מאמרים מציינים את חוסר הפרופורציה בין הנפגעים בישראל ובעזה.

יש שקר רגיל, יש שקר 'לבן' ויש סטטיסטיקה. מניין ההרוגים בישראל הוא נמוך יותר, אבל לא בגלל שהחמאס לא ניסה, ולא בגלל שהחמאס מתנגד לפגיעה באזרחים. להיפך, חמאס שיגר מעל אלף רקטות על ישראל, למטרות בערים ובכפרים, לבתי ספר, בתי מלון, בתי חולים, ולמטרות אזרחיות אחרות. בלי מערכת ההגנה 'כיפת ברזל', בלי מערכת ההתרעה והמקלטים, מספר מקרי מוות בישראל היה מגיע למאות ואפילו לאלפים. יש להם הרבה מקלטים בעזה, הרצועה והעיר רוויות במנהרות ובבונקרים. ממנהרות הברחה, למנהרות לשיגור רקטות, ולמנהרות צבאיות. עם זאת מנהרות ובונקרים אלה משמשים אך ורק כמקום מקלט למנהיגים לחיילים של חמאס ולשיגור רקטות כנגד ישראל, ולא כמקלטים לאזרחים רגילים בעזה.

מאז יוני 2007, החמאס שולט ברצועת עזה אחרי שנבחר בבחירות חופשיות ע"י תושבי עזה. ובמשך שבע השנים (הטובות או הרעות) האלו החמאס לא השקיע את מיליארדי הדולרים שקבל כתמיכה מארצות ערב ואירופה, לא בתשתיות, לא בייצור חשמל, לא בטיהור מים, ולא במקלטים ובמערכות הגנה והתרעה. החמאס בחר להשקיע את כל המשאבים שלו בכלי נשק התקפיים. החל מנסיונות ליבא ולהבריח רקטות וטילים מאירן ומסוריה, דרך ייצור עצמי של רקטות, וחפירת מנהרות ברחבי הרצועה ומתחת לגבולות עם ישראל ומצרים. בתנאים אלו של התחמשות בלתי פוסקת בכלי נשק התקפיים, מה הפלא שישראל מטילה מצור אווירי, מצור ימי ומצור יבשתי חלקי. הרי אם היו גבולות פתוחים, החמאס היה מצליח ליבא מבחר של רקטות וטילים חדישים שלא לציין כלי נשק אחרים, ולהפוך את עזה למדינה טרוריסטית חמושה עד מעל לראשה. אציין שכל מדינה בודקת את מה שעובר במעברי הגבול שלה. גם עכשיו, בעת שאנחנו מדברים, ישראל מאפשרת למזון, תרופות ופריטים חיוניים לעבור לעזה על בסיס יומי.

3. "שמאלנים לתאי הגזים" – האויב שלי הוא כל מי שמנסה להרוג אותי, ולא משנה איזה מדים הוא לובש, ולא משנה אם הוא ישראלי או ערבי ומאיזה צד של הגבול הוא נמצא. כנופיות הסער הלאומניות של הימין הישראלי שיצאו לאחרונה לרחובות, ולפייסבוק הם איום משמעותי על המדינה לא פחות מאשר העימות עם החמאס והפלסטינים. גל של שנאה ואלימות גזענית שוטף לאחרונה את ישראל. כנופיות אלימות ומאיימות צועדות בתהלוכות לפידים וצועקות 'מוות לערבים' ברחובות הבירה. קפטן קבוצת הנוער של הפועל באר שבע מפרסם פוסט: "לנקות מהמדינה את כל השמאלנים העלובים. שמאלנים לתאי הגזים!".

לגורמים רבים, גם אם לא כולם בכוונה תחילה, יש חלק בעידוד וטיפוח השנאים והגזענים. מה שהחל בהתבטאויות ובכתבים גזעניים ושונאי ערבים של רבנים ואישים משפיעים, המשיך בהתבטאויות איומות ברשתות חברתיות, התגלגל לאלימות ברחובות, לרצח מזעזע, ובימים האחרונים גם לאלימות בריונית כלפי מפגינים. תופעות אלימות אלו לא רק שאינן מקבלות גינוי, ולא רק שלא נעצרות ולא נקטעות באיבן, הן מקבלות גיבוי מחברי כנסת כמו מירי רגב (כפיים), מוטי יוגב ומנהיגי ציבור אחרים.

כדי למנוע הידרדרות המצב עד לכדי בעייה קיומית, נדרשת חשיבה מחודשת של כל הגורמים ובעיקר במערכת החינוך ובמערכת אכיפת החוק. הנושא מחייב טיפול בלתי מתפשר החל ממדיניות בענין הסתה לגזענות של קובעי דעת קהל, פוליטיקאים, רבנים, ואישים משפיעים אחרים, המשפיעים יותר והמסוכנים יותר מאשר פרסומי פוסט בפייסבוק. אלו הם תמונת הראי של המטיפים הקיצוניים באיסלם. אסור יותר לקבל פרסומים כמו "תורת המלך", שבו במסווה של ניתוח הילכתי מסבירים הילכות להריגת גויים, ואין לעבור בשתיקה על מכתבי רבנים הקוראים שלא להשכיר דירות לערבים, אסור שהמדינה תראה רפיסות לנוכח מי שעושים שימוש בזוי בערכי היהדות מתוך מוטיווציה גזענית.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

7 תגובות

 1. נטע חוצן. :

  מאמר אמיץ.
  אבל בסוף קובעת השורה התחתונה וישראל היא אכן לא נאטו.
  לא אתפלא אם בשעות הקרובות יודיע החמאס שהוא מקבל את הצעת המצרים להפסקת אש, כדי להוון את הישגיו ולא להפסיד אותם בהמשך הלחימה.
  ואין לי מושג אם זה משמח אותי או לא, לאור עדכון סתום בעיתון הארץ – 23.36 20.7 שמתחבר להודעה לא פחות סתומה שציטט אלון בן-דוד מטעם צה"ל.

 2. ל רפי :

  מה הקשר של סעיף 3. לדיון על התגובה הישראלית בעזה?

  ראשית אני רוצה לציין שלא רק נאטו פעלה בכוח ובאכזריות לא מבוטלת בקוסובו, כך עשו גם האמריקנים בויטנאם, בעירק ובאפגניסטן. הרוסים באפגניסטן ובצ'צ'ניה, הבריטים יחד עם האמריקנים, הצרפתים בצ'אד ובמקומות נוספים באפריקה שלא לדבר על אלג'יריה ועוד ועוד.
  למי שאינו עיוור או משווחד אין צורך ביותר מדי דיגמאות בכדי לשעת שזו דרכו של העולם, וכל השאר הוא שקרים והעמדות-פנים. עד כאן הצד המוסרי.
  נכון אנחנו לא נאט"ו ולמעשה גם איננו פועלים כנטא"ו. אנחנו לא ארה"ב או רוסיה, אבל זה אינו עושה אותן לצודקים ואתנו לבלתי צודקים, זה אומר רק לנו קשה יותר ל"צפצף" על העולם, אבל אני לא משוכנע שבעניין זה אנחנו יותר חלשים מסוריה, למשל.
  אשר למדיניותמול הפלשתינאים, יש אכן חילוקי דעו לגבי הפתרון הרצוי או "הנכון", אבל אלה חייבות להיות מוכרעות המערכת הפוליטית. הבעיה היא שחלק מהדוגלים בדעות המבקשות "פתרון עכשיו בכל מחיר" (מה שמכונה "השמאל הישראלי"), קיצוניות, ארוגנטיות, תוקפניות, מזיקות, חתרניות, משמיצות, פרובוקטיביות ברמה בלתי מתקבלת על הדעת. ואף על פי כן, שותפים לאותן דעות אינם יוצאים נגד השיטות, הדרכים והאמצעים שנוקטות קבוצות שוליים קיצוניות והזויות בשמאל הישראלי, ובכך הם הופכים בתודעת יריביהם הפוליטיים לשותפים בפועל לחוגים הקיצוניים. כשם שבימין לא הכל מקשה אחת, גם בשמאל לא, אבל קיצוניות שאין מגנים אותה אין מסתייגים ממנה ומעדיפים מטעמי נוחיות ל"הסתתר מאחוריה" ולהעצים כך את המאבק הקולני, הופכת בתודעה הרחבה, בוודאי של מתנגדיה לחלק מ"האויב".
  וכפי שנכתב במאמר ברישא של סעיף 3. האויב כבר איננו קבוצות השוליים ההזויות, אלא חוגים רחבים הרבה יותר.
  החמור מכל מתרחש מבחינה זו כאשר בעת מלחמה, שעה שבה דרושה סולידריות רחבה, גם אז אין רואים בידול מובהק בין ההמתונים לקיצונים. וכאשר וכאשר האיום הרגיל מצטרף לאיום חיצוני חמור, מתחדדות גם תחושות "הנגד". בתנאים של פחד, ההתנהגות חורגת מדפוסי "התקינות" הסטנדרטית, וחלה על כל מי ומה שמאיים.
  מציע לא להתחכם בנושאים אלה, דווקא משום שהם אינם רציונליים, אלא לחשוב כיצד למתן ניגודים שעה שרוב הציבור נמצא תחת דחק של איום חיצוני שרבים תופסים אותו כקיומי.
  הכרעות בשאלת אופייה וגבולותיה של מדינת ישראל אינן יכולות להתקבל מחוץ למסגרת החיים הפוליטיים הנורמליים, וכל מי שיבקש לדוג במים עכורים, יקצור סופה.

 3. מנחם לוריא :

  עדנאן אבו חסנה.

  אמנון: אני מבקש להתייחס למאמר שלך,וגם לשתי התגובות שמעלי באופן הבא.

  עדנאן אבו חסנה:
  —————-

  עדנאן הוא דובר אונר"א בעזה. הוא התראיין,היום בצהרים,בערוץ 10 (ולהבנתי גם בערוצים אחרים).בעת הראיון עם עדנאן עלה לשידור אחראי הבטחון של אחד מישובי עוטף עזה (יסלח לי האיש אינני זוכר את שמו) ושאל שאלה חשובה מאוד,וקיבל תשובה חשובה מאוד גם לנו וגם לפלסתינאים בעזה.

  ומהי השאלה?
  ———–

  עדנאן נשאל מדוע הציבור בעזה,שכה סובל מחמאס ובעקבות זאת מישראל – לא קם ומתמרד.

  והתשובה (מובאת כאן בלשוני ובקצרה):
  ———————————

  בגלל שבעזה,עכשיו,יש מצד אחד התקפה מהאוויר,מהים ומהיבשה של צה"ל,אין חשמל,אין מים זורמים והבנקים סגורים – אין כסף גם אם בחנויות המכולת יש מוצרי צריכה שנדרשים – ויש. כדי להתמרד צריך שקט,שיגרת חיים נורמאלית.

  מלחמת האזרחים של ארה"ב (גם כאן בקצרה ובלשוני):
  ———————————————-

  כל הדספלינות שמתעסקות בהתנהגות האנושית שואלות את השאלה הזו: מדוע בני אדם תחת דכוי ומחסור אינם מתמרדים,לעומת זאת: כאשר השפע מגיע במקום להנות ממנו מתמרדים. מלחמת האזרחים בארה"ב פרצה בדיוק כאשר השפע הגיע לדרום,וכבר היה בצפון – והינה,היא פרצה. ומאחר ודווקא המלחמה הזו נחקרה והרבה מאוד – היא מספקת את התשובה.

  והתשובה,מהי?
  ————-

  בניגוד,אולי,להגיון בני אדם מתמרדים דווקא כאשר השפע מגיע. כאשר ישנו מחסור,דכוי ו/או פגיעה בזכויות אדם – בני האדם עסוקים בהישרדות הפרטית שלהם ואין להם את הפנאי הרצון והיכולת להתאגד על מנת להיתמרד.

  דוגמאות,על קצה המזלג (ולא מעט שנויות במחלוקת):
  ———————————————-

  כפי שהזכרתי,מלחמת האזרחים בארה"ב. נפילת מסך הברזל במזרח אירופה,האינטיפדה הראשונה בגדה ובעזה,מרד החשמונאים…

  עזה:
  —-

  משנות החמישים,תחת השלטון המצרי עזה נמצאת תחת דיכוי. לאחר 1967 היו תקופות של שפע כששיאה בסוף שנות השמונים – ואז פרצה האינטיפדה הראשונה בעזה. המרד הזה פרץ עקב עניין שולי,תאונת דרכים של רכב ישראלי בשני כלי רכב מקומיים – אבל זו דרכן של מרידות שלא פעם פורצות תחת אירוע שולי. מאז 2007 עזה נמצאת בדיכוי עמוק ואכזרי של החמאס,דכוי שכולל עוני מרוד ופגיעה מהותית מאוד וקשה מאוד בכל מה שקשור לחופש הפרט.

  ישראל:
  ——

  בשני העשורים האחרונים,ובעיקר בשמונה השנים האחרונות המשטר בישראל מתנער מכל החובות שלו כלפי האזרחים. זה נכון בתחבורה,בבריאות,בפנסיה,ביחסי עבודה,באספקת מים ובמחירי המזון המשתוללים,ומנגד מוציא סכומי עתק בגין התחמשות והוצאות על הצבא.
  בישראל אין דכוי של חופש הפרט אבל גם אין שיח ציבורי חופשי. כל מה שקשור בביטחון (פנים וחוץ) השיח הציבורי מצונזר ו/או לוקה בחסר.
  החברה הישראלית נוקטת באפס טולרנטיות לדיעה של האחר,במיוחד אם האחר איננו מישר קו עם האג'נדה של השלטון שבו מחזיקה מפלגת הליכוד כבר קרוב ל 4 עשורים או חלילה הוא ערבי.
  הציבור בישראל,נזנח לנפשו ולמרות רמת החיים המאפיינת את העולם המערבי המתועש והשבע – רמת החיים בישראל נמוכה והישראלי מתקשה "לגמור את החודש" ועסוק בהישרדות.
  זו בדיוק הסיבה מדוע,מאז חטיפתם ורציחתם של של שלושת הנערים בשומרון,החברה הישראלית מפגינה לכידות חברתית שגם אנחנו וגם החברים שלנו בעולם המערבי,וגם המזרחי,נפעמים.
  החברה הישראלית מסוגלת להתאחד רק סביב אירועים אלימים,מאוד,שמהווים כר בטוח להצמחת סכנה קיומית.

  סיכום ומסקנות:
  ————–

  כל מי שחושב שלחץ על האוכלוסיה האזרחית,הבלתי מעורבת,בעזה יביא אותם למרוד בחמאס – טועה מטעה ומביא עלינו ועליהם – אסון!!!

  כל מי שחושב שהסדר שברקע שלו חמאס סובל מהרס;תשתיות המנהור,תשתית הרקטות ופגיעה בכוח הצבאי יביאו לשקט,למרד או לשנוי – טועה מטעה וממית עלינו ועל אזרחי עזה – אסון!!!.

  כל מי שחושב שמותר לממשלת ישראל להגיע להסכם עם חמאס.בתיווך מצרים,שיביא שקט ל"הרבה זמן" ולא יוביל למהלך מדיני,כואב לחלק מהמבטאים עצמם באתר הזה,שיסדיר את השלטון בעזה (מי הריבון) ואת יחסיו של אותו ריבון עם ישראל – טועה מטעה וימית עלינו אסון!!!

  כל מי שחושב שחמאס עזה,וממשלת ה"אין עם מי לדבר" בראשות נתניהו צרכים להישאר עוד יום נוסף – מוליך אותנו ואת העזתים לאסון!!!

  ומילה אחרונה: כל מי שחושב שמירי רגב,מימין,וחנין זועבי,משמאל,צריכות להישאר בכנסת יום אחד נוסף – מדרדר אותנו לאסון החברתי הבא.

  מנחם.

 4. מנחם לוריא :

  חומר למחשבה:

  ב 16/7/14 הגישה האגודה לזכויות האזרח בקשה דחופה לבג"צ על מנת להורות למדינה להציב מגוניות במגזר הבדואי בנגב.

  להלן פסיקת בג"צ:

  "בפסק דין חלקי שניתן ב-20.7.2014 קבע בג"ץ כי לא מצא עילה להתערבות במדיניות המיגון הנוכחית של היישובים. עם זאת, השופטים קבעו כי יש להוסיף ולברר את סוגיית ההיערכות ארוכת-הטווח, והורו למשיבים למסור את התייחסותם לנושא בתוך 30 יום."

  ושאר הפרטים – כאן:
  http://www.acri.org.il/he/32058"

  מנחם

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אנשים גם מתקשים להתמרד תחת משטר עריץ. (אפילו אם נניח שעלה לשלטון באיזה משהו שנראה כמו פרוצדורה דמוקרטית).
  והנה נגד המשטר העריץ הזה – גם אנשים מבחוץ שיכולים – לא מפגינים ולא פועלים ברשת. נהפוך הוא.
  (בלי קשר לטעויות שעושה ישראל והיא עושה. אבל מי שמציג אותה כאחראית לכל צרה בעולם\ או כל צרה של הפלסטינים – מתייחס אל הישראלים כמו שהספר זקני ציון מתייחס ליהודים, ומתייחס לפלסטינים באופן כוללני כאל קבוצה שלא מסוגלת לקחת אחריות על עצמה. ולכו תעשו שלום בגישה כזאת. נו באמת. זה נמאס כבר מזמן ומי שמקשיב לפחות לחלק מהפלסטינים יכול היה לשמוע את זה מהם בהרבה הזדמנויות).

 6. דויד סנדובסקי :

  לקח מילוסוביץ הסרבי.

  כדאי לביבי לשנן את ליקחי מילוסוביץ.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  סנדובסקי – לא הגזמת קצת?
  אני תוהה לעיתים קרובות – אם אנחנו רוצים לבנות כוח פוליטי, מה מועילה ההשוואה שלך, שהיא די מאולצת?
  לא חסרות לנו טענות נגד נתניהו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.