postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועדת החינוך – במקום דיון על חוזר תשלומי הורים נערך דיון על הצפיפות בכיתות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת החינוך – במקום דיון על חוזר תשלומי הורים נערך דיון על הצפיפות בכיתות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 24.06.14 1:20

ועדת החינוך שהתכנסה אתמול אמורה הייתה לדון בחוזר תשלומי ההורים החדש. במקום לעסוק בו, הוסט הדיון לנושא הצפיפות בכיתות. נושא זה חשוב לכשעצמו ואינו צריך להחליף את הנושא המתוכנן. להלן הודעת הוועדה על הישיבה וראיון עם פרופ' דני גוטווין מהפורום לחיזוק החינוך הציבורי על חוזר תשלומי ההורים. החוזר הוא מדריך להורים לעקיפת השוויון בחינוך

מאת: דליה בלומנפלד

ועדת החינוך, שהתכנסה ביום שני 23 ביוני 2014, אמורה הייתה לעסוק בחוזר תשלומי ההורים שייכנס לתוקף בשנת הלימודים הקרובה. זאת לאחר שדחתה מספר פעמים את הדיון בנושא זה. במקום לנהל דיון מסודר על שני הנושאים שנקבעו בסדר היום של הוועדה )א.תשלומי הורים מותר ואסור – חוזר חדש של המנכ"ל ב.ביטול פיצול כיתות א"- ב" בהשתתפות שר החינוך), הוסט הדיון אל בעיית הצפיפות בכיתות לאור החלטת שר החינוך לכפות את התקן של 40 תלמידים בכיתה ללא פיצול לכיתות לא תקניות – המעסיקות מורי קבלן. האם זוהי הדוגמא החינוכית שמציג שר החינוך לציבור? במקום לקיים את סדר היום המתוכנן, נגרר השר למחאה הציבורית נגד הצפיפות בכיתות ועסק בה במקום לערוך דיון רציני בחוזר תשלומי ההורים, המתיר הגדלת תשלומי הורים במערכת החינוך. היגררות זו גרמה לשר לשנות כיוון ולבטל בחלקה את החלטתו על 40 תלמידים בכיתה. השר הודיע כי יתאפשרו כיתות עם מספר תלמידים נמוך מ-40 בכיתות לימוד לא תקניות שנפתחו בשנה שעברה. הן לא יסגרו בתשע"ה. נושא הצפיפות היה ראוי לדיון מתוכנן ונפרד ולא על חשבון הדיון בחוזר תשלומי ההורים.

להלן ההודעה שהוציאה ועדת החינוך מיד לאחר תום הישיבה:

מחאת הסרדינים הגיעה אל ועדת החינוך של הכנסת: ​שר החינוך: כיתות לימוד לא תקניות שנפתחו בשנה שעברה לא יסגרו בתשע"ה
יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע: "משרד החינוך הבין שכדי להיטיב עם החינוך במדינת ישראל לא צריך להוריד את רמת החינוך ברשויות החזקות אלא להעלות את הרמה בישובים החלשים"
שר החינוך, ח"כ שי פירון ומנכ"לית משרדו מיכל כהן, הגיעו הבוקר לוועדת החינוך לדיון בנושא תשלומי הורים ופיצול כיתות, זאת בעקבות החלטת משרד החינוך שלא לאפשר בשנת הלימודים תשע"ה פתיחת כיתות לא תקניות שאינן מתוקצבות על ידי משרד החינוך.

לדיון הגיעו עשרות הורים השותפים ל"מחאת הסרדינים", ראשי רשויות וחברי כנסת. ההורים ביקשו מהשר להקפיא את החלטתו ולאפשר לרשויות חזקות לממן פתיחת כיתות נוספות באופן שיפחית את מספר התלמידים בכיתות הלימוד. לטענת ההורים נציגי המחאה, רוב המחקרים מראים שככל שמספר הילדים בכיתה גדול יותר – רמתה הלימודית של הכיתה נמוכה יותר.  לטענתם, שלילת האפשרות לפתוח כיתות לימוד נוספות תפגע פגיעה חינוכית ורגשית בילדים והמחיר העתידי שישולם עבורה יהיה גבוה מאוד.
להמשך קריאה

ובחזרה לחוזר המנכ"ל. החוזר מתיר הגדלת תשלומי הורים באופן משמעותי, 7000 ₪ בבתי ספר מוכרים שאינם רשמיים, ויותר מזה בחינוך התורני. החוזר יוצר נורמה חדשה של גביית תשלומי הורים עבור מקצועות לימוד ברמה מוגברת בחטיבה העליונה, ומתיר גביית תשלומי הורים במוסדות חינוך ניסויים וייחודיים באופן המגדיל פערים ויוצר מערכות חינוך נפרדות בין עשירים ועניים. הנה קישור לחוזר חוזר מנכל תשלומי הורים מרץ 2014. אתם מוזמנים לעיין בו ולהיווכח במו עיניכם. שוויון הזדמנויות, צדק חברתי, חברת מופת אינם משתקפים ממנו.

התקשורת נערכה לנושא בעקבות הדיון על תשלומי ההורים בכנסת. להלן הקלטת דיווח של כתב החינוך לירון חוג'אינוף בתכנית "הכל דיבורים" בהגשת עודד שחר, וראיון עם פרופ' דני גוטווין, החבר בפורום להגנת החינוך הציבורי. לנציגי הפורום לא ניתנה רשות דיבור בישיבת ועדת החינוך, אך המסרים של הפורום הועברו לציבור בשידור ברשת ב. להאזנה לראיון (החל מ-1:42:42): משרד החינוך מציג חוזר מנכ"ל המשמש מדריך להורים לעקיפת השוויון בחינוך.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  עוד פופוליזם?!

  דו"ח וועדת אלאלוף הונח על השולחן ומהווה צעד ראשון אבל משמעותי לתיקוני עוולות חברתיים יסודיים. ובמקביל, כל מי שיכול וצריך לדאוג למימושה טוען שאין לכך כסף. לא זה הזמן לדון בטרנד הגחמני החדש-ישן, לתלות את בעיות החינוך בישראל דווקא באחת הסיבות הפחות חשובות לכ – הצפיפות בכיתות.
  אם כוונת בעלי הרצון הטוב להיטיב עם העם היא כנה, יפסיקו את "מחול הדיבורים" ויעברו ללחץ ציבורי על הממסד ליישם את מסקנות אלאלוף. אם זה לא יקרה, הקטנת הצפיפות בכיתות תהפוך לביזבוז זמן וכסף גרידא.

 2. לקסי :

  לא פופוליזם

  צריך גם וגם ושלא יבלבלו את המוח עם "אין כסף".
  הפיות שמקשקשים "אין כסף" איפשרו לזהבית יוסף לצאת עם מיליארד לא ממוסה…
  איפשרו לחברות הגז להתל בכולנו ולצאת עם שללן בידן…
  ועוד כהנה וכהנה.
  במקום "אין כסף" שיגידו מראש: "הטבות עם עניי ארצנו הן לא בסדר העדיפויות" או בלשון השוק: לא ב*** שלנו.
  די לצביעות.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עושים טובות לעם?

  מה פרוש: "אם כוונת בעלי הרצון הטוב להיטיב עם העם היא כנה"?
  מי הם "בעלי הרצון הטוב"?
  ומה זה "להיטיב עם העם"?
  ומי זה "העם"?

  אנחנו בדמוקרטיה?
  זה שיח דמוקרטי?

  בכל מקרה, תודה ל"בעלי הרצון הטוב" (אם הוא כנה) ל"היטיב" עימי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.