חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המערכה בעזה – קריסת הקונספציה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 13.07.14 0:27

 כל העת האכילו אותנו שהמצב הביטחוני גרוע ויש לנו מנהיגים "חזקים" שיצעידו אותנו לעבר האופק. המערכה הנוכחית בעזה מוכיחה שהקונספציה הזו קרסה

מאת: קורט טוכולסקי

 

מה לא סבלנו מהממשלה הרעה הזו ומהממשלה הרעה שקדמה לה. איזה לוקשן לא אכלנו, אילו גזירות לא ספגנו, וכל העת האכילו אותנו שהמצב הביטחוני גרוע ויש לנו מנהיגים "חזקים" שיצעידו אותנו לעבר האופק. המערכה הנוכחית בעזה מוכיחה שהקונספציה הזו קרסה, וכל הפיצוצים והפירוטכניקה המלווה במקהלת ההלל של עיתונאי החצר במהדורות החדשות המרכזיות ובעיתונים היומיים הגדולים לא תצליח להעלים. המצור על עזה שנמשך כבר 7 שנים רעות, לא החליש את החמאס ולא מוטט את החמאס. מבצעי הראווה חשפו את הפחדנות של שתי ממשלות ביבי, והפכו את כושר ההרתעה הישראלי לבדיחה. עכשיו ברור לכל ילד שאולי לישראל יש צבא אבל היא מפחדת להשתמש בו. הפצצות לא ממש כירורגיות מהאוויר שלא מצליחות לסיים שום דבר ולא גורמות לאף אחד לפחד כבר לא עושות רושם על אף אחד. גם הזעקות ההיסטריות של התקשורת הצפון קוראני… סליחה הישראלית שמנסות להסתיר את פשעי המלחמה רווי הקורבנות שלנו ב"נפגעי חרדה" מעוררת בעולם במקרה הטוב גיחוך ובמקרה הרע זעם.

אפקט הלוואי הוא ניסיון ליצור היסטריה בתוך ישראל, עוד משהו שמשרת את המשטר. מדי שבוע יש בישראל יותר נפגעי תאונות עבודה ותאונות דרכים מכל נפגעי הטילים הפלסטינים מאז שהפלסטינים יורים טילים. אבל עכשיו יוצרים היסטריה איכשהו צריך להסתיר את הקונספציה שנפלה. איך יסבירו לציבור שזאת הממשלה שרצתה לתקוף באיראן ושבזבזה מיליארדים על הכנות להתקפה, כשהיא לא מסוגלת לטפל בממשלת חמאס בעזה?

אז המצור שעלה לישראל בכל כך הרבה יוקרה והכתים אותה בכתם מוסרי כל כך כבד לא הצליח למנוע מהחמאס להגדיל ולהגדיל את טווח הטילים. אלפי גיחות אוויריות/הפצצות/חיסולים באמצעות מזל"טים ומל"טים לא הצליחו לפגוע בתשתית החמאס, ואפילו הודעות הרהב של צה"ל על חיסול בכיר בזרוע שקר-כלשהו בעזה לא מסתירות את המציאות, שדקה אחרי כל חיסול כבר יש מחליף ומחליף למחליף ורשימה של חברה שמחכים בעתודה.

המבצע הנוכחי פרץ כי ממשלת ישראל שמאז עופרת יצוקה משלמת לחמאס מדי שנה שלמונים גדולים יותר תמורת ניהול הרצועה כקבלן משנה, לא הייתה מוכנה לדרישת הפרוטקשן של החמאס להעברה מידית של מימון קטרי למנגנון שלו.

בואו נגיד את האמת, ביבי לא רוצה למגר את החמאס, הוא צריך את החמאס, הוא מעסיק את החמאס, הוא מתנהל מול החמאס כשהתנאי היחיד שלו הוא שהחמאס, תמורת הכרה דה פקטו בשליטתו ברצועה, יחזיק את הארגונים הקיצוניים יותר על אש קטנה. כל פעם ישראל משלמת קצת יותר בשביל שההסדר הזה ימשך. פעם מרחיבים את תחום השייט והדייג של דייגי הרצועה ופעם מכניסים יותר בטון לרצועה או מאפשרים יותר יצוא חקלאי ממנה. ככה לא מתנהגת ממשלה שרוצה למגר אויב ככה מתנהלת ממשלה צינית וכושלת שצריכה איזה מדינת טרור קטנה שאפשר להפעיל לצורך הפחדה ומלחמה כל פעם שמתחשק.

את החמאס אי אפשר לנצח בחיסולים מהאוויר. גם לא במצור מהגדרות והים. עם החמאס בעזה אפשר להתמודד באמצעות כיבוש הרצועה או באמצעות הגעה להסכם עם ממשלת האחדות הפלסטינית שיחייב גם את החמאס. אין טעם לגייס עשרות אלפי מילואימניקים רק בשביל לאיים, זה מזיק להרתעה או למה שאולי נשאר ממנה. מלחמה אמתית או הגעה להסכם, מה שממשל ביבי בנט ליברמן ולבני מציעה לנו זה המשך הסטטוס קוו של מלחמות קטנות פה ושם כשהם צריכים מיסוך על הכשלים שלהם.

הקונספציה כשלה ולא סתם ממהרים ביבי ולבני ליברמן ובנט לאשר מופע אימים של דם ואש ותימרות עשן. הם יודעים שהם נכשלו פעם אחר פעם, הם מנסים שוב לטמטם ולסנוור אותנו בדם ואש. הם נכשלו, דרכם נכשלה ותפיסת עולמם נכשלה. הם מבזים את אזרחי ישראל ואת חיילי צהל, הם משתמשים בנו שימוש ציני והופכים אותנו לבני ערובה של מדיניות כושלת וחסר אחריות. הגיע הזמן שהממשלה העלובה הזו תלך הביתה כי המחיר שאנחנו משלמים על כשליה הולך ועולה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  כמו הממשלה הרוסית של הצאר ששלחה אחרי התבוסה ברוסיה-יפן (1905) את המאות השחורות לעורר פוגרומים כך גם ממשלת ישראל שולחת כנופיות של פורעים פשיסטים להכות במפגינים נגד המלחמה.
  את המלחמה הם לא רוצים ולא מסוגלים לנצח, אבל להכות במפגיני שלום הם יכולים גם יכולים.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אז מה הפתרון מול החאמאס?

  אנו יודעים,ביבי ניזון מחירחור מדון בין אזרחי ישראל גופא,ובין ישראל לפלסטינאים.
  עדיין נשאלת השאלה מה עושים מול החאמאס?

 3. ק. טוכולסקי :

  2 פתרונות ואף אחד מהם הוא לא הפגזות מהאוויר או הפסקת אש.
  או כיבוש של הרצועה טיהורה והעברת בצורה מסודרת לרשות הפלסטינית במקביל לפתיחת משא ומתן רציני עם הראשות.
  או הגעה להסדר עם ממשלת האחדות הפלסטינית שיחייב גם את חמאס.
  ממשלות הימין והלהג הרעבתני שלהם שחקו את ההרתעה הישראלית לאפס. החמאס בז לנו ובצדק כי אנחנו פחדנים. הממשלה הנוראית שלנו פחדנית הססנית ובזויה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  את החמאס הכניעו נסיבות אזוריות והוא הלך על ארבע לבקש מוצא אצל אבו-מאזן.

  זה בדיוק מה שהטריד את ביבי.
  את ההזדמנות הראשונה שנקרתה לידיו הוא ניצל באופן ציני והדליק גזרה שהיתה יחסית שקטה.

  האיש פוחד מאבו מאזן. נקודה.

 5. נטע :

  אל יתהולל חוגר כמפתח

  אם בודקים ממה יצוק הצוק הזה, אפשר לסמן את הטעות בתגובת הממשלה על החטיפה: "נרסק את החמאס" – קודם תרסק אחר כך נדבר.

  ולגבי התקשורת חולקת על טוכולסקי – כמו הרפלקס הפבלובי של נתניהו כך התקשורת מתנהלת לפי תסריט קבוע – בהתחלה נותנת חבל ואחר כך מתחילה לנדנד – מהי נקודת היציאה? מהי נקודת היציאה?

  אם הלכתם על זה מהתחלה – תפסיקו עכשיו לנדנד, כי הנדנוד הזה מרחיק את נקודת היציאה.

  לפעמים אני תוהה – מרוב פרשנים ומומחים לאזורנו – איך זה שוב ושוב איננו מסוגלים לקרוא את המפה – פוליטיקאים, מומחים, והתקשורת.

  צר לי לצטט את עצמי:
  נטע :
  4 ביולי, 2014 בשעה 0:04

  דרך אגב, כל ניתוח אוביקטיבי מחזק את ההערכה שלחמאס יש עניין לגלגל את העימות, בניגוד למה שמנסים לספר לנו.

  החמאס חייב לנצל כל הזדמנות שהוא יוצר ו/או נקרית בדרכו, כדי לקרב עצמו למרכז הסיפור העולמי.

  לכן מומלץ בהחלט לקחת ברצינות את האיום שהשמיעו היום מחופשים מעזה על התכניות שלהם לגבי ישראל.

  שלולא כן, כבר היו מפסיקים מזמן לירות טילים.

  מחר (יום ו' ) הם ידאגו היטב לפסטיבל הקבורה של הקרבן המקרי (שנרצח לא חשוב ע"י מי, תוך ניצול ציני של האווירה שמחוממת ע"י פירומנים חולניים בשני הצדדים).

  הלוואי ואתבדה – רבים מאיתנו הולכים להתגעגע לסוף השבוע הקודם (זה שלהט בגללל השרב הכבד).
  http://www.blacklabor.org/?p=54881

 6. מנחם לוריא :

  ...לא באמת יודע מה קורה פה:

  1.

  עוד לא שמעתי אף פרשן מטעמו של מי שלא יהיה שלא מצהיר "חמאס חלש".
  אם מה שאנחנו בכלל ואזרחי הדומניון הדרומי מרגישים זה חמאס חלש – אז מה זה חמאס חזק?…?!

  2.

  התקשורת הישראלית? נו באמת,רק ביומיים האחרונים יש טיפטוף רך של מה שקורה באמת בעזה רבתי וברצועה בכלל. וגם זה רך ורפה מאוד. בלי להציג מה קורה בצד השני זה לא ויכוח ולא דעת קהל זו הליכה של העדר אחרי הרחלה. והרחלה הזו אובדת עיצות תרתי משמע.

  3.

  המטרות של המבצע/מלחמה לא מענינות את ביבי ועדר הכבשים הפועות שלו – מעניין אותו איך לשווק לעם ישראל את הכישלון הבא.

  4.

  אנחנו כבר רווי ניסיון עם כישלון הקונספציה שלפיה כוח,ועוד יותר כוח,יביאו ניצחון וגם שקט. זה נכשל בעבר ואין שום סיבה שלא יכשל בהווה.

  5.

  היום הכשילה הקוהליציה הצעת חוק שלפיה הריבון היחידי בקביעת מדיניות החוץ של מדינת ישראל יהיה משרד החוץ והשר העומד בראשו. טוב שכך.

  6.

  מפכ"ל המשטרה רמז היום,בכנסת,על כך שיש מלחמה בין משטרת ישראל לשב"כ והשב"כ פירסם את קלטת החטיפה המפורסמת. הרמז כה עבה עד שאין מקום לערער בו. והבנים… שבו לקבר…

  7.

  עכשיו,קצת חומר למחשבה: מדברים על הסדר עם חמאס שבעצם כבר נחתם בסוף מבצע עמוד ענן.למה? כי חמאס סידר לביבי כמה דברים – הינה הם (רשימה חלקית):

  א.

  שר החוץ של ביבי טוען שאי אפשר לשבת איתו באותו השולחן המפלגתי. אבל נשאר שר החוץ – חמאס סידר לביבי עיסוק שיאפשר לו לא להתמודד עם שר החוץ שלו ולהשאיר את הכיסא חם נוח ותחת ישבנו.

  ב.

  מלחמת שב"כ משטרה. הרוצחים – מהלכים חופשי. חמאס סידר לביבי עיסוק שישכיח את דברי הרהב על מיטוט חמאס חברון ועל תפיסת המרצחים.

  ג.

  עד לפני כ-5 שבועות לא היה לצה"ל כסף,לא לתרגיל העורף השנתי,לא לימי מילואים ולא לטיסות אימון של חיל האוויר. ביבי נדרש להכריע בסוגייה. חמאס סידר לו פיתרון קסם והשכיח את סוגיית תקציב הבטחון הנוגס בכל חלקה טובה.

  ד.

  להגנה על העורף האזרחי של מדינת ישראל יש צורך ב 13 סוללות כיפת ברזל. הדוד סאם הסכים לממן את זה אבל ביבי,לקח את הכסף ונרדם לנוכח ריחו המהביל. השבוע נרכשו עוד 2 ?(לא להיבהל את הכסף שילם משלם המיסים האמרקאי) ויש,סה"כ 9 סוללות. חמאס סידר לביבי השקמה…

  ה.

  ביום שישי הקרוב יוגשו כתבי אישום כנגד שלושה ישראלים שחטפו ורצחו את חדיר. חמאס סידר לביבי שקט,יחסי,במגזר הערבי וגם "קצת" השכיח מסדר היום הציבורי את החטיפה והרצח.

  ו.

  התקשורת הערבית,ובעיקר המצרית,מבקרת בחריפות את אורחות חייו של איסמעיל הנייה ראש חמאס עזה. כדאי לקרוא ולשמוע – אצלינו נאמרים דברים דומים על נהננתונו מר נתנינהו ובני ביתו.

  אז מי באמת שולט בישראל בנימין נתניהו או איסמעיל הנייה ראש החמאס המוחלש ועלוב הנפש?

  צא ולמד.

  מנחם

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מנחם
  חמאס אכן חלש. לירות רקטות מתוך אוכלוסיה צפופה זה לא כוח.

  החמאס נשאר:
  בלי כסף, בלי מנהרות (עסק כלכלי מצוין שנסגר), על המרקעים בעולם רואים יותר ויותר דמויות מאימות באמת מעיראק שנראות חיצונית ומילולית די דומות לחמאס, החמאס עצמו נשכח, אבו-מאזו מוכר בעולם כדובר וכמיצג ברשמי והלגיטימי של הפלסטינים – מעמדו מתבסס בלי לירות רקטות על אזרחים מתוך אוכלוסיה צפופה ובלי לחטוף ילדים, מה שעושה את הקיס הפלסטיני הרבה יותר נוח לשיווק.
  זה מה שמשגע את נתניהו.

  החמאס גורם נזק לפלסטינים וראיתי רק היום איזה מאמר טפשי במיוחד מטעם דובר שמאל בעיני עצמו שמצדיק את מעשיו של החמאס, ובתור הוכחה הוא מציג את החמאס כלוחם חופש בדיוק כמו בר כוכבא (וסליחה שאין לי כוונה לספק קישור לאיוולת הזאת).

  לא נעים לי לחזור ולאמר שכאן באתר הזה בטרם פרץ ה"מבצע" ציינתי שבניגוד לפרשנים לחמאס יש עניין בעימות כי נפתחה לו דרך (ע"י נתניהו) להזכיר לעולם את קיומו ולנסות לשפר את מעמדו. אם יצליח ולו במעט זו תהיה מכה לכל שביב תקווה לשלום.

  אין לדעת בבירור כיצד מתייחסת אוכלוסיית עזה לחמאס כי היא שבויה בסינדרום שטוקהולם ומשמשת בת ערובה לממשל שחטף את השלטון בכוח ובאכזריות מבחילה.
  אין ספק שהאוכלוסיה הזאת היא קרבן, אבל לאוו דווקא של ישראל. יש לפעמים מעין מידה של מגלומניה להניח שכל האחריות המוסרית בעולם מוטלת עלינו.

  בלי קשר לעניינים נקודתיים שהזכרת ושיתכן שיש בהם אמת – החולשה הישראלית מספקת לחמאס את מפגן הכוח יותר ממה שה"תעוזה" הפאתטית של החמאס מספקת אותו. לא בגלל מריבות טפשיות בין השב"כ למשטרה (עניין חשוב כשלעצמו), אלא בגלל הימין (שאין לי ציפיות ממנו) ובגלל השמאל.

  נדמה לי שאנשי שמאל צריכים להיות הראשונים שמבקרים בלי שום פוליטיקל קורקט את החמאס – בלי אבל ובלי תירוצים.
  החמאס הוא תנועה בעלת אפיונים פשיסטיים קלאסיים וכשיש נציג לגיטמי של העם הפלסטיני השמאל צריך להיות ראשון לרצות בעשר מכות על החמאס, גם אם המבצע המיותר הזה התחיל בחטא של הימין.

  אין שום סיבה שהשמאל יפעל ברפלקסים פבלוביים וישתתף במשחק כמו סטטיסט שכולם מכירים מראש את הטקסט שלו.

 8. ק. טוכולסקי :

  חמאס ניצח ואם אנחנו לוקחים הפסקת אש בלי לגשת למשא ומתן על הסדר כולל עם ממשלת האחדות הפלסטינית, כל מה שעשינו זה להכין את הסיבוב הבא של האש.
  בפעם הבאה הטילים שלהם יהיו עוד קצת יותר טובים, בדיוק כמו הפעם ואנחנו נשאר על אש קטנה עד שלביבי יתחשק שוב להבעיר את האש.
  חוץ מזה ההרתעה שלנו הלכה פייפן, כל אויב וצר יודע שישראל מפחדת להשתמש בצבא שלה.

 9. אם אני החמאס רואה מחלוקת מיוחצנת בממשלת ישראל :

  ליברמן עשה הכל כדי לדחוף אותנו למלכודת שסופה מי ישורנו

  החמאס אכן חלש וחולשתו – דוחפת אותו ללקיחת סיכונים.
  חולשתה של ישראל כפי שמתבטאת במערכת הפנים פולטית בישראל בכלל, והמחלוקת הנקודתית המיוחצנת היטב ע"י ליברמן שדוחף "להיכנס בהם", מעמידה את החמאס בפני פיתוי שהוא מתקשה לעמוד בפניו.
  העובדה שלא נרתע במצבו הנוכחי מהתגרות בישראל מלכתחילה ומכניסה קרקעית של צה"ל -מלמדת
  שהחמאס מנהל מלחמה לחיים ולמוות, כי במצבו יש לו מעט להפסיד והרבה להרוויח.

  הוויכוח המיוחצן ללא תקדים שמתנהל בממשלה על הסכמה להפסקת אש, או על הכניסה "הקרקעית", מספק לחמאס חמצן.
  השמאל הזעיר מוסיף גם הוא קצת שמן למדורה ובכך אינו מונע את המשך הסחף לתוך מלכודת החמאס (במקרה הטוב. כי במקרה הרע הוא אפילו תורם לתהליך).

  עם הגב אל הקיר עלול החמאס להגיב אחרת לגמרי ממה שהגיב בעמוד ענן, אז היה לו מה להפסיד.

  וכך נשאבה הלילה ישראל אל הלא נודע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.