חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נגד ההסתה והאלימות כלפי אזרחים ערבים – המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 17.07.14 1:21

גילוי דעת מטעם מרצים ותלמידי מחקר במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון המתנגד לתופעות ההסתה במדינה ובתוך האוניברסיטה

אנחנו, מורים ותלמידי מחקר במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון מגנים בזעזוע ובשאט-נפש את ההסתה והאלימות כלפי אזרחים ערבים, שהובילו בשבועות האחרונים לרציחתו האכזרית של מוחמד אבו-ח'דיר ולעשרות פגיעות חמורות נוספות בגוף וברכוש, ומתבטאות גם באווירה של איומים והפחדה ברחוב וכעת גם אצלנו באוניברסיטת בן-גוריון. ברצוננו להצטרף לדברים שכתבה דיראן שלאבנה, ראש המדור לקידום סטודנטים ערבים ובני מיעוטים, בעקבות איומים ברצח שהופנו כלפי סטודנטים ערבים במעונות האוניברסיטה: "האלימות והגזענות השוטפת את המדינה אינה תופעה חדשה. אולם לצערי היא הופכת כמעט ללגיטימית ומאופיינת באזלת יד, בלתי ניתנת לעיכול מצד כל הגורמים האמונים על שמירת החוק. […] על האוניברסיטה לקחת אחריות על חיי הסטודנטים שלה ולטפל טיפול ראוי במעשה, אין מדובר בעשבים שוטים אלא באלימות הולכת וגוברת אשר אינה מקבלת מענה. יש לפעול להגביר בטחון ואכיפת זכויות הסטודנטים הערבים בכל המוסדות האקדמיים בארץ, לוודא התערבויות מידיות של כל רשויות החוק והמוסדות הרלוונטיים".

אנחנו רואים בגורמים קיצוניים בממשלה ובכנסת את האחראים הישירים לעליית המדרגה הדרמטית בשיח השנאה הציבורי בישראל, החל מההסתה הפרועה כנגד מבקשי המקלט האפריקאים וכלה בזיהוי החוזר ונשנה של חברי כנסת ואזרחים ערבים כמחבלים וקריאה "לטפל" בהם באותו האופן. שיח השנאה, שחיפש לו אפיק פורקן ושעיר לעזאזל, מצא אותו בעידודם של פוליטיקאים, ערוצי תקשורת ורבנים ומחנכים חסרי אחריות בהשתלחות באוכלוסיות לא מוגנות בחברה הישראלית, וכעת הוא מתרחב לקבוצות נוספות.

ההסתה, סתימת הפיות והעלמת העין מאלימות מילולית ופיזית במרחב הציבורי כלפי אזרחים ערבים וגם כלפי מי שמביעים עמם סולידריות ממוטטות את הבסיס לקיומה של דמוקרטיה, לא כל שכן לקיומו של דיון ציבורי ואינטלקטואלי כלשהו.

השתלטותה של האלימות חסרת הגבולות כמדיניות בלעדית, שגבתה וממשיכה לגבות את חייהם של תושבים פלסטינים רבים באזורים שבשליטתה ובאחריותה של מדינת ישראל, מערערת – כפי שאנחנו נוכחים לראות בימים אלה – את הבסיס לחיים משותפים בין בני אדם ממוצאים, נטיות, אמונות ועמדות שונות גם בתוך החברה הישראלית. לפני שיהיה מאוחר מדי, אנחנו קוראים לגורמים המתונים ומרחיקי-הראות בממשלה, בכנסת, בתקשורת ובמערכת החינוך על כל אגפיה לגנות באופן תקיף וחד-משמעי את האלימות הגזענית ושיח השנאה, לעצור ולהעמיד לדין את המסיתים, הפוגעים והפורעים, שכבר אינם אנונימיים, ולפעול בכל החזיתות לשיקום צלם אנוש ולשיח סובלני וחופשי.

אנחנו מחזקים את ידי הסטודנטים הערבים במחלקה לספרות ובאוניברסיטה, שבאיפוק ובאורך הרוח שהם מפגינים בימים קשים אלה מהווים דוגמה לכולנו.

החותמים:

פרופ' יגאל שוורץ

פרופ' איריס פרוש

פרופ' רות קרטון בלום

ועוד…..

ראו בפייסבוק המחלקה לספרות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.