חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אינטרנשיונל: מדיניות ההגירה של האיחוד האירופי מסכנת חיים וזכויות

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 9.07.14 23:50

בנחישותם לאטום את גבולותיהם, האיחוד האירופי והמדינות החברות בו מסכנים את חייהם וזכויותיהם של פליטים ומהגרים, אמר ביום רביעי 9 ביולי נציג אמנסטי אינטרנשיונל עם פרסומו של דו"ח חדש

"המחיר האנושי של אירופה המבוצרת: הפרות זכויות אדם נגד מהגרים ופליטים בגבולותיה של אירופה", מראה כיצד מדיניות ההגירה של האיחוד האירופי ופרקטיקות ביקורת גבולות מונעות מפליטים את הגישה לבקשת מקלט מדיני באיחוד האירופי ומסכנות את חייהם במהלך מסעות הנעשים יותר ויותר מסוכנים.

"יעילותם של צעדי האיחוד האירופי לבלום את הגעתם של מהגרים ופליטים לא-מוסדרים היא, במקרה הטוב, מוטלת בספק. בינתיים, לא ניתן לחשב את המחיר שמשלמים בחייהם ובסבלם חלק מהאנשים הפגיעים ביותר בעולם", אמרו ג'ון דלהויסן, מנהל תכנית אירופה ומרכז אסיה באמנסטי אינטרנשיונל.

ביקורת גבולות

האיחוד האירופי משקיע במדיניות ההגירה שלו מיליארדי יורו. מיליוני יורו מושקעים מדי שנה על ידי המדינות החברות בגדרות, מערכות מעקב מתקדמות וסיורים בגבולותיהן.

על סדר העדיפויות ניתן ללמוד מהנתון לפיו, האיחוד האירופי הוציא בין 2007 ל-2013 כ-2 מיליארד יורו על הגנה על גבולותיו החיצוניים, אבל רק 700 מיליון יורו באותה תקופה על שיפור המצב עבור מבקשי מקלט ופליטים בתוך האיחוד האירופי.

האיחוד האירופי והמדינות החברות גם משתפים פעולה עם מדינות שכנות, כמו טורקיה, מרוקו ולוב, ומסייעים במימון, במטרה ליצור אזור חיץ סביב האיחוד האירופי במאמץ לעצור מהגרים ופליטים לפני שהם מגיעים לגבולות אירופה. במקביל, הם מעלימים עין מהפרות זכויות האדם של מהגרים ופליטים במדינות אלו.

"מדינות האיחוד האירופי בעצם משלמות למדינות שכנות לשטר לאורך גבולותיהן עבורן. הבעיה היא שרבות ממדינות אלו לעתים קרובות אינן מסוגלות להבטיח את זכויותיהם של פליטים ומהגרים הלכודים בהן. רבים הופכים לחסרי כל, מנוצלים, מוטרדים ואין להם גישה לבקשת מקלט".

"מדינות החברות באיחוד האירופי אינן יכול להסיר מעליהן את מחויבויותיהן לזכויות האדם של אלו המבקשים להיכנס לשטחן, על ידי מיקור חוץ למדינות שלישיות של בקרת ההגירה שלהן. שיתוף פעולה כזה צריך להיפסק".

החזרות (push-backs) בלתי חוקיות

פליטים ומהגרים שמצליחים להגיע לגבולותיה של אירופה מוחזרים ישר אל מעבר לגבול. אמנסטי אינטרנשיונל תיעד החזרות בלתי-חוקיות על ידי שומרי גבול בבולגריה, ובמיוחד יוון, שם השימוש בפרקטיקת ההחזרות הוא נפוץ. ההחזרות הן בלתי חוקיות שכן הן מונעות מאנשים את הזכות לבקש מקלט, בדרך כלל כרוכות באלימות ולעתים אף מסכנות חיים.

החזרות בלתי חוקיות מתרחשות לא רק בגבולות הדרום מזרחיים של האיחוד האירופי. בפברואר 2014, המשמר האזרחי הספרדי פתח באש עם קליעי גומי, כדורי סרק וגז מדמיע נגד כ-250 מהגרים ופליטים ששחו לאורך החוף ממרוקו לכיוון סאוטה, מובלעת ספרדית בצפון אפריקה. 14 בני אדם איבדו את חייהם. 23 בני אדם שהצליחו להגיע לחוף הוחזרו באופן מיידי, ככל הנראה ללא גישה להליך רשמי כלשהו של בקשת מקלט.

"על פי נציבות האו"ם לפליטים, היום ישנם יותר אנשים שנעקרו מאשר בכל זמן אחר מאז תום מלחמת העולם השנייה. למרבה הזעזוע, התגובה של האיחוד האירופי למשבר ההומניטרי הזה הייתה להוסיף עליו".

"כמחצית מאלו שמנסים להיכנס לאיחוד האירופי באופן בלתי מוסדר נמלטים מעימות או רדיפה במדינות כמו סוריה, אפגניסטן, אריתריאה וסומליה. חובה לספק לפליטים דרכים נוספות להיכנס לאיחוד האירופי בצורה בטוחה וחוקית, כך שמלכתחילה הם לא יאלצו לצאת למסעות מסוכנים".

חיים שאבדו בים

לנוכח מכשולים גדולים מאי פעם להגעה לאירופה דרך היבשה, פליטים ומהגרים לוקחים נתיבים מסוכנים יותר דרך הים ליוון ואיטליה. בכל שנה, מאות בני אדם מתים בעודם מנסים להגיע לחופי אירופה.

בעקבות הטרגדיות מול חופי האי האיטלקי למפדוזה, שבהן איבדו את חייהם למעלה מ-400 בני אדם ב-2013, השיקה איטליה יוזמת חיפוש והצלה בשם "מבצע מרת נוסטרום". מאז השקתו באוקטובר 2013, ניצלו חיים של למעלה מ-50,000 בני אדם.

אבל זה לא מספיק. בששת החודשים הראשונים של 2014 לבדה, למעלה מ-200 בני אדם איבדו את חייהם בים התיכון והים האגאי; מאות נוספים נעדרים והחשש הוא כי מתו. אין ספק כי, רבים מאלו שאיבדו את חייהם, נמלטו מאלימות ורדיפה.

"האחריות למותם של אלה המנסים להגיע לאיחוד האירופי היא אחריות קולקטיבית. מדינות אחרות החברות באיחוד האירופי יכולות וצריכות ללכת בעקבות איטליה ולמנוע את טביעת בים של אנשים על ידי חיזוק מאמצי החיפוש וההצלה בים התיכון והים האגאי, "אמר ג'ון דלהוין.

"הטרגדיות האנושיות המתרחשות בכל יום בחופיה של אירופה הן לא בלתי-נמנעות ולא מעבר לשליטתו של האיחוד האירופי. רבות מהן את תוצר של מעשי האיחוד האירופי. המדינות החברות באיחוד האירופי חייבות להתחיל, סוף סוף, לשים אנשים לפני גבולות".

מצ"ב: הדו"ח המלא   אמנסטי אינטרנשיונל

מסמך עובדות ונתונים  S.O.S Europe Facts and Figures (3)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.