חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צים ומנית הזהב (חלק ג')

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 6.07.14 0:23

להלן החלק השלישי בסדרת המאמרים על מנית הזהב בצים. כאן תמצאו את החלק השני ואת החלק הראשון.

מאת: אמנון פורטוגלי.

רו"ח יאיר שלהב כתב דוח, שהוזמן על ידי צים, על היחסים העסקיים בין בעלי השליטה לחברה. לדעתו של שלהב, אין תימוכין לטענה שהעסקות בין צים לבעלי השליטה נעשו באופן שפוגע בצים. על דו"ח כזה אמרה שרת הבריאות יעל גרמן, בעניין שדה בריר, "אני לא קוראת דו"חות שהחברה שילמה עבורם. הם לא שווים בעיניי. ברגע שחברה שיש לה אינטרס משלמת על דו"ח הוא לא שווה בעיני".

לא קראתי את הדוח ואני מסתמך על הכתבה של יורם גביזון בדה-מרקר "בעלי השליטה בצים לא חלבו את החברה". רו"ח יאיר שלהב כותב כי "אין תימוכין לטענה שהעסקות בין צים לבעלי השליטה נעשו באופן שפוגע בצים". שלהב חושב שקביעתו של ד"ר זאב רותם, בדו"ח שהוזכר לעיל, כי צים העבירה יותר ממיליארד דולר לכיסיהם של בעלי השליטה מוטעית. הוא טוען לפגמים ולטעויות בהתיחסותו של רותם לסוגיות כמו הסיבות להידרדרותה הפיננסית של צים, תרומתה של החברה לישראל (בעלת השליטה בצים) להסדר החוב שהתגבש, וקביעותיו בנוגע לערך הכלכלי של מניית הזהב של המדינה והיכולת להפעיל את צים ברווח תפעולי בשנים הקרובות.

אני מקווה שד"ר רותם יגיב לטענות אלו של רו"ח שלהב, אני רוצה לציין שתי נקודות:

הראשונה היא שבעוד שצים הפסידה כ- 1.5 מיליארד דולר ב-6 השנים 2008-2012 הרי שהחברות של האחים עופר, ובעיקר חברת זודיאק, הרוויחה באותה התקופה כ-800 מיליון דולר. נזכיר שצים חכרה אוניות מחברות של האחים עופר שהם למעשה בעלי השליטה בצים דרך החברה לישראל. המשבר בענף הספנות שהביא לדברי מנהלי צים לקריסתה, כמעט ולא השפיע על זודיאק וחברות אחרות של האחים עופר.

נקודה שניה שכדאי לציין היא ההיבט של 'בגדי המלך החדשים' בדוח של רו"ח יאיר שלהב, הפוגע במוניטין של בעלי השליטה בחברה לישראל. מהדוח של שלהב כפי שפורסם בדה-מרקר אפשר להבין שבעלי השליטה בצים הם לא יוצלחים מהדרגה השלישית. לדבריו בעלי השליטה גבו מצים מנובמבר 2009 ועד ליולי 2013 דמי חכירה נמוכים ב-49 מיליון דולר בהשוואה לדמי החכירה שגבו ממנה בעלי אוניות חיצוניים. מחיר הרכישה ששילמו בעלי השליטה עבור צים לא היה נמוך, אלא אולי גבוה מדי. ובעיקר, בעלי השליטה מינו הנהלה כושלת לצים שלא העריכה נכונה את כיווני ההתפתחות של השוק ב-2004–2007 כשהובילה מסע הצטיידות מקיף של אוניות חדשות וכתוצאה מכך הגיע להפסדים של מיליארדי דולרים.

מה שחסר בסיפור של שלהב היא העובדה המעניינת, שבאותו הזמן בו ענף הספנות נכנס למשבר, וצים הפסידה מיליארדי דולרים, חברות הספנות הפרטיות של אותם בעלי שליטה הרוויחו סכומי עתק.

עוד על מנית הזהב של צים

צים נוקטת במדיניות בריונית של איומים על הממשלה ומאיימת שאם המדינה לא תוותר על מניית הזהב שלה, החברה תחוסל. בישיבת ועדת הכספים בפברואר 2014, אמר רפאל דניאלי מנכ"ל חברת "צים", כי הנפקה של 'צים היא קריטית וחשובה. לדבריו, צים ניסתה לצאת בהנפקה בבורסה בהונג-קונג ב-2007 ואחד המכשולים המרכזיים לאי הצלחת ההנפקה הזו הייתה מניית הזהב. דניאלי הדגיש, שהאלטרנטיבה להסדר המוצע, הכולל ויתור המדינה על מניית הזהב, היא של'צים' לא תהייה היכולת לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הנושים, הנושים יקחו את האוניות, ו'צים' תתחסל.

הסיפור שמניית הזהב הינה מכשול להנפקה נראה מוזר בלשון המעטה, לאור העובדה שבחברה 'אחות ' של צים חברת כי"ל השייכת גם היא לחברה לישראל, יש למדינה מניית זהב וזה לא מפריע לכיל להיסחר בבורסה.

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה ד"ר עדי זרנקין פירסם ב-2 ליוני את החלטתו בנוגע למניית הזהב שמחזיקה המדינה בחברת צים. השופט פסק כי התנאי שנקבע במניית הזהב לפיו יש למדינה זכות וטו על מכירה או העברה של 24% או יותר ממניותיה של צים יתוקן ובמקומו תידרש הסכמת המדינה להעברה או למכירה של 35% ומעלה ממניותיה של צים. ד"ר זרנקין קבע גם כי כל העברת מניות של 24%-35% ממניותיה של צים תחייב הודעה מוקדמת ובה פרטים מלאים של החברה שמעבירה את המניות ואת החברה שרוכשת אותן ואת שיעור מניות החברה שיעבור במסגרת העסקה.

זרנקין הבהיר כי כל החזקה או העברה של מניות שתקנה לרוכש שליטה בחברה תצריך את אישור המדינה וכן שכל יתר תנאיה של מנית הזהב כולל קיומו של צי אניות מינימלי שיעמוד לרשות המשק בשעת חירום, ישארו על כנם.

אדגיש שללא מנית הזהב בצים מקצוע הימאות בישראל יעמוד בפני סכנה קיומית בתוך דור, ללא אפשרות להכשיר נתבים, קברניטים, מפקחים ושאר בעלי תפקידים חיוניים.

ההחלטה של ד"ר זרנקין מעניינת, ובקריאה שנייה, נראה שהשופט מצא את שביל הזהב, כך ששני הצדדים מרוצים. אבל כדאי להדגיש שהממשלה חשבה שהיא יכולה לשבת בצד כאשר צים נכנסה לקשיים, וכאשר בישלו את עיסקת ה'שקשוקה' הנוכחית. כאילו שלמדינה אין אינטרס בצים, וכאילו אין לה מה להגיד בנושא, וזה התפוצץ לה בפנים. זו אולי הבעיה העיקרית והחמורה במשבר צים, התנהגות המדינה שלא מראה משילות. המדינה חייבת להשתמש בסמכותה כריבון, לפעול בצורה פרו-אקטיבית ולא מתגוננת.

כפי שכתבתי במאמר, יש לממשלה מספר אפשרויות לפעולה, לדוגמה מה שעשתה ממשלת שוויץ במקרה של סוויסאייר. זה לא מאוחר, אבל אני לא מאמין שבממשלה הזו יש מישהו החושב בכיוון זה, לבטח לא נתניהו ולא כץ.

אמנון פורטוגלי

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. אמנון :

  "את מי משרת הסדר החוב של צים"

  דרור דביר כתב בגלוב מאמר המנתח את הסדר החוב שאושר בצים בשם "את מי משרת הסדר החוב של צים"
  בתמצית: הסדר החוב משרת בעיקר את בעלי השליטה המקבלים פטור מלא מתביעות, את הנושים – בעלי החוב מקבוצת המספנות והבנקים, ואת מחכירי האוניות. כדאי וחשוב לקרוא את המאמר.

  צילום המאמר שהופיע במהדורה המודפסת של עיתון גלובס, אך לא הופיעה במהדורת האינטרנט, במאמר הבא ב'עבודה שחורה'

 2. לקסי :

  המאמר שצוין בתגובה 1

  צילום המאמר שהופיע במהדורה המודפסת של עיתון גלובס
  http://www.blacklabor.org/wp-content/uploads/2014/07/%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%91%D7%A1-2.jpg

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.