חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד הפנים ומשרד הקליטה מעכבים עלייתם המיידית מאתיופיה של 90 איש שלהם קרובי משפחה בארץ

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 9.07.14 23:49

בדיון שהתקיים ביום שלישי 8 ביולי 2014 בוועדת הפנים,  בראשות ח"כ מירי רגב, התברר כי משרד הפנים ומשרד הקליטה מעכב עלייתם המידית מאתיופיה של 90 איש שלהם קרובי משפחה בארץ וששר הפנים לשעבר, ח"כ אלי ישי אישר את עלייתם מטעמים הומניטאריים

את הדיון ניהל ח"כ דוד צור. הדיון התקיים עקב בקשה לדיון מהיר של חברי הכנסת גילה גמליאל, נחמן שי, ופנינה תמנו-שטה. נציגי משרד הקליטה הסבירו כי עלייתם ארצה מעוכבת עקב היעדר היכולת לתת סל קליטה לאנשים המגיעים ארצה שלא מכוח חוק השבות.

עוד התברר כי משרד הפנים "משרך רגליים" ובשל כך וועדה שהייתה אמורה לדון בכ- 4500 פניות של עולים מאתיופיה שלהם קרובים מדרגה ראשונה שעדיין נמצאים באתיופיה, עדיין לא הגישה כלל את המלצותיה, למרות שהייתה אמורה לעשות זאת עד הראשון ביולי.

בדיון נשמע סיפורו המזעזע של רב סמל ארגאווי טספה (חייל ביחידה מובחרת) שלאחותו נאמר שהיא חייבת להתגרש מבן זוגה שאינו יהודי לפני עלייתה ארצה. לאחר שהתגרשה ממנו עלייתה נדחתה והיא נמצאת באתיופיה לבדה מזה 10 שנים. ח"כ דב חנין הביע זעזוע מהסיפור ואמר כי הסיפור מעורר צמרמורת. "מדובר בהתנהלות לא חוקית שאין בה מינימום של צדק ואנושיות. זה לא אנושי ולא יהודי". מסקנתו הייתה שהמבנה של חוק השבות אינו מתאים והחוק צריך לציין שכל מי שיש לו קרובים מדרגה ראשונה בארץ, יוכל לעלות לארץ. גם החיילת רב"ט חן אסאממאו סיפרה על סבתה שנותרה לבדה באתיופיה למרות ששבעת ילדיה של הסבתא כבר עלו ארצה.

עו"ד דסי צנגן מרשות האוכלוסין, הסבירה כי מנדט הוועדה הוגבל רק לבני משפחה מדרגה ראשונה של עולים שאושרו לעלות בשנת 2010.  גב' דנה קלדרון ממשרד הפנים, סיפרה כי הוועדה קיבלה 4500 פניות וכי 3150 פניות קיבלו תשובת ביניים שפנייתם התקבלה. רק עכשיו הוועדה התפנתה להתחיל לדון בבקשות. הגב' מזל כהן ממשרד הפנים הסבירה כי לאור ריבוי הפניות משרד הפנים נדרש להיערכות חדשה וכי הוגשה בקשה לאוצר עבור כוח אדם.

מר יהודה שרף מהסוכנות היהודית הסביר כי אחת הבעיות היא שאישור העלייה ניתן על פי זהות יהודית הנקבעת באופן הלכתי על פי האם ואולם ישנם אחים רבים מאב אחד אך לא מאותה אם שלעיתים אינה יהודייה. מר אברהם נגוסה ממטה המאבק למען עליית יהודי אתיופיה, אמר כי ישנם כ- 5000 איש עדיין באתיופיה. לגבי חלק מהם הממשלה דורשת זיהוי יהודי על פי האם אך זה לא תמיד אפשרי.

ח"כ פנינה תמנו-שטה אמרה כי "אין לקהילה האתיופית לובי חזק". היא אמרה כי "מהוועדה צריכה לצאת קריאה להעלות מיד את 97 האנשים שעלייתם כבר אושרה". עוד אמרה כי העלאת קרובי המשפחה עוסקת ב- 5000 נפשות שיש לשים לב אליהם.

בסיכום הדיון אמר ח"כ דוד צור כי "עליית יהודי אתיופיה היא פרק מפואר בתולדות מדינת ישראל". הוא ביקש כי הוועדה של משרד הפנים תגיש נייר מסודר שמסביר מה עשתה בשנה האחרונה ומה תכניותיה. עוד אמר כי וועדת הפנים קוראת לשר הפנים להביא בהקדם להחלטת ממשלה לאחד את משפחות יהודי אתיופיה ולהעלות למדינת ישראל קרובים שהם מזרע ישראל הן מצד אמותיהם והן מצד אבותם. עוד אמר כי יש להעלות את 97 האנשים שאושרו לעלייה. הוועדה תפנה מכתב לשר הקליטה. הוועדה תפנה להרחיב את מנדט הוועדה של משרד הפנים לבחון קרובי משפחה גם של עולים משנים קודמות, כולל אלו שעלו בשנת 2003.  הוועדה תיפגש בהקדם עם שר הפנים ותבקש את איחוד המשפחות.

הודעה מטעם הוועדה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.