חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת החוק שתאפשר ל"פז" להיכנס למשק הגז הטבעי

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 8.07.14 0:02

ב-12 ביוני 2014 דנה ועדת הכלכלה הצעת חוק משק הגז הטבעי שהגישו ח"כים רוברט אילטוב ואיילת שקד כדי להגביר את התחרות בענף. הוועדה החליטה שהצעת החוק אינה בשלה דיה להמשך חקיקה. היום יום שלישי 8 ביולי תשוב ועדת הכלכלה ותדון בהצעת החוק

ועדת הכלכלה - הצעת התיקון לחוק משק הגז אינה בשלה לקריאה ראשונה

ועדת הכלכלה התכנסה לדון בהכנת הצעת התיקון לחוק משק הגז שהגישו הח"כים רוברט אילטוב ואיילת שקד. נוכחים בדיון טענו שהצעת החוק אינה בשלה דיה להעברתה בקריאה ראשונה

לקריאה נוספת

אתר "המשמר החברתי" מציין בפייסבוק כי "הזדמנות הפז של חברת פז להיכנס למשק הגז הטבעי חוזרת לוועדת הכלכלה." ושואל: "מי סידר לחברה את ההזדמנות הזאת? האם חברי ועדת הכלכלה יעמדו בלחצי הלוביסטים?" הוא מזכיר ש"בדיון הקודם ח"כ רוברט אילטוב, יוזם החוק, אמר: "כשאעבוד אצלך, אגיד לך מי עומד מאחורי הצעת החוק". "

 הצעת החוק מבקשת לבטל את איסור מכירת ושיווק הגז לחברה שעוסקת בייצור חשמל או בזיקוק משמעותי של נפט (מעל 10%), ומיטיבה, באופן שאינו מוסבר בדברי ההסבר שלה, עם מזקקי נפט ומבקשת להסיר מהם חסמים להשתתפות בשוק מכירת ושיווק הגז הטבעי בישראל.

להלן הרשומה שפורסה באתר "המשמר החברתי":

הצעת חוק משק הגז הטבעי (תיקון – הגברת התחרות), התשע"ד-2014

המצב כיום: אין צורך לספר על תגליות הגז הטבעי שמול חופי ישראל ועל המאבק האזרחי והפוליטי להבטיח למשק הישראלי גז זול וזמין לשנים רבות. מטבע הדברים יש שוק מסעיר ורווחי שפרץ לחיינו עם התגליות ותחילת הפקת הגז – שוק הובלת וחלוקת הגז הטבעי. הובלת וחלוקת הגז תידרש לכל הלקוחות של הגז – ממפעלים, דרך תחנות כוח ועד בתי מגורים, שיהפכו את הגז למקור אנרגיה משמעותי אף יותר ממה שהוא עתה. חוק משק הגז הטבעי שנחקק עוד לפני תגליות הגז הגדולות מסדיר את אפשרויות חלוקת והובלת הגז הטבעי, ומעמיד גם חסמים שנועדו למנוע ריכוזיות בשוק האנרגיה הישראלי, על כל שלבי יצורה והפקתה. אחד התנאים לקבלת רישיון לשיווק ומכירה של גז טבעי הוא שבעל הרישיון לא יעסוק גם בהספקת חשמל ובזיקוק יותר מ-10% מהנפט במשק הישראלי.

מה הצעת החוק אומרת:

השינויים הצפויים מאישור החוק: ראשית, נדיר יחסית למצוא הצעת חוק פרטית העוסקת באסדרה ספציפית של שוק הגז. בחוק הקיים ישנן עוד הגבלות על מכירת ושיווק גז, כמו בעל רישיון להולכת גז טבעי, אך הצעת החוק לא מבקשת לבטל אותה. בנוסף, סעיף אחר שמגביל את מזקקי הנפט מלקבל את הרישיון המדובר – שגם הוא מבוטל בהצעת החוק – לא מזכיר יצרני חשמל, אלא רק את המזקקים נפט. כלומר, הצעת החוק מיטיבה, באופן שאינו מוסבר בדברי ההסבר שלה, עם מזקקי נפט ומבקשת להסיר מהם חסמים להשתתפות בשוק מכירת ושיווק הגז הטבעי בישראל.

בישראל שתי חברות לזיקוק נפט – בחיפה ובאשדוד. בחיפה יושבת החברה הגדולה – בזן – השולטת בכ-65% משוק הזיקוק, ובאשדוד נמצאת הקטנה יותר שמזקקת כמעט את כל השאר. בתי הזיקוק באשדוד מתבססים על זיקוק גז טבעי (בנוסף לנפט גולמי), בעוד שאלה בחיפה עוסקים בנפט גולמי בלבד. הסרת המגבלה החוקית לשווק ולמכור גז טבעי תיטיב עם שני בתי הזיקוק, אך נראה שדווקא אלה באשדוד ירוויחו יותר.

כדאי כמובן להזכיר שהצעת החוק מסבירה את עצמה בכך שהיא תביא להגברת התחרות בשוק מכירת ושיווק הגז הטבעי, מנה שאמור להביא לירידה במחיר הגז הטבעי ואיתו לירידת יוקר המחייה כמעט בכל ממד כלכלי.

בהצבעה על הצעת החוק השתתפו עשרה ח"כים בלבד.

היכן עומדת הצעת החוק: עברה בקריאה טרומית ב-12.3.2014.

העדות הזו מהדיון הקודם בחוק מעלה כמה שאלות מטרידות ביחס להצעת החוק ולהשלכות שלה על שוק האנרגיה.

מקורות:

הצעת החוק

החוק המקורי

כתבה על שני בתי הזיקוק

 

פורסם במקור באתר המשמר החברתי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  "ציונות במיטבה"

  בשמות התשעים נמוקדמות חברת הדלק הממשלתית "פז" עתירת הנכסים,הכספים" והנדל"ן השופע ניתנה לבינו צדיק במסדגרת ההפרטה היקרה לליבו של רבין ז"ל.

  אח"כ רבין ז"ל דאג לסרס את ההסתדרות על ידי שליחת בריוניו ,חיים רמון ועמיר פרץ להשתלטות עויינת על ההסתדרות במסגרת "חיים חדשים בהסתדרות".
  עובדי "פז" נזרקו לכלבים במסגרת ההפרטה+שיתוק ההסתדרות שיוזמה על ידי רבין בראשות העבודה.

  קורבן הפרטה הייתה 14 שנה ללא פנסייה מוקדמת וללא תנאים סוציאליים (גילאי 53-67 ).
  עכשיו במסגרת ההשלמה ה"מבורכת" של הפרטת "פז", היא עומדת לקבל נתח נכבד של שיווק וזיקוק הגז.
  איך שדואגים יפה לטייקונים שנולדו מאפס כמו בינו צדיק ותשובה.
  קורבנות ההפרטה של "פז",אלה שנותרו בחיים,כמו כלל קורבנות ההפרטה בארץ,מחכים לפיצוי הולם על הגיהינום שהיה מנת חלקם עשרות שנים.
  נראה לי שחברי ועדת הכלכלה ידאגו לטייקונים,פשוט מתוך הרגל,ואת קורבנות ההפרטה יזרקו לכלבים פעם נוספת,גם מתוך הרגל.
  לשם תזכורת ,כל עשרות ומאות מליוני המיליארדים שהופרטו יכלו לשמש להמשך בניית מדינת מדינת רווחה לתפארת,שהופסקה באכזריות אין קץ על על ידי איבחת החרב של בחירות 1977 והמהפך הניאו-ליבראלי המשותף לימין בשלטון והמערך המשת"פ.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.