חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המחאות החמות בחינוך

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 7.07.14 0:09

גיל גרטל מונה בפייסבוק "חדר המצב" את נושאי המחאה הפעילים בתחום החינוך ומבקש: הצטרפו לאחד מאפיקי המחאה

מחאות בחינוך

נכון חופש גדול, אבל אנא, הצטרפו לאחד מאפיקי המחאה:

1. סייעות בגנים
התקן הבינלאומי שנקבע גם ע"י משרד התמ"ת (כלכלה) קובע: 18 ילדים בגיל 3 בקבוצה, עם 2 מחנכות מקצועיות, לא כולל מתנדבים ושירות לאומי.
שי פירון מחזיק בגנים 35 ילדים בקבוצה (פי שתיים מהתקן), מטפלת לכל 18 ילדים (חצי מהיחס הרצוי), ורוצה לתקן זאת באמצעות שירות לאומי.
הצטרפו לעמוד: כולנו משפחה
לעמוד: הורים דורשים מהפך בחינוך

2. צפיפות בכיתות
יש החלטת ממשלה מחייבת משנת 2008, כולל פתרון תקציבי ממשרד האוצר, למקסימום 32 ילדים בכיתה.
שי פירון מחזיק 40 ילדים בכיתה; הוא הבטיח שיקים צוות חשיבה שיגיש מסקנות לספטמבר 2015. למה לא להשתמש במה שנדון והוחלט ב 2008?
בג"צ קבע שאסור לפצל כיתות באמצעות תשלומי הורים, אבל פירון והמנכ"לית שלו הודיעו לרשויות המקומיות שהם דווקא מרשים את זה.
הצטרפו לעמוד: המאבק להורדת הצפיפות בכיתות

3. תשלומי הורים
זאת תהייה המחאה של אוגוסט, כשהורים יגלו כמה כסף התיר שי פירון לבתי הספר לגבות מההורים. אותו פירון שחוזר ואומר ש"על המדינה לפעול באופן הדרגתי כדי לבטל את תשלומי ההורים". ומאחורי המילים היפות הוא פרסם חוזר מנכ"ל שמאפשר גבייה של אלפי שקלים עבור כל ילד.
ראו את מאבק הפורום למען החינוך הציבורי בעניין זה:
http://www.blacklabor.org/?p=54801

4. מורי קבלן
נשארה עוד חצי שנה עד להבטחה הגדולה שבתוך שנתיים לא יהיו מורי קבלן. בפועל לא קרה שום דבר. מורי הקבלן לא הועברו להעסקה ישירה, ומספר המכרזים שמאפשרים העסקה של מורי קבלן רק גדל והולך.
ראו עמוד הקואליציה הארצית להעסקה ישירה

5. הפרטת משרד החינוך
שי פירון לא מסתפק בהפרטת העבודה המאורגנת. הוא מפריט בזה אחר זה את כל מחלקות משרד החינוך. מכרזים שהוא מפרסם מעבירים את האחריות על מערכת החינוך לידיים פרטיות.
ראו מאמרו האחרון של אור קשתי:
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2366794

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. יואל :

  עוד בנושא הפגיעה בחינוך הציבורי

  בנס ציונה אנו עדים לתופעה חמורה של ניצול ציני ולא חוקי כדי לאפשר יצירת חינוך פרטי. זה בדיוק מה שקרה לפני מספר שנים בבית ספר זומר ברמת גן, וממש לאחרונה בבית ספר התיכון אורט בקריית טבעון.

  מדובר בניסיון כושל של ראשי ערים "להציל" בית ספר ציבורי חלש או "בסכנת סגירה", ע"י "ייבוא" שחקני חיזוק של אוכלוסיה חזקה ובעלת אמצעים.
  (לא בהכרח אנשים עשירים אבל אנשים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה. ראו כתבתו של דב גלהר בערוץ 10 "חינוך לעשירים – חינוך לעניים") .

  החינוך הממלכתי הופך לבן ערובה ולמעשה אט אט נהרס או נסגר בפועל. במיקרה זומר – הכנסת המסלול האנתרופוסופי יצרה למראית עין חיזוק זמני, אך תוך זמן קצר בית הספר הציבורי נסגר לתדהמת ההורים. בטבעון, הכנסת היוזמה האנתרופוסופית לתוך התיכון הציבורי, יצרה קרע בקרב האוכלוסיה של ההורים והתלמידים (הגיע לשיא במיקרה אדם ורטה), פגעה אנושות בבית הספר שהיה בעבר בית חינוך מצויין.

  כמשל כבשת הרש… הניסוי החינוכי הזה מוכיח שוב ושוב שהוא נכשל.

  כלומר – ראש העיר, במיקרה נס ציונה למשל, במקום ליצור תוכנית הבראה וחיזוק שתאפשר לבית הספר הציבורי לצמוח עצמאית מתוך חוסן אמיתי, יוצר ייצור כילאיים ומצב בלתי אפשרי שבסופו מישהו מפסיד ונחנק. האוכלוסויה המקומית התחילה להאבק בתוך עצמה, המורים סובלים, מערך הניהול נשחק. התלמידים כמובן מצטרפים להתלהמות הכללית והמצב רק הולך ומחמיר.

  נכון לעכשיו כל התקדימים בארץ מוכיחים שוב ושוב ושוב שרק החינוך הציבורי הוא הנפגע וכמובן גם הקהילה שמזינה אותו. וזו פגיעה עמוקה בעלת השלכות לכל עתיד החינוך ועתידנו כחברה.

  לצערי, היוזמות האנתרופוסופיות שמנסות "להזדחל" לתוך בתי ספר ציבוריים קיימים נכשלות בזו אחר זו תוך יצירת הרס ופגיעה אנושה בחינוך הציבורי.

  מדובר בבית ספר פרטי אנתרופוסופי שפועל כבר 7 שנים באופן בלתי חוקי בתוך מוסד ממלכתי. הדבר דומה למצב בו בתוך גדוד צבאי של צה"ל תקום מיליציה פרטית. גם אם יקבל סמל מוסד ויהפוך ל"ממלכתי-ייחודי" – בפועל, רוב תושבי השכונה לא יכולים להתקבל אליו מסיבות של תשלומי חינוך גבוהים מאוד ומערך מיון אידיאולוגי.

  אין לי טענות אידאולוגיות כנגד החינוך האנתרופוסופי, אבל אני מציב פה מראה לגבי מה שקורה בפועל : מסלולי החינוך האנתרופוסופיים נכנסים למקום ציבורי חלש, מנסים להשתלב לעזור ולחזק, אך בפועל זה תהליך שמוביל לפגיעה, להרס ולבידול חברתי מיותר ופוגעני.

  הפתרון – להקים בתי חינוך אנתרופוסופיים או (אלטרנטיבים אחרים) ראויים ועצמאיים שלא על חשבון וללא פגיעה בחינוך הציבורי.

  http://www.blacklabor.org/?p=54787

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.