חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצוקת הדיור – כולם מתנגדים למע"מ אפס

נושאים חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 15.07.14 0:02

ועדת הכספים ערכה דיון (ב-14 ביולי) על תכנית מע"מ אפס של שר האוצר יאיר לפיד. הישיבה חשפה קואליציה רחבה של מתנגדים לתכנית. כמו כן, האגודה לזכויות האזרח יחד עם קבוצה של ארגונים כתבה מכתב ליו"ר ועדת הכספים והגישה נייר עמדה, המנמק את ההתנגדות לתכנית

ועדת הכספים: התנגדות עזה של כלכלנים לתכנית מע"מ אפס

​קואליצייה רחבה של מתנגדים למע"מ אפס על דיור

היועמ"ש לכנסת ינון: "על הממשלה להוכיח את היעילות הכלכלית של החוק נוכח הבעיות החוקתיות כאפליית אוכלוסיות" הכלכלן הראשי באוצר לשעבר, שראל: "הציבור ישלם בריבית דריבית

על תכנית מע"מ אפס". התפטרתי עקב גודל הנזק הכלכלי הצפוי של התכנית"

דיון סוער התקיים ביום ב' בוועדת הכספים, ביחס להצעת חוק מע"מ אפס על דירה ראשונה. בדיון הסתמנה המחלוקת ביחס לתכנית מע"מ אפס במלוא חריפותה. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע, כי "החוק לא יאושר כפי שהוגש לוועדת הכספים ע"י הממשלה" וכי "יוכנסו בו שינויים והתאמות כפי שיועלו בדיוני הוועדה". היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון: "יש בעיות בהצעת החוק בהיבט החוקתי, אך תכליתו ראויה. חברי הכנסת צריכים להצביע בהתאם למצפונם ולשיקול דעתם". כלכלנים: "התכנית תעלה את מחירי הדיור ותשית על הציבור כולו עלויות רבות, למרות שלא כולם ייהנו ממנו".

להמשך קריאה

מכתב האגודה לזכויות האזרח ליו"ר ועדת הכספים:

לכבוד                                                                 לכבוד

ח"כ ניסן סלומיאנסקי                                              חברי ועדת הכספים

שלום רב,

הנדון: הצעת חוק מס ערך מוסף (הטבה במס בעסקה לרכישת דירת מגורים מוטבת)

  1. הריני לפנות אליך בשם שורה ארוכה של גופים וארגונים הפועלים לקידום הזכות לדיור לכלל האוכלוסייה ללא הפליה, ובין היתר גופים שעניינם שמירה על הזכות לשוויון של האוכלוסייה החרדית, של האוכלוסייה הערבית, של עולים, של אנשים עם מוגבלות וארגונים העוסקים בזכויות האזרח, בצדק חברתי ובצדק חלוקתי.
  2. בנייר העמדה המצ"ב מובעת עמדתנו המפורטת מדוע הצעת חוק זו, בנוסחה הנוכחי, היא לא חוקית ובעייתית מהבחינה של צדק חלוקתי ולכן יש להתנגד להצעת החוק המוצעת.
  3. חובתה של הממשלה לפעול למימוש הזכות לדיור של תושבי המדינה, אך עליה לבחור את האמצעים שיגשימו חובה זו באופן אפקטיבי ותוך שמירה על השוויון ועקרונות של צדק חלוקתי ומרחבי. הבחירה בהטבת מע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן היא בחירה רגרסיבית וספק רב אם אפקטיבית. מבדיקה שערכנו עולה כי מדינות מפותחות ספורות בלבד בחרו בהטבת מע"מ דומה והרוב המכריע פועל בדרכים מגוונות אחרות ובסיוע על בסיס אוניברסאלי.
  4. ככל שתחליט למרות זאת לתמוך בהצעת החוק, אנו קוראים לכם להתנות את התמיכה בחוק בשני עקרונות:

א.        שוויוניות: מתן ההטבה לכל מי שרוכש דירתו הראשונה ללא הפליה על בסיס שירות צבאי/לאומי/אזרחי. בעניין זה ישנה אף חוות דעת ברורה של היועץ המשפטי לכנסת, כי הצעת החוק מעוררת קושי חוקתי ברור בשל היותה מפלה. ההפליה היא הן כלפי קבוצות מיעוט שאינן מחויבות בגיוס ובעיקר החרדים והערבים, הן כלפי אנשים עם מוגבלות ועולים שהגיעו בגיל מבוגר והיא מפלה גם בין חיילים לחיילים על רקע יכולתם הכלכלית.

ב.        צדק חלוקתי: אישור במקביל של המלצות הדיור של ועדת אלאלוף ותקצובן. אישור במקביל של המלצות אלו יתקן את אי הצדק החלוקתי בהצ"ח המע"מ, שהיא הטבה שמיועדת לאוכלוסייה חזקה יחסית על חשבון אוכלוסייה מעוטת הכנסה עם מצוקת דיור גדולה יותר. ישנה כיום דרישה מינימליסטית של הוועדה למלחמה בעוני לתקציב נוסף של 1.63 מיליארד ₪ בשנה לסיוע בדיור, כדי לצמצם במעט את מצוקת הדיור החריפה של אלו המתמודדים עם עוני, ונטען בתקשורת כי אין תקציב לכך. על רקע זה, הכוונה להשקיע מדי שנה סכומי עתק בהטבת מע"מ לקבוצה קטנה יחסית, ומבוססת יחסית, כדי לסייע לה לרכוש דירה ראשונה מקבלן, מעוררת טענה חזקה של אי צדק חלוקתי בחלוקת אוצר המדינה.

בכבוד רב,

גיל גן-מור, עו"ד

האגודה לזכויות האזרח בישראל

העתקים:

חברי הכנסת

לנייר העמדה: הערות להצח מס ערך מוסף לוועדת הכספים (1)

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.