חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק רביעי, אחרון)

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 1.07.14 0:13

לעתים קרובות מדי מוסתרים מקורותיהם של חליינו הכלכליים מתחת לגלימה של יראת כבוד מיסטית לרוח אוטונומית הנקראת "כסף". בעלי התורה המוניטרית המודרנית מבקשים להרים את רעלת הכסף באמצעות לימוד הפעולות הספציפיות המתרחשות כאשר כסף נוצר, נע במחזור ומושמד

MoneyDog

העולם על פי התורה המוניטרית המודרנית (MMT)

מאת רבקה רוג'ר  Rebecca Rojer

פורסם במקור ב: . TNI’s April Money Issue

תרגם: רון גולדרינג
הערת המתרגם: בגוף המאמר שבצתי הערות שלי, המצויינות בראשי תיבות, וכן הוספתי הערות שולים להבהרה. התרגום מפורסם בהסכמתה ובברכתה של המחברת.

————  פרק אחרון ———————

הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק שלישי)

לעתים קרובות מדי מוסתרים מקורותיהם של חליינו הכלכליים מתחת לגלימה של יראת כבוד מיסטית לרוח אוטונומית הנקראת "כסף". בעלי התורה המוניטרית המודרנית מבקשים להרים את רעלת הכסף באמצעות לימוד הפעולות הספציפיות המתרחשות כאשר כסף נוצר, נע במחזור ומושמד

לקריאה נוספת

מחקר של פבלינה טצ'רנבה ורניה אנטונופולוס (Pavlina Tcherneva[6] and Rania Antonopoulos[7]) מציין, שבהישאלם, רוב האנשים רוצים לעבוד. הן חקרו כיצד משפיעה הבטחת עבודה על נשים בארצות עניות, ומצאו, כי התכניות פופולריות במידה רבה משום שהן מכירות בטיפול בילדים ובמבוגרים, ומתגמלות באופן הוגן ונרחב יותר עבודה זו, שהיום מתבצעת בדרך כלל ע"י נשים בחינם, מתוך אהבה או חובה, ואיננה נרשמת בשום מקום (ולכן נעדרת מתחשיבי ה-"צמיחה"). לעתים עבודה זו איננה מבוצעת כלל (ומותירה ילדים ומבוגרים במצב של הזנחה – ר. ג.).

ביל מיטשל[8] Bill Mitchell)) מזהיר, שמתן כסף ללא תמורה יותר אינפלציוני מרכישת עבודה. מתן הכנסה בסיסית חייב להיות מלווה במיסוי קפדני יותר, כדי שערך ההכנסה לא יישחק במהירות. (מיסוי זה הוא מחיר שיושת על העשירים והחברות כדי לאפשר פרנסה למובטלים. זהו גם מקור ההתנגדות לתוכניות אלה – ר. ג.) הוא מאמין גם שלהבטחת עבודה ערך רב כמחולל שינוי והפצת התפיסה של "עבודה" והשתתפות פוליטית. אמנם יישומה של תוכנית הבטחת הכנסה צפוי להיות, ללא ספק, מבולגן ובלתי מושלם, אך חששות מופרזים מהעדר התועלת של "עבודות יזומות" מעידים על העדר דמיון. גם אם ייגמרו העצים שיש לשתול ומעונות יום שיש לאייש (בנוסף על טיפול בעשרות תחומים שהוזנחו כבר עשרות שנים – ר.ג.), עדיין אפשר פשוט להקטין את מספר שעות העבודה ולאפשר ליותר אנשים להשתתף.

הבטחת עבודה והבטחת הכנסה הן אמצעי מדיניות משלימים. הראשונה מבטיחה, שכל מי שירצו להשתתף בחברה באופן פעיל יוכלו לעשות זאת, ולקבל הכרה פורמלית ותגמול על תרומתם. השניה מבטיחה שאיש לא ייכפה לעבוד אם איננו רוצה או יכול. MMT רואה בהבטחת העבודה כדרך הישירה ביותר לתעסוקה מלאה ויציבות מחירים, אך שתי התוכניות בשום אופן אינן מוציאות זו את זו.

רבים מן התומכים ב-MMT רואים בהבטחת עבודה תוכנית מעבר שתאפשר לשמר את העובדים במצב של מיומנות ופרודוקטיביות, עד שהמגזר הפרטי ימצא עבורם עבודה. אולם, לעצם עבודה לתועלת הציבור, המספקת שפע של זמן פנוי, ותומכת בסגנון חיים הממעט בצריכה, יש ערך רב. לאנשים המעריכים קהילה חזקה וסביבה בריאה, עבודה מובטחת מספקת אפשרות להחליף את סגנון החיים של "עבוד קשה וצרוך הרבה" באפשרות לעשות עבודה ציבורית חשובה ודרושה, בעוד המגזר הפרטי נשאר פתוח לשאפתנים ולבעלי התיאבון הגדול יותר.

MMT מעודד את תפיסת הכסף כטענה לזכות על משאבים של החברה – משאבים מכל סוג, המוצעים למכירה. מערכת הכסף הינה סוג, בלתי מושלם, של "לוח תוצאות" המאפשר מעקב אחרי הטענות לזכויות על משאבים. לכסף יש חשיבות רק במידה שהוא מאפשר המרה ל"עושר אמיתי". אך מהו "עושר אמיתי"? עושר הוא מושג סובייקטיבי, נעדר הגדרה מדויקת, לדברים שאנשים מחשיבים ותלויים בהם לקיומם. הוא כולל דברים שקל למנות, כמו טלפונים חכמים ופולי סויה, כמו גם דברים שאנו מעדיפים לעיתים להאמין שאינם דורשים ספירה ושקילה, כמו מים נקיים ואדמה פוריה. עושר עשוי גם לכלול דברים המאתגרים כל ניסיון לספירה ושקילה, כמו חינוך, השפעה פוליטית ובריאות.

גרעונות ממשלתיים, היצע הכסף ותמ"ג הינם הפשטות המסתירות את הבעיות של כוח פוליטי וחלוקת העושר, הנובעים ממערכת פוליטית. הפשטות אלה חסרות משמעות כמטרות לעצמן. גירעון ציבורי איננו אומר דבר מעבר לעובדה, שהריבון הוציא יותר כסף מאשר ספג חזרה באמצעות מיסוי. הגירעון איננו אומר דבר על השאלה, האם הכסף הוצא על פצצות או על בתי ספר, או על ניתוחים פלסטיים. מדינה יכולה להיות בעלת תמ"ג גבוה משום שחלק קטן מאוכלוסייתה מוכר זה לזה מוצרי מותרות ומכשירים פיננסיים, בעוד שכל האחרים רעבים. בסופו של דבר, מה שחשוב הוא איכות המשאבים והתחלקותם בקרב התושבים.

הניצבים בקצה הפירמידה הכלכלית מבינים, שכסף מבוסס אמון (fiat) איננו מוגבל, אך כמעט כל האחרים חושבים שהוא נמצא במחסור. אנו חיים במשטר של חובות וקיצוצים, אך אין זה חייב להיות כך. הרעיון, שאין לנו "כסף" לספק את הטובין והשירותים הציבוריים החיוניים לכל, הינו מיתוס מזיק וקטלני, היכול להמשיך להתקיים כל עוד משתמרת בורותנו באשר לאופן שבו הכסף פועל בפועל. מיתוס זה מהווה הצדקה למבני כוח, שבסופו של דבר מגובים על ידי נשק ואי שיוויון קיצוני בחלוקת משאביו של כוכב הלכת שלנו.

ידע איננו תחליף לכוח פוליטי. הוא מהווה פשוט נקודת פתיחה.

_________________________

[6]פאוולינה צ'רנווהPavlina Tcherneva – פרופסור לכלכלה בקולג' בארד, חוקרת בכירה במכון לוי. מתמחה ב-MMT, ובתוכניות לתעסוקה מלאה. לוותה את תוכנית התעסוקה הנרחבת שיזמה ממשלת ארגנטינה בתחילת שנות האלפיים וכתבה עליה.

[7]ראניה אנטונופולוסRania Antonopoulos – חוקרת בכירה במכון לוי

[8]ביל מיטצ'לBill Mitchell – פרופסור לכלכלה באוניברסיטת צ'רלס דרוין באוסטרליה. בעל בלוג פעיל בנושא MMT ותעסוקה מלאה

הפרקים הקודמים:
הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק ראשון)
הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק שני)
הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק שלישי)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.