חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מולד" – אופוזיציה אינה קבוצת תמיכה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 14.07.14 0:42

ההתבטלות של מחנה המרכז-שמאל בפני הפרדיגמות המדיניות והביטחוניות של מחנה הימין באה לידי ביטוי בכל צעד מצעדיו בימים האחרונים. למה האופוזיציה חייבת לתקוף את המדיניות המזיקה של נתניהו, דווקא כשהתותחים רועמים. פרסום של "מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה"

מאת: מיכאל מנקין

אופוזיציה יקרה, פוליטיקה אינה קבוצת תמיכה:

מאז שהחל המבצע הצבאי בעזה, מדגישים מנהיגי האופוזיציה שוב ושוב כי הם תומכים באופן מלא במדיניות הממשלה, עד כדי כך שכבר נשמעות ספקולציות – המדובררות, כנראה, על-ידי משרד ראש הממשלה – בדבר האפשרות להקים ממשלת חירום רחבה.

ההתבטלות של מחנה המרכז-שמאל בפני הפרדיגמות המדיניות והביטחוניות של מחנה הימין באה לידי ביטוי בכל צעד מצעדיו בימים האחרונים: מהראיונות הטלוויזיוניים שבהם נציגיו מהדהדים בדרכם החיוורת את דברי ההתלהמות מימין, ועד ההחלטה לבטל את דיון 40 החתימות שיזמה האופוזיציה במטרה לדרוש מנתניהו תשובות לגבי הכיוון שבו הוא מוליך את המדינה.

תופעה זו נובעת מהבחירה התמוהה של נציגי האופוזיציה לראות במבצע בעזה אירוע נטול כל הקשר פוליטי רחב: נטול היסטוריה, נטול נסיבות, נטול פוליטיקה. אבל הפעולות הנוכחיות של צה"ל בדרום לא משקפות מדיניוּת כשלעצמן – הן תוצאת-קצה של החלטות יזומות מצד ראש הממשלה נתניהו בשנים האחרונות.

ראוי לשאול: האם חברות וחברי הכנסת מהאופוזיציה תומכים בכל הבחירות המדיניות של נתניהו? האם הם סבורים שלא יכול היה להיות כאן בטוח יותר, שקט יותר, טוב יותר? האם הם חושבים שלא משנה מה היינו עושים בצד שלנו, חמאס היה משגר רקטות לעברנו מדי כמה שנים? ואם הם אכן סבורים כך – מה יש להם בכלל להציע לבוחר הישראלי שנתניהו לא מציע לו כבר?

ממשלת נתניהו אחראית על המצב בישראל כבר יותר מחצי עשור. במהלך תקופה זו קיבל ראש הממשלה החלטות אסטרטגיות הרות גורל שיש להן קשר ישיר לחמאס. למשל: ישראל מנהלת את מעברי הגבול של עזה, מספקת לרצועה חשמל ומים, אחראית על ניתוק עזה מהגדה, מנהלת עם חמאס מגעים – חטיפת שליט, הבנות "עמוד ענן" – וזה עתה פסלה על הסף את המשך ההידברות עם הרשות הפלסטינית בגלל קשריה המתחדשים עם חמאס.

הצגת חלופה למדיניות של ראש הממשלה איננה רפיסות; התבטלות מוחלטת בפני תפיסת העולם המדינית שלו – דווקא כן. אין כל סתירה בין תמיכה מלאה באזרחי ישראל הנתונים תחת ירי בלתי-נסבל לבין הצגת אלטרנטיבה למדיניות שהובילה אותנו, לפחות באופן חלקי, לירי הזה.

נכון, אפשר שחמאס היה יורה בכל מקרה. כך או כך, ישראל היא מדינה ריבונית ונתניהו הוא האחראי הנוכחי לניהולה. אם המצב אינו תקין, גם אם אין זו אשמתו, זו בוודאי אחריותו. אין פה מקום להתנצלויות.

ובאשר לרעיון ממשלת החירום: ממשלות אחדות מוקמות על-מנת לקדם מהלכים משותפים, היסטוריים, על מצע אסטרטגי מוסכם ועל-פי חזון משותף – לא כדי "להרגיש ביחד" בעתות משבר. פוליטיקה איננה קבוצת תמיכה. מאחר שאין חפיפה, בלשון המעטה, בין תפיסת העולם הימנית לבין תפיסת העולם השמאלית לגבי חמאס ובכלל, הצטרפות כזו לא אמורה לעמוד בכלל על הפרק.

מיכאל מנקין הוא מנכ"ל "מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה"

לקריאת המסמך במלואו

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כתב הסתרים של השמאל.

  הפרסום הזה חשוב מאוד כי הוא מעלה לדיון בצורה בהירה וממוקדת מספר שאלות שהגיע הזמן להציב במרכז השיח הפוליטי (למשל אחריות של ראש ממשלה מעצם היותו בתפקיד, והאבחנה בין "אשמה" ל"אחריות").

  מצד שני העיתוי אומלל ועלול להפוך את הפרסום הזה לבלתי רלבנטי.

  סליחה אם זה נשמע רע, אבל מהדיונים שהזדמן לי לשמוע במבצע הפטפטת האין סופי שנחת עלינו לא יצא לי לשמוע ולו דבר חכמה אחד מפוליטיקאי כלשהו (אולי לסייג בעניין את דן מרידור).

  יתכן ששיטת הזפזוף שלי דפוקה ואולי זה פשוט המצב.

  כשאנשי שמאל מתחילים ב: "נכון ש… וברור ש… ואי אפשר לקבל ש… אבל המצור והכיבוש…", מי מקשיב להם, מי מבין מה הם בעצם אומרים?

  כלומר – חוץ מהחמאס.
  כל הנסיונות לההיכנס עכשיו לדיון מאקרו פוליטיים ולגזור מהם הצעות מבצעיות,
  רק יאריכו את המבצע.

  המבחן הוא אחר כך – לא בוועדות חקירה אלא בניהול דיון פוליטי שאיננו מתנהל בקודים שמובנים רק למשוכנעים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  האופוזיציה אינה אופוזיציה באמת. היא תאור מצב. המפלגות שלא נכנסו לקואליציה הן באופוזיציה. האופוזיציה אינה מתפקדת כאלטרנטיבה לשלטון ואינה לוחמנית. היא מקבלת את המצב הקיים. נכון שממשלות ביבי הפכו כל מי שמתנגד להן אויבי העם ובוגדים, נכון שממשלות ביבי אינן מאפשרות שיח דמוקרטי ומעניקות השראה לגזענות ולנקמה, אך בכל אופן, יש לפעול לתפקד כאופוזיציה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.